Zeman lobbuje za propuštění Tymošenkové opatrně

Martin Novák Martin Novák
22. 10. 2013 9:37
Před podpisem asociační dohody s Ukrajinou je požadavek Bruselu jasný: Pusťte Tymošenkovou.
Foto: Reuters

Kyjev - Podpis přelomové asociační dohody mezi Ukrajinou a EU, která Ukrajince přiváže těsněji k Evropské unii, se blíží.

Dojde k němu v listopadu na summitu Evropské unie o východním partnerství v litevském Vilniusu. Pokud ukrajinský prezident Viktor Janukovyč splní jednu podmínku. Pustí z vězení bývalou premiérku a hlavní politickou rivalku Juliji Tymošenkovou.

Tento týden má Janukovyč oznámit, zda tak učiní. Bývalá opoziční vůdkyně si odpykává v Charkově sedmiletý trest, ale většinu času tráví pod dohledem policie v místní nemocnici.

Za její propuštění na léčení do Německa se přimlouvá i český prezident Miloš Zeman, který se v pondělí s Janukovyčem sešel.

Prohlásil, že Česká republika podporuje asociační dohodu s Ukrajinou. Ohledně Tymošenkové Zeman prohlásil, že "to je citlivá otázka, které by předčasná medializace spíše uškodila."

Europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová se v případu Tymošenkové výrazně angažovala. Ukrajinskou expremiérku navštívila a vyjadřovala se kriticky k jejímu soudnímu procesu i věznění.

Roithová přesto podpis asociační dohody podporuje. "Je důležité zajistit, aby Ukrajina měla proevropskou orientaci, což tato dohoda umožňuje. Proto bych to tolik nespojovala s Tymošenkovou. Ale pokud bude propuštěná a odjede na léčení, bude to úspěch evropského tlaku na Janukovyče. Ten je nyní v pozici, že je pro něj výhodnější ji pustit," říká Roithová.

Miloš Zeman v Kyjevě.
Miloš Zeman v Kyjevě. | Foto: Reuters

Zdravotní stav Tymošenkové považuje za vážný.

"Dělala jsem jí magnetickou rezonanci a byly tam změny, které mohou být nevratné. Navíc byla psychicky pod tlakem. Měla v cele kamery zapnuté čtyřiadvacet hodin denně a i v noci tam bylo rozsvíceno. Když jsem tam byla, nechtěla jíst vězeňská jídla a brát léky, protože se bála následků. Byly tam obavy, že jí podají třeba radioaktivní látky. Díky evropskému tlaku ale, myslím, od těchto záměrů ustoupili, protože vzorky by se mohly dostat ven," říká Zuzana Roithová.

Asociační dohoda je pro Ukrajinu velmi důležitá. Přinese výhody jejímu exportu do zemí Evropské unie a bude velkou výhrou pro ukrajinský průmysl.

Proto hlavní ukrajinští byznysmeni a oligarchové - včetně těch, kteří politicky stojí za Janukovyčem - jsou pro podpis dohody i přesto, že Rusko hrozí Ukrajině sankcemi a omezením obchodu.

Moskva si přeje, aby Ukrajina raději vstoupila do jí vedeného Euroasijského svazu, kde už jsou kromě Ruska Bělorusko a Kazachstán. Tato varianta ale nemá většinou podporu ani mezi ukrajinskými politiky, ani mezi veřejností, přestože východ Ukrajiny je tradičně více orientovaný na Rusko než západ země.

Zatím není jasné, jakým způsobem bude propuštění Tymošenkové odůvodněno. Vládní Strana regionů údajně připravuje zákon o možnosti léčit vězně v zahraničí.

Přívrženec vězněné expremiérky Julije Tymošenkové vyvěšuje plakát s jejím portrétem.
Přívrženec vězněné expremiérky Julije Tymošenkové vyvěšuje plakát s jejím portrétem. | Foto: Reuters

"Vláda pochopila, že bez vyřešení problému Tymošenkové asociační dohoda nebude podepsána. Špatnou zprávou je, že neví, jak to udělat. Na stole je teď návrh na částečné omilostnění Tymošenkové, což by se rovnalo jejímu osvobození," cituje server Ukrajinskaja Pravda představitele hlavní opoziční strany Vlast Arsenije Jaseňuka.

Viktoru Janukovyčovi jde hlavně o to, aby se Tymošenková, kterou v prezidentských volbách na začátku roku 2010 těsně porazil, nevrátila v nejbližších letech do politiky. Respektive zbavit ji možnosti kandidovat v dalších volbách za dva roky.

V úterý přijedou do Kyjeva ministři zahraničí Polska a Švédska s cílem dohodnout propuštění Tymošenkové, a otevřít tak cestu podpisu asociační dohody.

Strana Vlast Julije Tymošenkové uvedla v prohlášení, že k propuštění političky není třeba žádný zákon, jen politická vůle prezidenta Viktora Janukovyče.

 

Právě se děje

Další zprávy