Brněnský primátor: Zakročíme proti těm, kteří ANO škodí. Kandidáty prověří i Babiš

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
5. 11. 2015 17:52
Hnutí ANO Andreje Babiše se rozpadá vláda nad českými městy, včetně dvou největších – Prahy a Brna. Obzvlášť nepříjemná situace je to pro brněnského primátora Petra Vokřála. Jednak se mu hroutí koalice na vlastním magistrátu, jednak jako místopředseda strany zodpovídá právě za regiony a blížící se krajské volby. Na pátečním jednání předsednictva strany bude Vokřál navrhovat, aby strana razantně zakročila proti lidem, kteří jí škodí. Může jít o vylučování členů nebo rušení celých buněk.
Petr Vokřál
Petr Vokřál | Foto: DVTV

Krizi v Brně způsobilo hnutí ANO, které chce odvolat vlastního radního Tomáše Kratochvíla. Co se stalo?

Od pana Kratochvíla jsme čekali, že udělá změny v městských společnostech, které jsme slibovali. Udělá personální změny, začne se lépe soutěžit, efektivně řídit. Místo toho jsme ztratili rok a k žádným změnám ani úsporám nedošlo. Pak je tady ještě samotná osoba pana Kratochvíla, který nadřazuje své osobní zájmy zájmům hnutí. Klub i oblast ho vyzvaly, aby rezignoval, a on to odmítá.

Tím ale ohrožuje trvání koalice, která není v otázce jeho odvolání jednotná. Stojí to za to?

Ohrožuje tím koalici, to je pravda, ale já takovému tlaku ustupovat nebudu. S našimi koaličními partnery dále jednáme, částečně jde o nedorozumění.

Jednáte také s opozičními stranami o nové koalici? Například se sociálními demokraty?

Já bych to nenazval vyjednáváním s opozicí. Brno je malé a využiji sem tam té možnosti, že se s opozičními partnery čas od času potkáváme. Takže jsme se potkali a bavili jsme se o tom.

Nejste zdaleka první radnice, kde má hnutí ANO problémy. Koalice se kvůli vnitrostranickým sporům rozpadají v Praze, nově také v Opavě nebo Hodoníně. Proč se vám ve městech nedaří?

Má to dvě úrovně. Hnutí ANO je mladou organizací a standardní stranou se stane, až dvakrát přežije svoji klinickou smrt. A za druhé - celá řada lidí, kteří do hnutí přišli, si neuvědomují zodpovědnost, kterou mají vůči kolektivu. Individualisticky se snaží naplnit svoje osobní ambice a představy. Kdybychom sestavovali kandidátky do měst dnes, tak by na nich určité typy lidí nebyly. To platí o městech, kde koalice padla, i o Brně, kde tu koalici zatím držíme.

Blíží se krajské volby, takže vám podobné lapsy komplikují pověst…

Může to být vnímáno tak i tak. Je samozřejmě negativní, když se někde rozpadne vedení kvůli tomu, že se pohádali v buňce nebo klubu. Ale můžeme to vnímat i v pozitivním slova smyslu, že dochází k očistnému procesu.

Počkejte, vy říkáte, že je pozitivní, že dochází k očistnému procesu. Ale vás lidé přece volili na radnice kvůli tomu, že už čistí jste.

Ale to je problém všech mladých stran. Nevyhne se tomu ani sebečistší hnutí. Musíme udržet to, co jsme voličům slíbili - dělat to jinak. A to i za cenu, že třeba neudržíme svoje pozice a skončíme v opozici.

Kritizoval vás za problémy na brněnském magistrátu předseda Andrej Babiš?

Co se týče Brna, tam se o tom teprve bavit budeme. Ale řešili jsme ta ostatní města a shodli jsme se na tom, že musíme lidem vyslat jasnou zprávu, že tento přístup netolerujeme. Být razantní vůči lidem, kteří zájmy hnutí poškozují.

Co tím konkrétně myslíte? Měli by se vylučovat členové nebo rušit buňky, jako jste to udělali v Ústí nad Labem?

Rušení buněk třeba u Prahy nebo Brna nepřichází v úvahu. Ale u těch menších bych si to představit uměl. Nějaká řešení mám, ale nebudu je prozrazovat před pátečním jednáním předsednictva.

Jak zamezíte tomu, aby se podobné problémy neopakovaly při krajských volbách?

Ono to bude znít alibisticky, ale krajských kandidátek bude jen třináct, tedy mnohem méně než u komunálních voleb. Navíc jsme už o rok starší a výrazně lépe se známe. Ale samozřejmě se přípravou zabýváme velmi pečlivě, kandidáty budeme dobře prověřovat. A pan Babiš na to osobně velmi intenzivně dohlíží.

 

Právě se děje

Další zprávy