Praha - Nejpozději od roku 2013 budou muset obce umožnit svým obyvatelům třídit kromě papíru, plastů, skla také nápojové kartony a slupky od brambor, zbytky jídla a další biologicky rozložitelný odpad.
Počítá s tím rozsáhlá novela zákona o odpadech, kterou představil ministr životního prostředí Martin Bursík. Krabice na nápoje a bioodpad se zatím třídí jen v několika městech.
Předloha počítá s tím, že první nádoby na biologický odpad se povinně objeví nejprve v obcích a městských čtvrtích, kde převládá zástavba rodinných domů, a to už na počátku roku 2010. Na ostatní obce se bude tato povinnost postupně rozšiřovat tak, aby radnice měly dostatek času se připravit.
Polovina bioodpadu končí na skládkách
Podle ministerstva životního prostředí má Česko zejména v třídění bioodpadu obrovské rezervy.
Na skládkách skončí bezmála polovina biologicky rozložitelného komunálního odpadu, i když je možné tento odpad dobře využít v kompostárnách či pro výrobu energie v bioplynových stanicích. Kompostáren je přitom v zemi 137 a bioplynových stanic pouze devět.
"Podle Plánu odpadového hospodářství, který schválila vláda, by v roce 2010 mělo na skládkách skončit pouze 112 kilogramů rozložitelného odpadu na obyvatele. Ve skutečnosti putovalo v roce 2006 na skládky 142,5 kilogramu," uvedlo ministerstvo.
Ministr Bursík zdůraznil, že třídění biologického odpadu je jen jedním z kroků, který má zlepšit recyklaci nepotřebných odpadků. "Novela občanům výrazně usnadní třídění odpadu a také ekonomicky zvýhodní recyklaci před spalováním a především skládkováním," tvrdí Bursík.
Návrat baterií zdarma. A v každém obchodě
Ministerstvo například chce, aby výrobci baterií a akumulátorů zajistili zpětný odběr těchto výrobků v každém obchodě, kde se prodávají. Odevzdávání baterií by přitom mělo být pro občany zdarma.
"Výrobci by měly nejpozději do 26. září 2010 zajistit, aby bylo znovu využito 75 procent hmotnosti všech na trh uvedených niklkadmiových baterií a akumulátorů a 65 procent hmotnosti všech olověných baterií a akumulátorů. U ostatních typů baterií by měla být povinnost zajistit recyklaci alespoň 50 procent," uvedlo ministerstvo.
Ledničku za ledničku
Novela počítá s tím, že obchody budou muset od svých zákazníků povinně odebrat vysloužilé elektrozařízení.
"Prodejny větší než 200 metrů čtverečních by musely od zákazníka odebrat starý přístroj do pěti kilogramů bez ohledu na to, zda si kupuje nový. Internetoví prodejci by měli být povinni bezplatně zajistit zpětný odběr starého přístroje při dodávce nového," uvedlo ministerstvo životního prostředí.
- Čtěte dále: Odpady lákají firmy, jde o byznys za miliardy
Každý výrobce automobilů by podle předložené novely měl mít u každé větší obce místo, kde bude možné se legálně zbavit autovraku. "Výrobci by navíc měli zajistit, že se 85 procent materiálu a dílů z vyřazených aut znovu využije," uvedlo ministerstvo, které chce tuto hranici od roku 2015 zvýšit na 95 procent.
Ukládání na skládky podraží
Novela odpadového zákona počítá i s výrazným zdražením poplatků za ukládání odpadků na skládky. Výnos z těchto poplatků bude směřovat z 80 procent krajům a z 20 procent obcím, na jejichž území skládky leží. Kraje dostanou víc, protože jsou za systém nakládání s komunálním odpadem odpovědné.
"Kraje musí tyto prostředky reinvestovat zpět do odpadového hospodářství - tedy na zlepšení možností třídění odpadu pro občany, budování nových kompostáren a recyklačních linek a na podobné projekty," řekl ministr Bursík. Novela přepokládá i zdražení poplatků za odvážení popelnic.
- Čtěte dále: Za popelnice zaplatíme dvojnásobek. Až 900 korun
Ministerstvo životního prostředí zároveň počítá s tím, že na lepší recyklační služby vyčlení více než půl miliardy eur z evropského programu Životní prostředí. "Finanční podpora téměř 150 úspěšných projektů je již na cestě," uvedlo ministerstvo.