Jednal jsem s Hniličkou a Šlégrem, vraťte mi peníze, chtěl zrušit trest exšéf policie

Jan Horák Jan Horák
11. 7. 2023 6:08
Bývalý policejní prezident Vladislav Husák nedostane zpět peníze, o které přišel kvůli porušení proticovidových opatření. Podle zjištění Aktuálně.cz o tom v neveřejném řízení rozhodl Městský soud v Praze. Husákovi snížil plat nadřízený kvůli jeho pobytu v hotelu v Teplicích během oslavy narozenin podnikatele a bývalého politika Petra Bendy. Soud policistovu následnou žalobu zamítl.
Bývalý policejní prezident Vladislav Husák.
Bývalý policejní prezident Vladislav Husák. | Foto: ČTK

Petr Benda slavil v sobotu 23. ledna 2021 v teplickém hotelu Prince de Ligne padesáté narozeniny. Gratulovat mu přijeli bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek, někdejší hokejista a člen rady České televize Jiří Šlégr nebo jeho bývalý spoluhráč z reprezentace a tehdejší poslanec za ANO Milan Hnilička. Benda byl několik měsíců poslancem, také šest let řídil ČSSD v Ústeckém kraji.

Ten den bylo v Česku 76 tisíc aktivních případů nákazy covidem, den předtím přibylo 8 600 infikovaných. Oslava se konala navzdory tomu, že platil zákaz vstupu do barů, hospod či restaurací. Opustit domov bylo povolené jen kvůli cestám do práce, nákupu potravin či jiným nezbytným úkonům pro běžný život.

V hotelu pobýval také tehdejší ředitel liberecké krajské policie a policejní prezident z let 2005 až 2007 Vladislav Husák. Bendovi blahopřál, především však jednal se Šlégrem a Hniličkou. Tehdejší policejní prezident Jan Švejdar ho kvůli tomu odvolal z funkce ředitele. Jako trest přišel Husák o část platu, proti čemuž se podle zjištění redakce neúspěšně bránil u soudu.

Porušil omezení v krizovém stavu

"Porušil povinnost strpět omezení vyplývající z krizových opatření stanovených v době krizového stavu," zní klíčová pasáž rozsudku, který na konci června vynesl Městský soud v Praze a jejž Aktuálně.cz získalo. Husákovo provinění proti restrikcím potvrdil senát soudce Slavomíra Nováka.

Odvolání Husáka z postu ředitele liberecké krajské policie kvůli pobytu v hotelu nebylo trestem v pravém slova smyslu, policejní prezident Švejdar o něm rozhodl v rámci svých personálních pravomocí. Husáka přesunul do útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Až jeho ředitel David Fulka vedl s Husákem kázeňské řízení, jež skončilo trestem.

Jak zjistila redakce, Fulka snížil Husákovi plat o sedm procent na dobu tří měsíců. Pro bývalého policejního prezidenta to znamenalo ztrátu vyšších desítek tisíc korun. Sankci loni v březnu potvrdil náměstek policejního prezidenta pro kriminální policii a vyšetřování Tomáš Kubík. Právě proti jeho verdiktu podal Husák žalobu.

Pracovní povahu setkání neprokázal

Dlouholetý policejní důstojník vedl obranu několika směry. V první řadě se snažil dokázat, že neporušil zákaz zdržovat se ve stravovacím provozu. Argumentoval, že v části hotelu, kterou využil pro schůzku s Hniličkou a Šlégrem, se pokrmy nepodávaly. Proto se na ni podle Husáka restrikce nevztahovala.

Soud však tento pohled nepřijal. Z výpovědí ostatních účastníků akce a fotografií z místa vyvodil přesný opak. "Se svědky se setkal ve vnitřních prostorách hotelu, které jsou nepochybně určeny k využití i jako provozovna stravovacích služeb a při setkání tento prostor jako provozovna byl využitý," stojí v rozsudku.

Husák podle svého vyjádření před soudem dorazil do hotelu coby prezident Unie tělovýchovných organizací policie na jednání s Hniličkou a Šlégrem. Chtěl s nimi diskutovat o situaci ve sportu, na niž měla pandemie dramatický dopad. Proto se prý na něho vztahovala výjimka pro opuštění domova za účelem výkonu povolání.

Soud však upozornil, že Šlégr byl radním České televize. Hnilička sice tehdy vedl Národní sportovní agenturu, ale ta se o situaci v tělovýchovných organizacích policie nezajímala. "Podle názoru městského soudu je tedy zjevné, že setkání s Hniličkou a Šlégrem nemohlo zásadně přispět k činnosti unie. Pracovní povaha setkání nebyla prokázána," píše soud.

Husák argumentoval podjatostí

Husák napadl i průběh kázeňského řízení, podle něj ho neměl vést nikdo z policejního prezidia. Švejdar se o jeho prohřešku vyjadřoval kriticky na sociálních sítích, proto byl prý podjatý nejen on, ale všichni jeho podřízení z úřadu včetně náměstka Kubíka. Právě jeho místo Švejdara určil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) pro vyřízení Husákova provinění.

"Žalobce nespecifikoval okolnosti, které by mohly svědčit o zaujatém přístupu náměstka u rozhodování ve věcech kázeňských. Samotná existence podřízenosti k vyloučenému policejnímu prezidentovi automaticky neznamená podjatost žalovaného náměstka," oponoval v rozsudku soudce Novák.

Zamítavý rozsudek je pravomocný. Husák sice proti němu může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta ale nemá odkladný účinek. "Musím se domluvit nejdříve s klientem, jak to budeme řešit. Nebudu to řešit přes noviny, takže vám k tomu nic neřeknu," reagoval na dotaz redakce Husákův advokát Josef Kopřiva.

Husák stále působí ve zmíněném útvaru pro policejní vzdělávání, slouží tam coby vrchní rada. Je zařazený v kanceláři náměstka ředitele. "Jeho hlavní náplní práce je plnění úkolů v rámci modernizace a rekonstrukce policejního výcvikového centra v Kutné Hoře," sdělil mluvčí policejní prezidia Ondřej Moravčík.

 

Právě se děje

Další zprávy