Podezření, že se Kovář dopustil plagiátorství, je důvodné, uvedla etická komise

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
18. 12. 2018 10:14
Etická komise Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se poprvé vyjádřila k případu historika a bývalého prorektora Martina Kováře. Podezření, že ve svých knihách opisoval, je podle ní důvodné. Nyní má profesor příležitost se k nařčení vyjádřit, komise bude znovu jednat začátkem ledna. Kovář minulý týden odstoupil.
Martin Kovář (vlevo), Michal Pullmann a Martin Stropnický
Martin Kovář (vlevo), Michal Pullmann a Martin Stropnický | Foto: ČTK

Podezření, že se profesor historie a prorektor Univerzity Karlovy pro vnější vztahy Martin Kovář opakovaně dopustil plagiátorství, je důvodné, oznámila etická komise univerzity, která se podnětem skupiny studentů zabývá. Kovář vedl patnáct let Ústav světových dějin, minulý týden kvůli podezření z plagiátorství rezignoval.

Komise zatím navrhuje, aby se k situaci Kovář písemně vyjádřil, případně se osobně dostavil na další jednání komise, jež proběhne 3. ledna. Komise ve stanovisku uvedla, že považuje plagiátorství za závažné provinění proti etice i samotnému smyslu vědecké práce. "Tento čin, zejména je-li uplatňován soustavně, je v ostrém rozporu a neslučitelný s pedagogickým a vědeckým působením na univerzitě i s výkonem jakékoliv akademické funkce."

Na shody mezi Kovářovými publikacemi a knihou anglicky píšícího historika Barryho Cowarda upozornili tři doktorandi z Filozofické fakulty - Marek Jandák, Tomáš Konečný a Ondřej Crhák. Ti poslali univerzitním orgánům analýzu, ve které se snaží plagiátorství prokázat.

Kovář podle nich opisoval nejméně ve třech svých textech, a to v knihách Anglie posledních Stuartovců (1998), Stuartovská Anglie (2002) a v loňském článku Jakub I. Stuart. Pro jednu ze svých knih převzal Kovář podle doktorandů poznámkový aparát z Cowardovy knihy The Stuart Age: A history of England 1603-1714 v rozsahu více než 40 procent. Kovář ale obvinění studentů odmítl.

Mluvčí univerzity Václav Hájek minulý týden uvedl, že k důvodům ukončení Kovářova pracovního poměru ale bylo i to, že nehodlal nadále pracovat v prostředí, v němž byl dlouhodobě vystavován osobním útokům, a to zejména na sociálních sítích, což má devastační dopad na jeho rodinu, citovala ČTK Hájka. Na kauzu jako první upozornil Deník N.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy