Celníci zadrželi tuny závadných para ořechů z Bolívie

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2014 14:13
Šestnáctitunová zásilka ořechů obsahující rakovinotvorné látky se do prodeje nedostala a musí být zničena.
Para ořechy.
Para ořechy. | Foto: Celní správa ČR

Praha - Pražští celníci zadrželi ve čtvrtek šestnáct tun zdravotně závadných para ořechů z Bolívie. Ořechy obsahovaly nebezpečné aflatoxiny, které patří mezi nejsilnější známé karcinogeny.

"Celou zásilku není možno propustit do volného oběhu a musí být vyvezena mimo území Společenství, popřípadě bude zničena na náklady dovozce pod celním dohledem," sdělila tisková mluvčí Celního úřadu pro hlavní město Prahu Ivana Kurková.

Laboratorní testy Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistily, že povolený limit deset mikrogramů na kilogram byl překročený téměř osmkrát. "Vzorek jsme odebrali v rámci zesílené kontroly potravin z třetích zemí," sdělil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Dovozcem zboží je pražská společnost Diana company, která zboží odebrala od bolivijského exportéra.

Zdravotně závadné potraviny zadrželi celníci také například na začátku června, šlo o dvě tuny bambusových výhonků z Vietnamu. V únoru to byla ovocná želé, sušená zelenina a houby z Vietnamu, loni se na trh nedostaly závadné nudle, sójové omáčky, rýže a kachní jazyky z Číny.

Para ořechy z Bolívie s nadměrným obsahem aflatoxinu do Česka dorazily i v roce 2010, ani tehdy se celá šestnáctitunová zásilka nedostala do volného prodeje.

Aflatoxiny jsou v přírodě běžná skupina mykotoxinů produkovaných plísněmi z rodu Aspergillus. Podle odborné literatury jsou toxické a patří mezi nejsilnější známé karcinogeny. U člověka mohou způsobit genetické změny, narušit imunitní systém a podporují vznik rakoviny.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy