Bývalí političtí vězni: Medaili od Zemana nechceme

Domácí Domácí
22. 10. 2013 10:15
Konfederace politických vězňů letos poprvé neposlala návrhy na prezidentské vyznamenání.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bývalí komunističtí vězni letos poprvé odmítli poslat prezidentovi návrhy na státní vyznamenání. Zprávu přinesl server iDnes.cz. Podle něj zástupcům Konfederace politických vězňů vadí, že se Miloš Zeman otevřeně nepostavil komunismu.

"My, protikomunističtí odbojáři, jsme to prostě nepřenesli přes srdce," uvedl pro server místopředseda konfederace Leo Žídek.

Žídek už dříve řekl, že by udělal vše proto, aby od Zemana vyznamenání nemusel přijmout. Zatím však není jasné, zda prezident Zeman přece jen neudělí některému bývalému politickému vězni řád na vlastní popud.

Podle informací Aktuálně.cz by státní vyznamenání mělo obdržet celkem třicet lidí. Mezi nimi bude zakladatel divadla semafor Jiří Suchý. Také se spekuluje, že vyznamenání si možná z rukou prezidenta Miloše Zemana převezme bývalý ministr obchodu a průmyslu Miroslav Grégr a ředitel Jazzové sekce Karel Srp.

"V den státního svátku jsem na 18:00 pozván do Společenského sálu Pražského Hradu na číši vína, kde bude přítomen prezident Miloš Zeman a jeho manželka Ivanka Zemanová," řekl Aktuálně.cz Srp.

Srp je zakladatelem hudebního sdružení, které se za komunismu pokoušelo o prezentaci nezávislé kultury.

Ocenění pro bývalého ministra průmyslu

Grégr byl místopředseda vlády Miloše Zemana a ministrem průmyslu a obchodu v letech 1998 až 2002. Pod jeho vedením došlo k dostavění prvních dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Byl také vyslýchán v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti.

iDnes.cz také uvedl, že Grégr patřil k zakladatelům Sdružení přátel Miloše Zemana, které výrazně přispělo ke comebacku Zemana do politiky a jeho cestě na Hrad.

Mezi další oceněné bude pravděpodobně patřit také televizní hlasatelka Kamila Moučková či filozof Erazim Kohák.

 

Právě se děje

Další zprávy