Celníci zadrželi tuny závadných para ořechů z Bolívie

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2014 14:13
Šestnáctitunová zásilka ořechů obsahující rakovinotvorné látky se do prodeje nedostala a musí být zničena.
Para ořechy.
Para ořechy. | Foto: Celní správa ČR

Praha - Pražští celníci zadrželi ve čtvrtek šestnáct tun zdravotně závadných para ořechů z Bolívie. Ořechy obsahovaly nebezpečné aflatoxiny, které patří mezi nejsilnější známé karcinogeny.

"Celou zásilku není možno propustit do volného oběhu a musí být vyvezena mimo území Společenství, popřípadě bude zničena na náklady dovozce pod celním dohledem," sdělila tisková mluvčí Celního úřadu pro hlavní město Prahu Ivana Kurková.

Laboratorní testy Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistily, že povolený limit deset mikrogramů na kilogram byl překročený téměř osmkrát. "Vzorek jsme odebrali v rámci zesílené kontroly potravin z třetích zemí," sdělil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Dovozcem zboží je pražská společnost Diana company, která zboží odebrala od bolivijského exportéra.

Zdravotně závadné potraviny zadrželi celníci také například na začátku června, šlo o dvě tuny bambusových výhonků z Vietnamu. V únoru to byla ovocná želé, sušená zelenina a houby z Vietnamu, loni se na trh nedostaly závadné nudle, sójové omáčky, rýže a kachní jazyky z Číny.

Para ořechy z Bolívie s nadměrným obsahem aflatoxinu do Česka dorazily i v roce 2010, ani tehdy se celá šestnáctitunová zásilka nedostala do volného prodeje.

Aflatoxiny jsou v přírodě běžná skupina mykotoxinů produkovaných plísněmi z rodu Aspergillus. Podle odborné literatury jsou toxické a patří mezi nejsilnější známé karcinogeny. U člověka mohou způsobit genetické změny, narušit imunitní systém a podporují vznik rakoviny.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy