Brněnská mešita se i přes protislámské nálady otevřela veřejnosti, konflikty nevznikaly

ČTK ČTK
19. 11. 2015 20:00
Muslimové otevřeli pro veřejnost i přes protislámské nálady v Česku svoji brněnskou mešitu, která je jejich nejstarší modlitebnou v republice. Na prohlídku dorazilo asi 30 lidí. Někteří z nich se netajili tím, že si mešity v ČR nepřejí, konflikty ale nevznikaly. Podle jeho odhadů žije v Brně asi tisíc muslimů, přičemž pátečních modliteb, které jsou v týdnu ty hlavní, se účastní přibližně 150 z nich. Brněnská mešita vznikla v Česku jako první modlitebna svého druhu v roce 1998.
Otevření mešity v Brně 19. listopadu 2015
Otevření mešity v Brně 19. listopadu 2015 | Foto: ČTK

Brno - Muslimové otevřeli pro veřejnost i přes protislámské nálady v Česku svoji brněnskou mešitu, která je jejich nejstarší modlitebnou v republice. Akce se konala jako součást festivalu kultur Blízkého Východu Nad Brnem půlměsíc a na prohlídku dorazilo asi 30 lidí.

Někteří z nich se netajili tím, že si mešity v ČR nepřejí, konflikty ale nevznikaly. V okolí mešity hlídkovali po celou dobu policisté.

"My jsme rozhodně a jasně odsoudili násilí z Paříže. Na druhou stranu na sílící protiislámské nálady jsme se rozhodli reagovat ještě větší otevřeností. Jak jinak máme přesvědčit lidi o tom, že nám o žádné násilí rozhodně nejde," řekl předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muníb Hasan.

Podle jeho odhadů žije v Brně asi tisíc muslimů, přičemž pátečních modliteb, které jsou v týdnu ty hlavní, se účastní přibližně 150 z nich.

Útokům nečelíme, je klid

Na prohlíku dorazil i šestašedesátiletý důchodce Richard Dedek, který před lety pracoval v Sýrii a Turecku. "Znám je (muslimy) jako přátelské lidi. Nevím, kam tento svět spěje. Nemám s nimi problém, na druhé straně se mi mešity v ČR nelíbí," řekl. Na dalších příchozích byl vidět zájem o islámské zvyky. Část z nich pozorovala skupinku muslimů při modlitbách.

Večerní tma zakryla před zraky příchozích skvrny na bílé fasádě mešity, které na ní těsně před útokem v Paříži udělali dva vandalové motorovým olejem. Případem se zabývá policie.

"Co jsme mohli, to jsme vyčistili a vyškrabali. Ještě budeme o vyčištění fasády dále jednat s odborníky," uvedl Hasan. Náklady spojené s obnovou zničené fasády nejsou vyčísleny.

Muslimové mají na mešitě umístěnou bezpečnostní kameru. Zachytila i muže a ženu, jak v noci před útokem v Paříži polévají fasádu brněnské mešity olejem. Záběry předala Islámská nadace v Brně policii.

Nyní její členové zvažují, že k první kameře nainstalují na fasádu ještě další. "Na druhé straně je nutné říci, že žádným dalším útokům nečelíme, je klid. V okolí mešity se neustále pohybují policejní hlídky," dodal Hasan.

První muslimská modlitebna v ČR

Poslední útok na brněnskou mešitu se stal letos v srpnu, kdy v ní neznámí útočníci rozbili dvě okna. Použili k tomu železné tyče. Kriminalisté po útočnících pátrají. Neznámí pachatelé už v minulosti rozbili dveře objektu a postříkali fasádu sprejem.

Předloni kdosi umístil před dveře mešity hromadu vepřových kostí, kliku pomazal sádlem a pověsil na ni kus vepřového masa. Kriminalisté kauzu odložili, pachatele nenašli. Pro muslimy je vepřové maso nečisté, a tento útok proto krajně urážlivý.

Brněnská mešita vznikla v Česku jako první modlitebna svého druhu v roce 1998.

 

Právě se děje

Další zprávy