Závody v Liberci: Bursíkův náměstek se zastal ochranářů

Hana Pražáková
12. 2. 2008 15:41
Neumannová porušila zákon, CHKO správní řízení zahájit musí
Bagr nabírá sníh pro Světový pohár lyžařů
Bagr nabírá sníh pro Světový pohár lyžařů | Foto: Ondřej Duda

Praha - Ministerstvo životního prostředí se postavilo proti organizátorům Světového poháru v klasickém lyžování v Liberci.

Ministrův náměstek František Pelc veřejně schválil postup Správy CHKO Jizerské hory, která hodlá zahájit správní řízení, protože firmy najaté organizátory závodů dovážejí do běžeckého areálu poblíž Liberce sníh z chráněných lokalit na hřebenech hor. Areál, který organizátoři pro tratě vybrali, leží v nadmořské výšce kolem 450 metrů.

Ochranáři uvedli, že firmy a organizátoři závodů porušili zákon o ochraně přírody. "Vjezd nákladních vozidel a nakládací techniky mimo místní komunikace v chráněné krajinné oblasti je v rozporu se zákonem  a Správa CHKO proto zahájit správní řízení v každém případě musí," uvedl náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

Čtěte více: Neumannová porušila zákon. Kvůli sněhu pro závodníky

Když nenapadne, doveze se

Kvůli nedostatku sněhu odváželi organizátoři sníh nákladními auty z Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, aniž by k tomu měli povolení. O ně podle Vladimíra Vršovského ze Správy CHKO Jizerské hory ani nepožádali.

Mluvčí šampionátu Zdeněk Soudný je však jiného názoru. "Postupovali jsme přesně podle toho, co bylo dohodnuto s vedením CHKO," řekl Soudný Aktuálně.cz. Tvrdí, že dostal pro vjezd do chráněných lokalit ústní souhlas. "Teď se k němu vedení CHKO pod tlakem ekologických organizací nehlásí.

Vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Jiří Hušek pak uvedl, že zástupce týmu, který vede olympijská vítězka Kateřina Neumannová, před protiprávním jednáním varován.

"Organizátoři, nebo firmy jimi objednané, by na takovou činnost potřebovali výjimku schválenou vládou, ve které by byly stanoveny podmínky pro vjezd za účelem  odběru sněhu. Takhle je to trochu jak na divokém západě," doplňuje Pelc.

Organizátorům hrozí dvoumilionová pokuta, o výši trestu se rozhodne právě ve správním řízení.

Po odjezdu bagru sněho radikálně ubylo
Po odjezdu bagru sněho radikálně ubylo | Foto: Ondřej Duda

Rekreační běžkaři přišli o sníh

Vršovský tvrdí, že organizátoři závodů shrnovali a odváželi sníh například na loukách na Jizerce, která leží ve druhé zóně chráněné oblasti a je zároveň součástí evropské soustavy Natura 2000. Sníh zmizel i Jizerské lyžařské magistrály, kde sportují  rekreační běžkaři.

Čtěte dále: Bahno místo sněhu. U Liberce prý zaspali organizátoři

"Nedostatek sněhu nemůžu řešit tím, že ho tisíce kubíků budu převážet nákladními auty stovky kilometrů z místa na místo. Zejména v době, kdy vážně hovoříme o klimatických změnách, se mi to jeví ve všech souvislostech jako nešťastné," říká Pelc.

Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová uvedla, že na přípravu okruhu o délce 2,5 kilometru je potřeba zhruba 10 tisíc metrů krychlových sněhu. Tomu odpovídá zhruba 300 nákladních aut se sněhem.

Pelc: Organizátoři poškozují pověst běžkařského sportu

Tour de ski na Hradčanech
Tour de ski na Hradčanech | Foto: Ondřej Besperát

Sníh se kvůli závodům nepřevážel na přání Neumannové poprvé. Aby se koncem prosince mohl na pražské Hradčanské náměstí uskutečnit závod v běhu na lyžích Tour de Ski, dovezla sem nákladní auta 1500 až 2000 metrů krychlových umělého sněhu ze Šumavy. Ten se přímo pro závod vyráběl u Horní Vltavice.

Čtěte také: Neumannová SP nevzdává, sníh doveze. A přeje si inverzi

Již tehdy se za přepravu sněhu snesla na adresu olympijské vítězky kritika. Světový pohár v Liberci má být generálkou na světový šampionát v klasickém lyžování, který se má uskutečnit na tratích u Liberce za rok. Na jeho financování se podílí i stát, konkrétně ministerstvo školství, které řídí ministr nominovaný Stranou zelených.

 

Právě se děje

před 52 minutami

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy