Bývalí političtí vězni: Medaili od Zemana nechceme

Domácí Domácí
22. 10. 2013 10:15
Konfederace politických vězňů letos poprvé neposlala návrhy na prezidentské vyznamenání.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bývalí komunističtí vězni letos poprvé odmítli poslat prezidentovi návrhy na státní vyznamenání. Zprávu přinesl server iDnes.cz. Podle něj zástupcům Konfederace politických vězňů vadí, že se Miloš Zeman otevřeně nepostavil komunismu.

"My, protikomunističtí odbojáři, jsme to prostě nepřenesli přes srdce," uvedl pro server místopředseda konfederace Leo Žídek.

Žídek už dříve řekl, že by udělal vše proto, aby od Zemana vyznamenání nemusel přijmout. Zatím však není jasné, zda prezident Zeman přece jen neudělí některému bývalému politickému vězni řád na vlastní popud.

Podle informací Aktuálně.cz by státní vyznamenání mělo obdržet celkem třicet lidí. Mezi nimi bude zakladatel divadla semafor Jiří Suchý. Také se spekuluje, že vyznamenání si možná z rukou prezidenta Miloše Zemana převezme bývalý ministr obchodu a průmyslu Miroslav Grégr a ředitel Jazzové sekce Karel Srp.

"V den státního svátku jsem na 18:00 pozván do Společenského sálu Pražského Hradu na číši vína, kde bude přítomen prezident Miloš Zeman a jeho manželka Ivanka Zemanová," řekl Aktuálně.cz Srp.

Srp je zakladatelem hudebního sdružení, které se za komunismu pokoušelo o prezentaci nezávislé kultury.

Ocenění pro bývalého ministra průmyslu

Grégr byl místopředseda vlády Miloše Zemana a ministrem průmyslu a obchodu v letech 1998 až 2002. Pod jeho vedením došlo k dostavění prvních dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Byl také vyslýchán v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti.

iDnes.cz také uvedl, že Grégr patřil k zakladatelům Sdružení přátel Miloše Zemana, které výrazně přispělo ke comebacku Zemana do politiky a jeho cestě na Hrad.

Mezi další oceněné bude pravděpodobně patřit také televizní hlasatelka Kamila Moučková či filozof Erazim Kohák.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy