"Jako preventivní opatření komise nevyplácí dotace z Evropských strukturálních a investičních fondů Agrofertu nebo spřízněným příjemcům," uvedl pro organizaci Transparency International Oettinger. To ovšem v praxi neznamená, že by holding ve svěřeneckém fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstal bez dotací.
V loňském roce si Agrofert přišel skrze SZIF na více než 903 milionů korun, uvádí iRozhlas.cz. Většina této částky, konkrétně 704 milionů, ovšem tvořily nárokové dotace, na které nemá rozhodnutí Evropské komise vliv.
"Ze strany platební agentury Státní zemědělský intervenční fond není důvod neproplácet," odpověděla mluvčí fondu Vladimíra Nováková na dotaz serveru, zda přestal fond evropské peníze firmám z holdingu proplácet v souladu s Evropskou komisí.
Dalších 124 milionů pochází z Programu rozvoje venkova, tedy z peněz, které mají zemědělcům pomáhat s dodatečnými náklady, či ušlými příjmy. Ani na tuto částku nemá rozhodnutí EK vliv.
Na vyplácení dotací ze Státního zemědělského intervenčního fondu nemá vliv ani ministerstvo financí, ani ministerstvo zemědělství. Fond může o přerušení vyplácení peněz holdingu rozhodnout sám.
"Do dnešní doby nemáme k dispozici žádné oficiální stanovisko, že došlo k porušení legislativy týkající se střetu zájmů, a to jak na úrovni Evropské unie tak národních orgánů," uvedla Nováková. Ta je přesvědčena, že z pohledu České republiky tak premiér ve střetu zájmů není.