Čekám odvahu pod palbou, říká odvolaný poradce Nečase

Tereza Šídlová
2. 10. 2012 19:00
"Kremlofilní bába" prý není adresovaná Klausovi. V postoji k Rusku ale Klause kritizuje
Roman Joch.
Roman Joch. | Foto: Michal Štůsek

Praha - Můj blog byl poctou Václavu Havlovi, nikoli urážka současné hlavy státu, tvrdí Roman Joch poté, co skončil v roli poradce premiéra Petra Nečase.

Ve svém textu, v němž odmítá názor prezidenta Václava Klause, že útok airsoftovou pistolí byl atentát, srovnává současnou hlavu státu s exprezidentem Havlem: „Nikdy ho (Václava Havla) nezlomili a nikdy nebyl „cry-baby". Alespoň ne na veřejnosti. Jenže on byl muž. Nikoli ufňukaná kremlofilní bába."

„Udělal jsem, co jsem udělat musel. Říct, že od našich nejvyšších státníků čekám větší odvahu pod palbou," uvedl exporadce premiéra pro zahraniční záležitosti a lidská práva.

"Ufňukaná kremlofilní bába" prý nebyla adresovaná Klausovi. "Pokud to tak někdo interpretuje, já za to nemůžu," trvá na své interpretaci. Zároveň ale Joch v rozhovoru zmiňuje, že s prezidentem Klausem nesouhlasí v mnohých otázkách zahraniční politiky, a to právě ve vztahu k Rusku.

„Pan prezident je na můj vkus příliš izolacionistou. Domnívám se, že svobodné země by měly být asertivnější, než si myslí pan prezident Klaus," vysvětluje dál.

O svém vyhazovu se od premiéra dozvěděl po telefonu. Jeho krok považuje za pochopitelný. Za svým textem si stojí. Spor je pikantní i tím, že Václav Klaus i Roman Joch se hlasí ke konzervativnímu pojetí politiky.

Aktuálně.cz: Komentoval premiér Nečas nějak váš blog?

Zeptal se mě, zda jsem ho napsal, a já jsem mu potvrdil, že ano. Pak mi pan premiér řekl, že se mnou ukončuje pracovní poměr.

A.cz: Co vás vedlo k tomu blogu?

Přesvědčení občana, že jako občané svobodné demokratické republiky musíme od našich ústavních činitelů vyžadovat určité standardy. Jsou placeni z našich daní, mají mnohá privilegia, což je správně, ale zároveň by v případě ohrožení měli projevit odvahu pod palbou, ať už skutečnou, nebo hranou. To nám naši demokratičtí státníci dluží.

Smyslem blogu bylo vzdát hold těm, kteří toto udělali. Zmiňoval jsem Ronalda Reagana a ex-prezidenta Václava Havla, který určitě na výsleších na StB zažil drsné či tvrdé chvíle, ale pokud vím, nenechal se zlomit. Tudíž nebyl žádnou ufňukanou kremlofilní bábou, protože tehdejší československá StB byla kremlofilní pobočkou tehdejších sovětských represivních služeb.

A.cz: Ale z textu vychází, že tato charakteristika naopak sedí na Václava Klause. A tak to je i interpretováno. A jsou to silná slova na adresu hlavy státu.

Jestli to tak někdo interpretuje, tak za to nemůžu. Ten blog nebyl kritikou nebo vymezováním se proti nikomu, na žádného stávajícího státníka jsem „neútočil". Jen jsem chtěl vzdát hold státníkům, kteří projevili odvahu pod palbou, ať už to byl Ronald Reagan nebo Václav Havel. Nemyslel jsem to jako útok, útoky nemají smysl.

A.cz: Počítal jste s tím, že skončíte?

Viděl jsem to půl na půl. Já jako poradce nemám žádnou ústavní zodpovědnost, pan premiér má velkou ústavní zodpovědnost a cokoli by mu znesnadňovalo výkon jeho povinnosti, toho se musí zbavit. Vidím to jako pochopitelný krok pana premiéra. Udělal to, co musel a co považoval za správné, a já jako občan této zatím svobodné země jsem také udělal to, co jsem musel. Říct, že od našich nejvyšších státníků čekám větší odvahu pod palbou.

A.cz: Jak se díváte na působení prezidenta Klause? Nesouhlasíte s ním jen ve věci „atentátu", nebo máte na jeho vystupování dlouhodobě kritický pohled?

Blog nebyl primárně věnovaný našemu prezidentovi Václavu Klausovi. Byl věnovaný přesvědčení a obhajobě základní republikánské ctnosti. Dlouhodobě s panem prezidentem souhlasím s jeho názory - alespoň rétoricky proklamovanými, i když je nutně takto nezastával, když byl premiérem -, které se týkají osobní svobody a tradičních hodnot. A zároveň nesouhlasím s některými jeho zahraničněpolitickými postoji, které se týkají vztahu vůči Rusku, nebo komunistické Číně nebo vůči našim tradičním spojencům, jako jsou USA. Pan prezident je na můj vkus příliš izolacionistou. Domnívám se, že svobodné země by měly být asertivnější, než si myslí pan prezident Klaus.

A.cz: Zmiňujte Rusko a vztah Václava Klause vůči němu, který kritizujete. Není tedy podle vás přece jen pan prezident „kremlofilní"?

Nevím, to si musí každý občan zvážit. Myslím si, že pokud je nějaký spor mezi Ruskem a malými zeměmi na hranici Ruska, které jsou našimi aliančními spojenci v NATO a EU, tak pro nás by rozhodně mělo být prioritou zastávat pozici těch malých spojeneckých zemí a snažit se jim pomáhat proti častokrát brutálnímu zastrašování ze strany Kremlu. Myslím si, že toto by měli dělat demokratičtí státníci. Pan prezident neměl příliš velkou ochotu tuto roli zastávat. Já sám nechci říkat, kdo je kremlofilní. To mi nepřísluší.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy