Část pražského orloje je znovu v péči restaurátorů, ciferník chybně přemalovali

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2019 17:40
Část staroměstského orloje v Praze byla při loňské několikaměsíční opravě chybně přemalována. Pochybení se týká části ciferníku orloje ukazující astronomické děje. Uvedla to Česká televize na svém webu. Magistrát kvůli této chybě musel před několika dny nechat ciferník znovu přemalovat. Odborníci z Akademie věd ČR a ministerstva kultury podle ČT kritizují nedostatečnou přípravu oprav orloje. Přitom šlo o první kompletní demontáž orloje od poválečných let. Magistrát ale uvedl, že orloj po celou dobu plní všechny své funkce.
Foto: Ludvík Hradilek

Orloj byl kvůli celkovým opravám za téměř deset milionů korun loni mimo provoz od začátku ledna do konce září. Po opětovném spuštění podle ČT zjistil Zdislav Šíma z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, který skoro 40 let o orloj pečuje a seřizuje tamní astroláb, že astronomická deska ztratila některé své funkce přemalováním čar při opravě. "Ty čáry na orloji, to jsou ty přesné okamžiky, to jsou meze určitých dějů. To je asi něco, jako kdyby na slunečních hodinách někdo rozmazal některé čáry," řekl Šíma televizi.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman v úterý řekl, že astroláb a jeho malba byly vytvořeny zcela podle požadavků odborné veřejnosti a památkářů. Po zprovoznění orloje se ale ukázalo, že za určitých světelných podmínek byla hůře odlišitelná výseč zobrazující oblast soumraku a svítání od černého kruhu temné noci. Změny mohlo prý způsobit také vysychání barev.

"Astroláb tak nebyl odhalen ve špatné verzi a nedochází k přemalbě. Dochází pouze ke korekci barevných odstínů před závěrečným uzavřením nátěrů ochranným UV lakem, který stejně musí být proveden," uvedl Hofman. Práce by měly být hotové do konce června, závisí ale na počasí.

"Je třeba konstatovat, že se jedná o výlučně astronomický problém. Danému stavu se průběžně věnuje památková inspekce. S Magistrátem hlavního města Prahy je v pravidelném kontaktu," sdělila v úterý Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva kultury.

Nedostatečné přípravy oprav

Město podle odborníků loňské opravy orloje nepřipravilo dostatečně pečlivě. "Nikdo si nenechal vypracovat odborný posudek od žádného z astronomů, všechno se dělá ad hoc na poslední chvíli, a proto se to stále předělává. Stále tady není žádná pořádná studie," uvedl Šíma. Podobně se vyjádřil také Aleš Bystrianský z památkové inspekce ministerstva kultury. "Bylo by správné, aby už napoprvé tuto, řekl bych cennou, důležitou věc udělali tak, jak má být. Měli si to ohlídat už v průběhu té obnovy," řekl televizi.

Hofman podotkl, že celé věky byla deska vystavena povětrnostním podmínkám a na konci války také vysokému žáru při požáru, který kompletně zničil její barevnost. "Samotná odborná veřejnost se tak pře o to, jakými barvami byl astroláb vymalován od středověku až do současnosti," dodal.

Jednou z nejzásadnějších změn, které loňské opravy přinesly, byla výměna mechanismu orloje. Elektrický pohon z roku 1948 byl nahrazen původním mechanismem, konopnými lany navíjenými na dřevěné lanové bubny. Už spuštění opraveného orloje loni 28. září doprovázely problémy. Při otevírání dvířek, za nimiž se objevují apoštolové, se podle strojníka zasekl řetěz, a tak zbytek apoštolů musel posouvat ručně.

Orloj je přistavěný k jižní straně gotické věže Staroměstské radnice, která je národní kulturní památkou a jejíž stavba byla dokončena v roce 1364. Dlouho se věřilo, že orloj pochází z roku 1490. Ve druhé polovině 20. století se ale díky nálezu nových dokumentů zjistilo, že nejranější zmínka o orloji je datována k 9. říjnu 1410.

Tajemný vzkaz z minulého století. Co se našlo při rekonstrukci pražského orloje?

Sledujte tiskovou konferenci k historickým nálezům při rekonstrukci pražského orloje. | Video: DVTV

 

 

Právě se děje

Další zprávy