Egyptské letovisko zasáhla raketa, Čedok evakuuje stovky Čechů

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2023 21:54
Cestovní kancelář (CK) Čedok v pátek evakuuje zhruba 500 českých turistů z egyptského letoviska Taba u Rudého moře, kde v noci raketa zasáhla zdravotnické zařízení. Dopoledne to sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake, podle něhož mezi zraněnými nejsou cizí státní příslušníci, tedy ani Češi. Evakuaci potvrdila i mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.
Egyptské letovisko Taba
Egyptské letovisko Taba | Foto: Shutterstock

Turisty přepraví tři lety aerolinek Smartwings, které dorazí asi o půlnoci do Brna a v sobotu před 01:00 do Prahy, řekla večer mluvčí dopravce Vladimíra Dufková. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež neví o tom, že by klienty v Tabě měla ještě jiná česká kancelář než Čedok. Výbuch v letovisku u Rudého moře zřejmě souvisel s válkou mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás.

Taba se nachází přes 200 kilometrů od Pásma Gazy. České ministerstvo zahraničí proto nedoporučuje cestovat do hraniční oblasti mezi Egyptem a Izraelem.

"Bezpečnost našich klientů je prioritou, proto jsme se rozhodli předčasně ukončit zájezdy v hotelích kolem egyptské Taby a během dnešního dne vyslat charterové lety, aby se zpátky do České republiky vrátilo všech 500 českých turistů, které v oblasti máme," uvedla Pavlíková. Všichni jsou podle ní v pořádku a dostávají informace o transferech na letiště.

Taba je podle Papeže ve srovnání s ostatními egyptskými destinacemi specifická v tom, že do ní nelétají žádné pravidelné charterové linky. "Menší cestovní kanceláře do Taby necestují, a Taba je tím pádem dominantou jen velkých cestovních kanceláří, a ne ještě k tomu všech," uvedl. Čedok je podle něj největší tuzemská cestovní kancelář, která v oblasti funguje. "V tuto chvíli mi není známo, že některá cestovní kancelář, která je členem naší asociace, by tam kromě Čedoku měla klienty," dodal.

V Tabě ani v jeho blízkosti žádné klienty aktuálně nemají CK Blue Style, Fischer a Alexandria, řekli dnes jejich mluvčí. S CK Fischer jsou Češi například v letovisku Hurghada, které je ale od Taby vzdálené několik set kilometrů, uvedl mluvčí společnosti Jan Bezděk.

Mezi zraněnými nejsou podle mluvčího ministerstva zahraničí cizí státní příslušníci, tedy ani Češi. "Podle egyptských médií, a potvrzeno i našimi zdroji, mělo být zraněno šest osob," řekl Drake. Pro celý Egypt eviduje úřad 2580 Čechů registrovaných v cestovatelském systému Drozd. V případě potřeby mohli také využít lety Čedoku. Podle něho bylo v každém ze tří letů zhruba 15 volných míst. "Na poslední chvíli se na nás obrátil otec jedné z českých občanek nacházejících se v Tabě s žádostí o repatriaci. Mohu potvrdit, že ona i její tři kamarádky byly zařazeny na repatriační let," sdělil po 20:00 Drake.

Ministerstvo zahraničí doporučilo při pobytech v Egyptě dbát zvýšené opatrnosti při pobytu v zemi, sledovat místní média a respektovat pokyny bezpečnostních složek. Vyhnout by se měli cestám k izraelské hranici. "Vzhledem ke zhoršené situaci v Izraeli a Gaze a pokračujícím probíhajícím bojům varujeme před cestami do bezprostřední hraniční oblasti mezi Egyptem a Izraelem. Dlouhodobě nedoporučujeme cestovat do severní části Sinajského poloostrova. Aktuálně zejména důrazně varujeme před cestami z egyptského území do oblasti hraničního přechodu Rafah, který slouží pouze k humanitárním účelům a přijímá výhradně zraněné osoby a uprchlíky," informoval Černínský palác.

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že čeští občané nejsou bezprostředně ohroženi a na jejich odlet v tuto chvíli stačí charterové lety. "Náš zastupitelský úřad dělá všechno, co je potřeba… Samozřejmě, kdyby bylo potřeba, tak do toho vstoupíme, ale v tuto chvíli to potřeba není," řekl předseda vlády novinářům na tiskové konferenci po dnešním summitu EU v Bruselu.

Repatriační lety pro CK Čedok vypravil dopravce Smartwings, dva směřují do Prahy a jeden do Brna. Z bezpečnostních důvodů letadla cestující nevyzvedala na letišti v Tabě, ale v Šarm aš-Šajchu. Mluvčí společnosti večer řekla, že všechny lety již z Egypta odletěly. Do Brna by měli turisté přiletět kolem půlnoci a přílet do Prahy se očekává před 01:00 v sobotu.

 

Právě se děje

Další zprávy