Zemanova vláda o nás věděla, říká další z manažerů MUS

Domácí Domácí
17. 10. 2013 11:38
K tvrzení Antonína Koláčka se připojil i další z odsouzených Petr Kraus.
Obžalovaný Petr Kraus (vpravo) přichází k soudu.
Obžalovaný Petr Kraus (vpravo) přichází k soudu. | Foto: ČTK

Praha - Stejně jako Antonín Koláček, tak i další z bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti, které švýcarský soud poslal nepodmíněně za mříže, Petr Kraus tvrdí, že tehdejší kabinet pod vedením Miloše Zemana věděl, či alespoň tušil o účasti manažerů MUS ve skupině Appian.

"Jsem přesvědčen, že na základě veřejně dostupných informací, které měli politici k dispozici a o kterých na vládě diskutovali, museli vědět, že je možné, že jsme za Appianem stáli my, manažeři. Nemohli jsme tedy stát podvést. Navíc vláda neměla žádnou povinnost nám akcie dolů prodávat," řekl deníku MF DNES Kraus.

Švýcarský soud odsoudil pětici českých manažerů z podvodu na českém státu a praní špinavých peněz, Koláček navíc podle něj porušil povinnosti při správě cizího majetku. Na základě svého prohlášení chce Kraus při odvolání rozporovat právě obvinění z podvodu na státu.

Divoká privatizace v mezích zákona?

Zatím nepravomocně odsouzený Kraus zároveň projevil lítost nad způsobem vedení své obhajoby. "Podcenil jsem, jak je pro švýcarské advokáty složité pochopit, co se tady mohlo v 90. letech dít," řekl deníku s tím, že jejich transakce byly podle něj prý "v mezích zákona".

Už v pondělí se v přitom v této souvislosti veřejně vyjádřil právě Koláček, který ze všech manažerů dostal nejdelší 52měsíční - trest. V rozhovoru s ČTK řekl, že někteří členové vlády tehdejšího premiéra Miloše Zemana v roce 1999 při prodeji státního podílu MUS věděli, že za společností Appian Group je Koláček a jeho společníci.

On a další bývalí manažeři jsou prý pouze exemplárním případem, za kterým se mají schovat další případy. "Rozhodlo se, že my budeme exemplární případ a oni budou neviditelný případ, který je v pořádku", uvedl Koláček.

Ve spolupráci s…?

Podle něj se objeví i další takové případy. "Protože oni se spletli. Mysleli, že já to vzdám, a já to nevzdám," dodal. "Postupně si myslím, že se ty věci budou ukazovat, zatím je brzo," naznačil.

V rozhovoru také zmínil spolupráci mimo jiné s "poslanci i senátory, třeba s Richardem Falbrem", ale odbory, ODS či sociální demokracií.

"Hledali jsme spojení pro podporu toho podniku. To se tehdy dařilo a myslím, že nám všichni docela normálně politicky pomáhali a pak…od nás všichni v podstatě utekli," řekl Koláček.

(Ne)průhledný Appian Group

Americké společnosti Appian Group se během privatizace podařilo - prostřednictvím firmy Investenergy - skoupit veškeré volné akcie na trhu. Stát definitivně ztratil nad společností kontrolu v květnu 1998.

Zbylý 46% podíl koupil Appian, tehdy ovládaný odsouzenými manažery, v roce 1999 za 650 milionů korun. To se o pár let později ukázalo jako naprosto neodpovídající částka, když polovinu dolů koupil finančník Pavel Tykač za řádově vyšší částku - deset miliard.

Švýcarský soud kromě jiného také minulý týden dospěl k závěru, že transakce kolem MUS způsobily českému státu škodu ve výši zhruba dvou miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy