Bývalý šéf Oleo Chemical Jirounek dostal od Vrchního soudu půlroční podmínku za úvěrový podvod

ČTK ČTK
26. 10. 2017 14:37
Zakladatel Oleo Chemical Kamil Jirounek dostal od Vrchního soudu půlroční podmínku s dvouletým odkladem. Jirounek podle obžaloby v roce 2008 uvedl hrubě zkreslené a nepravdivě údaje, které souvisely s poskytnutým úvěrem na 160 milionů korun. Jedním z pochybení bylo to, že za úvěr ručil pozemky v údajné hodnotě 200 milionů korun. Podle soudu však šlo o zemědělskou půdu v maximální hodnotě 4,9 milionu. pražský městský soud původně nepravomocně potrestal 6,5 lety vězení, v trestu však byl zahrnut šestiletý trest, který mu byl uložen v kauze padělané směnky.
Kamil Jirounek.
Kamil Jirounek. | Foto: ČTK

Praha - Za uvedení zkreslených a nepravdivých informací při sjednání úvěru uložil odvolací Vrchní soud v Praze jednomu ze zakladatelů Oleo Chemical Kamilu Jirounkovi půlroční podmínku s dvouletým odkladem. Jirounka pražský městský soud původně nepravomocně potrestal 6,5 lety vězení, v trestu však byl zahrnut šestiletý trest, který mu byl uložen v kauze padělané směnky. Krajský soud v Praze po dovolání verdikt zrušil a Jirounka zatím nepravomocně osvobodil.

Dnes projednávaná kauza spadá do roku 2008, kdy podle obžaloby Jirounek uvedl nepravdivé a hrubě zkreslené údaje, které souvisely s poskytnutým úvěrem na 160 milionů korun. Jedním z pochybení bylo to, že za úvěr ručil pozemky v údajné hodnotě 200 milionů korun. Podle soudu však šlo o zemědělskou půdu v maximální hodnotě 4,9 milionu.

Peníze z úvěru se měly podle spisu zhodnotit investováním do rozšíření výroby ropných produktů v liberecké provozovně společnosti. Soud dnes Jirounka potrestal, i když nevznikla žádná škoda, poškození podle verdiktu dostali za poskytnuté peníze akcie Oleo Chemical.

Jirounkovi obhájci i státní zástupkyně shodně navrhovali, aby se případ vrátil k Městskému soudu v Praze. Dokazování podle nich bylo neúplné. Jirounek sám s obžalobou nesouhlasil, tvrdil, že se žádný trestný čin nestal a požadoval zproštění.

Obchodní spory s firmou Ravak

Za příčinu svých trestních stíhání Jirounek dlouhodobě považuje obchodní spory, které vede s majiteli firmy Ravak. Ti například patří mezi investory úvěru, kvůli němuž byl dnes Jirounek odsouzen. Figurují také v kauze padělané směnky na 127 milionů korun. "Slíbili mi, že se podívám do nějakého nápravného zařízení, a ten sen se jim splnil," řekl Jirounek s odkazem na čtyři měsíce, které strávil ve vězení, než odsuzující rozsudek o směnce zrušil Nejvyšší soud.

V kauze týkající se padělané směnky byl Jirounek obžalován z toho, že si opatřil dokumenty a falešnou směnku, podle kterých měl spolumajitel firmy Ravak Jindřich Vařeka starší dluh vůči firmě Západočeská investorská. Jirounek chtěl podle obžaloby od Vařeky peníze vymáhat v civilním řízení. Nejvyšší soud v létě odsuzující rozsudek zrušil a případ vrátil k pražskému krajskému soudu, který v září kvůli pochybnostem o vině Jirounka osvobodil. Případ bude ještě projednávat odvolací soud.

Jirounka se týká i případ tunelování Oleo Chemical, ve kterém byl v únoru uznán vinným, soud ale od potrestání vzhledem k předchozím trestům upustil. Ani v této kauze zatím není pravomocný rozsudek, Vrchní soud v Praze odvolací jednání zatím nenařídil.

 

Právě se děje

Další zprávy