Ústečtí policisté objevili kilo pervitinu, mířil do Německa

ČTK ČTK
2. 6. 2014 15:27
V souvislosti s případem obvinili policisté tři muže. Kilogram metamfetaminu ocenili vyšetřovatelé na zhruba milion korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Petrovice (Ústecko) - Ústečtí policisté ve spolupráci s celníky zadrželi v tržnici v Petrovicích na Ústecku a v děčínském bytě kilogram metamfetaminu neboli pervitinu za zhruba milion korun.

V souvislosti s případem vyšetřovatelé obvinili tři muže pocházející z Vietnamu z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

"Od začátku roku jsme ve spolupráci s celníky pracovali na případu vietnamských obchodníků podezřelých z šíření drog," uvedl vedoucí územního odboru policie v Ústí nad Labem Vladimír Danyluk. Při pátečních domovních prohlídkách v Petrovicích a Děčíně policisté navíc zajistili 310 tisíc korun v hotovosti.

Zadržení muži ve věku 52, 30 a 22 let skončili ve vazbě a hrozí jim dva roky až deset let vězení. Pokud jim vyšetřovatelé prokážou trestnou činnost velkého rozsahu, sazba se zvýší na osm až dvanáct let.

V Německu se platí trojnásob

Záleží na výsledku expertizy zadržené látky. Zatím policisté předpokládají osmdesátiprocentní obsah účinné složky, což by při zadrženém objemu mohlo na překlasifikování stačit.

Část kilogramového kontrabandu určeného především pro německý trh byla podle policistů ukryta ve stropě stánku v tržnici v Petrovicích, zbývajících zhruba 300 gramů pervitinu našli v děčínském bytě.

Zatímco cena gramu metamfetaminu na českém trhu se pohybuje od 20 do 25 eur (550 až 690 Kč), v Německu se za stejné množství platí až 70 eur (1920 Kč). Čeští policisté v boji proti obchodu s drogami v pohraničí úzce spolupracují s německými kolegy.

Ústečtí policisté byli úspěšní i v sobotu, kdy v osobním vozidle s dalšími třemi Vietnamci zadrželi tři kilogramy marihuany. Muži by podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové měli být obviněni v nejbližší době.

Drogy od nás putují hlavně do Německa

V polovině května zadrželi kriminalisté na ústecké Severní Terase 54letého muže, u kterého našli 128 gramů látky obsahující metamfetamin a 1169 tablet léku Sudafed, který slouží k výrobě pervitinu.

U sedmi Vietnamců v Děčíně a Boleticích policisté ve spolupráci s celníky objevili přibližně 1000 pěstovaných rostlin konopí a více než pět kilogramů sušené marihuany připravené k distribuci.

"Věřím, že tyto odhalené případy přispějí ke zklidnění situace především na německé straně, protože naši kolegové poukazují na to, že většina u nás vyrobených drog je určena právě pro německý trh," řekl Danyluk.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy