Praha - V pondělí večer se mimořádně sejde předsednictvo hnutí ANO. Špičky hnutí mají formulovat stanovisko k aktuální situaci ve vládní koalici. Projednávat by se měly i poslanecké návrhy v oblasti střetu zájmů. Dopady kauzy kolem Farmy Čapí hnízdo se bude v pátek večer zabývat také předsednictvo ČSSD.
Koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL není v otázce kolem Čapího hnízda jednotná. Zatímco lidovci chtějí, aby okolnosti případu předseda ANO Andrej Babiš příští středu vysvětlil na mimořádné schůzi Sněmovny vyvolané pravicovou opozicí, sociální demokraté s podporou programu schůze váhají a poslanci ANO s jejím konáním nesouhlasí. Babiš ve středu přislíbil, že na schůzi zveřejní vlastníka Čapího hnízda v době, kdy projekt získal evropskou dotaci.
Poslanci ANO dosud s konáním mimořádného jednání nesouhlasili. Babiš ale prohlásil, že poslance hnutí vyzve, aby program schůze schválili. "Nemám s tím problém a já budu doporučovat kolegům, aby hnutí tu schůzi podpořilo," řekl České televizi a televizi Prima. Už ve středu Babiš přislíbil, že na schůzi zveřejní vlastníka Čapího hnízda v době, kdy projekt získal evropskou dotaci.
Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, takže nebylo možné dohledat její majitele. Díky tomu dosáhla na evropskou dotaci přes 50 milionů korun, kterou by firma z koncernu Agrofert dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod.
Předsednictvo ANO bude řešit i pozměňovací návrhy, které se v poslední době objevily v souvislosti s novelami zákonů o veřejných zakázkách a o střetu zájmů. Návrhy Martina Plíška (TOP 09) či Jana Chvojky (ČSSD) různým způsobem omezují podnikání ministrů a zřejmě směřují proti Babišovi, který je vlastníkem Agrofertu a mediální skupiny Mafra.
Babiš návrhy ve čtvrtek označil za kampaň proti sobě. ČSSD začátkem března sice pro změny nehlasovala v předpisu o veřejných zakázkách, její předseda, premiér Bohuslav Sobotka, však zároveň oznámil, že zpřísnění podmínek pro podnikání ministrů podpoří a soustředit se chce na zákon o střetu zájmů.