Za popelnice zaplatíme dvojnásobek, až 900 korun

Pavel Baroch
14. 1. 2008 19:32
Obce budou muset nabídnout lidem třídění bioodpadu
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Po zavedení ekologické daně, která zdražila uhlí o deset procent, čeká lidi od příštího roku další zdražování. Ministerstvo životního prostředí v novele zákona o odpadech předpokládá, že se takřka zdvojnásobí poplatek za odvoz popelnic.

Obce budou moci vybírat až 900 korun místo dosavadních 500 korun.

"Zvýšení horní hranice, již lze vybírat, požadovaly obce," řekl Aktuálně.cz Daniel Vondrouš, šéf poradců ministra Martina Bursíka.

Poplatek za odpadky se roky nezvyšoval, mnohé radnice musí na likvidaci zbytků z domácnosti doplácet několik stokorun na jednu rodinu, což v součtu dělá miliony korun ročně.

Ačkoli paušální poplatek za popelnice je pouze jednou z možností, jak za odvoz popelnic platit, využívá ho asi 80 procent českých obcí. Také proto, že je nejjednodušší.

Kontejnery na bioodpad

Svoz odpadu na skládku v Praze - Ďáblicích.
Svoz odpadu na skládku v Praze - Ďáblicích. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zvýšení maximální výše poplatků za popelnice pokládá ministerstvo životního prostředí za jedno z opatření, kterým chce dosáhnout toho, aby se více nepotřebných zbytků z domácností recyklovalo a neskončilo na skládkách. Za vytříděný odpad lidé obvykle neplatí.

Podle Daniela Vondrouše z ministerstva životního prostředí nakonec bude záležet na radnicích, respektive zastupitelstvech, jak si třídění a recyklaci zorganizují. Tedy jestli budou od občanů vybírat maxiální možnou výši 900 korun, jestli stanoví individuální poplatek podle skutečného množství odpadu, nebo jestli budou postupovat podle vzoru Nové Paky.

Tamní radnice se rozhodla zrušit od Nového roku poplatek za popelnice, protože obyvatelé rok od roku vytřídili více odpadků.

Čtyři metráky ročně

Průměrný Čech vyprodukuje 400 kilogramů odpadu ročně, recykluje se však jen pětina. Největší množství končí právě na skládkách.

"Podle vládou schváleného Plánu odpadového hospodářství bychom se měli dostat k padesátiprocentní recyklaci do roku 2010," připomněl ministr Bursík. "To není možné bez zásadních změn v legislativě a zlepšení současných systémů nakládání s odpady."

Ministerstvo proto například chce, aby obce do několika let povinně nabízely lidem, aby kromě skla, papíru a plastů mohli třídit rovněž nápojové kartóny a biologický odpad. Právě zbytky z kuchyně nebo zahrad představují největší podíl komunálního odpadu. Bioodpad přitom třídí jen minimum obcí.

Skládky výrazně zdraží

Rozvoz odpadu na komunální skládce Praha-Ďáblice.
Rozvoz odpadu na komunální skládce Praha-Ďáblice. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ministerstvo chce zároveň postupně zdražit poplatky za ukládání odpadků na skládky, aby se tento způsob likvidace odpadu stal nejméně výhodným.

"Jde o ekonomickou motivaci, která ukazuje, že prioritou je využití odpadu jako suroviny. Jakýkoli způsob likvidace přichází v úvahu až u toho odpadu, který není možné dále zpracovat," vysvětlil Bursík.

Zatímco dnes platí radnice za každou tunu odpadu odvezenou na skládku 500 korun (plus peníze majiteli skládky), v následujících letech by se měl poplatek zvýšit na trojnásobek, tedy na 1500 korun.

Větší část poplatku by měla být navíc příjmem krajského rozpočtu. Dnes poplatek vybírá obec, na jehož katastru skládka leží. To ale může vést k tomu, že radnice není nucena ke snižování množství odpadu.

Poplatek za spalovnu

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ministerstvo chce nově zavést i poplatek za spalování odpadků ve spalovnách, a to ve výši 200 až 300 korun za každou tunu. To by mělo spalování odpadků také zdražit, zároveň by ovšem spalovny měly být za několik let o něco levnější než skládky.

Poplatek za spalovny by měl putovat do Státního fondu životního prostředí. Tím by se mělo aspoň z části zamezit tomu, aby v republice nevznikaly další spalovny, které plánují právě kraje. Ačkoli spalovny mají moderní filtry, nedokáží v komínech zachytit veškeré zplodiny.

Z Bruselu přijdou desítky miliard korun

Foto: Ondřej Besperát

Poplatky, které z odpadů získají kraje respektive Státní fond životního prostředí, budou muset být podle plánů ministerstva životního prostředí využity na zlepšení systému třídění a recyklace odpadů.

Tomu mají pomoci i desítky miliard korun, které na odpadové hospodářství dorazí v rámci operačního programu životního prostředí z Bruselu.

Navrhované kroky ministerstva životního prostředí uvítalo ekologické Hnutí Duha, které například třídění bioodpadu po vzoru Slovenska či Rakouska prosazovalo už před několika lety.

"Anoncované změny jsou průlom. Změny pomohou zajistit, aby třídit odpad bylo nejen správné, ale také snadné - stejně snadné jako jej sypat do popelnice," řekl Petr Machálek, ředitel Hnutí Duha. "Recyklace by se tak měla postupně zvýšit na úroveň úspěšných evropských států. Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na třídění odpad to dnes často máme stovky metrů daleko." 

 

Právě se děje

Další zprávy