Ústečtí policisté objevili kilo pervitinu, mířil do Německa

ČTK ČTK
2. 6. 2014 15:27
V souvislosti s případem obvinili policisté tři muže. Kilogram metamfetaminu ocenili vyšetřovatelé na zhruba milion korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Petrovice (Ústecko) - Ústečtí policisté ve spolupráci s celníky zadrželi v tržnici v Petrovicích na Ústecku a v děčínském bytě kilogram metamfetaminu neboli pervitinu za zhruba milion korun.

V souvislosti s případem vyšetřovatelé obvinili tři muže pocházející z Vietnamu z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

"Od začátku roku jsme ve spolupráci s celníky pracovali na případu vietnamských obchodníků podezřelých z šíření drog," uvedl vedoucí územního odboru policie v Ústí nad Labem Vladimír Danyluk. Při pátečních domovních prohlídkách v Petrovicích a Děčíně policisté navíc zajistili 310 tisíc korun v hotovosti.

Zadržení muži ve věku 52, 30 a 22 let skončili ve vazbě a hrozí jim dva roky až deset let vězení. Pokud jim vyšetřovatelé prokážou trestnou činnost velkého rozsahu, sazba se zvýší na osm až dvanáct let.

V Německu se platí trojnásob

Záleží na výsledku expertizy zadržené látky. Zatím policisté předpokládají osmdesátiprocentní obsah účinné složky, což by při zadrženém objemu mohlo na překlasifikování stačit.

Část kilogramového kontrabandu určeného především pro německý trh byla podle policistů ukryta ve stropě stánku v tržnici v Petrovicích, zbývajících zhruba 300 gramů pervitinu našli v děčínském bytě.

Zatímco cena gramu metamfetaminu na českém trhu se pohybuje od 20 do 25 eur (550 až 690 Kč), v Německu se za stejné množství platí až 70 eur (1920 Kč). Čeští policisté v boji proti obchodu s drogami v pohraničí úzce spolupracují s německými kolegy.

Ústečtí policisté byli úspěšní i v sobotu, kdy v osobním vozidle s dalšími třemi Vietnamci zadrželi tři kilogramy marihuany. Muži by podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové měli být obviněni v nejbližší době.

Drogy od nás putují hlavně do Německa

V polovině května zadrželi kriminalisté na ústecké Severní Terase 54letého muže, u kterého našli 128 gramů látky obsahující metamfetamin a 1169 tablet léku Sudafed, který slouží k výrobě pervitinu.

U sedmi Vietnamců v Děčíně a Boleticích policisté ve spolupráci s celníky objevili přibližně 1000 pěstovaných rostlin konopí a více než pět kilogramů sušené marihuany připravené k distribuci.

"Věřím, že tyto odhalené případy přispějí ke zklidnění situace především na německé straně, protože naši kolegové poukazují na to, že většina u nás vyrobených drog je určena právě pro německý trh," řekl Danyluk.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 10 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy