Neumannová porušila zákon. Kvůli sněhu pro závodníky

Pavel Baroch
11. 2. 2008 15:22
Pořadatelům Světového poháru hrozí pokuta až 2 miliony
Takto se získává sníh pro Světový pohár lyžařů
Takto se získává sníh pro Světový pohár lyžařů | Foto: Ondřej Duda

Liberec - Pořadatelé Světového poháru v klasickém lyžování, který se o víkendu uskuteční v libereckém Vesci, porušili při přípravě tratí zákon o ochraně přírody.

Kvůli nedostatku sněhu odváželi těžkými nákladními auty sníh z Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, aniž k tomu měli potřebné povolení.

"Je to jasné porušení zákona," řekl Aktuálně.cz Vladimír Vršovský ze Správy CHKO Jizerské hory. Dodal, že organizátorskému týmu, který vede olympijská vítězka Kateřina Neumannová, hrozí pokuta až dva miliony korun.

Podle Vršovského organizátoři shrnovali a odváželi sníh například na loukách na Jizerce, která leží ve druhé zóně chráněné oblasti a je zároveň součástí evropské soustavy Natura 2000.

Bagr v akci
Bagr v akci | Foto: Ondřej Duda

O výjimku ani nepožádali

"Podle platného zákona o ochraně přírody a krajiny je na celém území CHKO Jizerské hory zakázáno vjíždět s motorovými vozidly mimo silnice a místní komunikace, pokud k tomu nemá osoba výjimku, kterou vydává vláda," vysvětlil Vršovský. Dodal, že organizátoři o tuto výjimku ani nepožádali.

Vedoucí Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek uvedl, že zástupce týmu Kateřiny Neumannové byl na osobní schůzce varován před protiprávním jednání, pokud by organizátoři mezinárodních závodů odváželi sníh z cenného přírodního území. Správa CHKO teď zahájí správní řízení, v němž se rozhodne o konkrétní výši pokuty.

Na tratích ve Vesci nezbyl po oblevě žádný sníh a pořadatelé ho tam začali vozit těžkými nákladními auty v sobotu. Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová uvedla, že na přípravu okruhu o délce 2,5 kilometru potřebují zhruba 10 tisíc metrů krychlových sněhu.

Mizí sníh i z Jizerské lyžařské magistrály

Co zůstalo po bagru
Co zůstalo po bagru | Foto: Ondřej Duda

Organizátoři víkendových lyžařských soutěží brali sníh na běžkařské tratě i z jiných míst, například z Jizerské lyžařské magistrály. K tomu sice zvláštní povolení nepotřebují, ovšem znemožní tím rekreační sport pro tisíce lidí.

"Těžká technika odváží sníh do Vesce na dvoukilometrovou trať pro několik desítek profesionálů. Přitom ničí magistrálu, kterou využívají tisíce rekreačních lyžařů," postěžoval si podnikatel Ondřej Duda, který v Jizerských horách provozuje penzion.

Dodal, že jen od pátku do soboty naložily bagry sníh z asi kilometru lyžařské magistrály. Na to, že těžká technika ničí upravené běžkařské tratě, si Správě chráněné oblasti i dalším insitucím stěžovali i další lidé. "Vůči rekreačním lyžařům to je velmi nemorální," řekl Aktuálně.cz Vladimír Vršecký z CHKO Jizerské hory.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy