Proti islámu přišlo v Brně demonstrovat 600 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 2. 2015 19:01
Nedaleko svolali vlastní shromážděni zastánci tolerance a náboženské svobody. Těch byly asi dvě stovky.
Na akci promluvil i Martin Konvička, představitel iniciativy Islám v ČR nechceme.
Na akci promluvil i Martin Konvička, představitel iniciativy Islám v ČR nechceme. | Foto: ČTK

Brno - Asi 600 lidí přišlo v sobotu na Moravské náměstí v Brně na demonstraci proti islámu, odhadla ČTK. Nedaleko svolali vlastní shromážděni zastánci tolerance a náboženské svobody, těch dorazily asi dvě stovky.

Policisté nemuseli podle mluvčího Bohumila Maláška řešit žádné potíže.

Účastníci volně přecházeli mezi oběma shromážděními, někteří se přeli o to, zda je větší hrozbou spíše islám, anebo nesnášenlivost a netolerance.

V Česku se cítím bezpečně, říká senátor muslimského vyznání Mezian /ČSSD/ a dodává, že poslankyně Černochová /ODS/ pro něho není teologickou autoritou a radikální muslimové u nás prakticky nejsou. | Video: DVTV

Na svatého Valentýna

První akci svolala iniciativa Islám v ČR nechceme. Její představitel Martin Konvička v úvodním projevu označil islám za pitomost, děsnou slepeninu a hloupé učení.

V Česku podle něj nemá islám co dělat. "Lidé se budou bránit," řekl Konvička. V podobném duchu hovořila například bývalá poslankyně Jana Volfová a další řečníci.

Den demonstrace - svátek svatého Valentýna - si pořadatelé vybrali schválně. Tvrdí, že slavit svátek lásky je v islámu nepřípustné.

Účastníci demonstrace však místo symbolů lásky přišli s transparenty proti islámu a českými i moravskými vlajkami. Hlavním emblémem akce se stala přeškrtnutá mešita s minaretem.

Islám podle účastníků shromáždění představuje hrozbu pro současný svět, a to včetně Česka.

"V samé podstatě této nenávistné ideologie je ovládání a zabírání zemí," řekl demonstrant Martin Duben z Pardubic. Většina účastníků akce podle pokynů pořadatelů s novináři nemluvila.

Za svobodu náboženského projevu

V reakci na shromáždění Islám v ČR nechceme svolaly občanské iniciativy, Strana zelených a hnutí Žít Brno demonstraci za svobodu náboženského vyznání a za práva menšin pojmenovanou Valentýnka pro Konvičku.

Začali ekumenickou mší, na závěr ukázali směrem ke shromáždění antiislamistů růžová srdce z papíru jako symbolické valentýnky pro Konvičku. "Paušalizace v minulosti vždy vyvolala nenávist a vedla k násilí," varovala předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová před vyvoláváním nesnášenlivosti.

Stánek s literaturou o islámu si na shromáždění za toleranci postavil student religionistiky Matouš Vencálek. "Ze strany odpůrců islámu se šíří velká spousta dezinformací. Zájemcům případně můžeme poskytnout nějaký širší kontext, kulturní a historický," řekl ČTK Vencálek.

V Brně žije podle dostupných informací několik set muslimů. Od roku 1998 ve městě funguje první česká mešita.

 

Právě se děje

Další zprávy