reklama
 
 

Byt na Vinohradech je pro politika levnější než panelák

19. 12. 2008 16:21
Opozice v Praze 3 protestuje proti zvýhodnění místostarosty

Praha - Zástupce starosty v Praze 3 Zdeněk Lochman z ODS je na dobré cestě nakoupit při privatizaci obecních bytů v tomto obvodě výrazně levněji než řada jiných občanů.

Byt místostarosty leží ve Slezské ulici čtvrti Vinohrady, ve zděném domě, v blízkosti dvou parků, u zastávky tramvaje, na metro jsou z něj dvě minuty. Cena za metr čtvereční, již odsouhlasila radnice Prahy 3, je necelých 12 tisíc.

Cena bytů, které prodává radnice na panelákovém sídlišti na Jarově, na okraji městské části, činí 21 tisíc.

"Pan místostarosta byl při prodeji zvýhodněn," řekl deníku Aktuálně.cz Tomáš Mikeska, předseda klubu SNK, KDU-ČSL. "ODS má na radnici většinou, jsou sebejistí, a občany proto pohrdají."

"V tomto procesu se považuji za jednoho z obyvatel a nájemníka, kterého se privatizace dotkla," napsal místostarosta Lochman v září v občanském zpravodaji Prahy 3. "Nepovažuji se za občana jiné kategorie, který tím, že pro obec pracuje, by měl být z veškerých činností a procesů vyřazen," uvedl politik, který má v obvodu na starosti právě privatizaci bytů.

Starostka to zamítla

Jeho momentální postoj se redakci Aktuálně.cz nepodařilo získat, protože politik je podle vyjádření sekretářky na dovolené.

Ve čtvrtek se však kauza prodeje bytů probírala na zasedání zastupitelstva Prahy 3. Přišla na něj zhruba stovka občanů, ale opoziční zastupitelé na protest proti postupu vedení města opustili jednání.

Starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková (ODS) odmítla podle nich otevřít diskusi, kde se mělo debatovat nad peticí, která proti podmínkám, za nichž koupil byt Zdeněk Lochman, protestuje.

Zmíněné ceny bytů - jak pro místostarostu Lochmana, tak pro občany z Jarova - zastupitelstvo posvětilo už v říjnu. Nyní mají nájemníci šest měsíců na to, aby o prodej zažádali.

Posudek a posudek

Deníku Aktuálně.cz se dnes nepodařilo získat názor nejen Zdeňka Lochmana, ale ani vedení města. Pracovníci sekretariátu radnice uvedli, že starostka Prahy 3 Marta Kozumplíková má dovolenou stejně jako on.

Informaci poskytl pouze mluvčí radnice Jan Sotona. Podle něho město vycházelo ze znaleckých posudků, na něž nemá radnice vliv.

Jenže podle opozice je v odborných posudcích řada nesrovnalostí.

"Jde o jejich odlišné vyhodnocení," říká zastupitel Matěj Stropnický ze Strany zelených. "Například, proč byly byty na Jarově posuzovány jednotlivě, kdežto ceny v domě, kde bydlí pan místostarosta, byly zprůměrovány za všechny byty dohromady?"

Mimo jiné i na tuto otázku chtěla znát opozice odpověď při včerejším zasedání zastupitelstva. Jde jí totiž o to, že cena místostarostova bytu mohla být právě zprůměrováním uměle snížena.

Ale protože byla diskuse zamítnuta, nedošlo na ni.

Opozice se nyní hodlá poradit s nájemníky bytů na sidlišti, jak dál postupovat.

autor: Eliška Bártová | 19. 12. 2008 16:21

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama