reklama
 
 

Řádění bouřek v Česku pokračuje, mnohé vlakové tratě zkolabovaly kvůli spadlým stromům

AKTUALIZOVÁNO 11. 8. 2017
I v pátek na celém území Česka vyjma západu Čech udeřily bouřky společně s nárazovým větrem a deštěm s kroupami. Hrozí, že se zvednou hladiny menších toků. I přesto na Moravě a ve Slezsku teploty odpoledne překračovaly 30 stupňů. Silné bouřky očekávají meteorologové zejména v Praze, Jihočeském kraji a v části Středočeského a Libereckého kraje. S extrémním počasím se potýkají i další země Evropy. Bouřky a vydatné deště sužují Německo či Maďarsko, Itálie, Řecko či Portugalsko naopak trpí tropickými vedry.

Praha - Vyjma západu Čech řádí v pátek bouřky po celém území České republiky. Doprovází je nárazový vítr a déšť s kroupami, přívalové srážky mohou zvednout hladiny menších toků. Meteorologové varují před silnými dešti zejména v Jihočeském a Středočeském kraji. Velmi silné bouřky se očekávají opět také na východě republiky.

Na Moravě a ve Slezsku vydrží vedra z posledních dnů, odpoledne tam maximální teploty překročí 31 stupňů Celsia. Vyplývá to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Pošlete nám video z bouřky a odměníme vás:

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.

Vedle horka tam po celý den až do nedělních 02:00 hrozí velmi silné bouřky, stejně jako v Pardubickém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Silné bouřky očekávají meteorologové v Praze a Jihočeském kraji a v části Středočeského a Libereckého kraje.

Větrná smršť na Náchodsku brala střechy i zastávku

Větrná smršť se Bohuslavicemi na Náchodsku prohnala zhruba v 17:30, u některých domů zcela strhla střechy, ničila stromy, ale například i autobusové zastávky. "Aktuální odhad řídícího důstojníka hovoří až o třetině z celkového počtu domů v obci, které byly vichřicí poškozeny," uvedl mluvčí královéhradeckých hasičů Ondřej Sezima. Dodal, že na místě stále zasahuje několik jednotek hasičů. Hasiči zatím neodhadli rozsah škod, který v obci živly způsobily.

Hasiči s následky silné bouře bojovali také na dalších místech na Náchodsku, například na silnici z Brzic do Prorub několik hodin odstraňovali popadané stromy a zachránili z uvízlého automobilu dvě tělesně handicapované osoby.

Podle meteorologů bouřky doprovází nárazy větru ojediněle přes 90 kilometrů za hodinu, přívalové srážky s úhrny kolem 40 milimetrů a kroupy. Nelze vyloučit, že některé menší toky krátkodobě překročí první stupeň povodňové aktivity.

Kvůli stromům, které popadaly při bouřce, byla v pátek večer přerušená doprava na několika místech v Královéhradeckém kraji. Vlaky stojí například v úseku mezi Trutnovem a Teplicemi nad Metují na Náchodsku, uvádí web Českých drah (ČD).

Páteční přívalové deště zvedaly hladiny řek. První povodňový stupeň překročil pražský Botič | Video: Tomáš Cetkovský |  00:53

Podle ČD zastavily před spadlými stromy vlaky na trati mezi Trutnovem a Teplicemi, nyní čekají na obnovení provozu. Doprava je kvůli spadlému stromu zastavená také v úseku mezi Malými Svatoňovicemi a Trutnovem. Kvůli překážce na trati stojí i doprava mezi Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nad Orlicí.

Bouřky se přes Česko přehnaly už v noci na čtvrtek i na pátek. Nejvíce potrápily Moravu. V celém Česku měli v pátek v noci hasiči kvůli následkům bouřek přes 700 výjezdů, odklízeli popadané stromy a v práci nadále pokračují. Stromy například zabránily jízdě vlaků v koridoru z České Třebové na Moravu a na východě země přerušily dodávky elektřiny do stovek domácností. Popadané stromy ale nikoho nezranily.

S extrémním počasím bojovala v pátek většina evropských zemí. Silný vítr a déšť postihl kromě Česka i Německo a Maďarsko, jih Evropy zase nadále čelil vedrům. Kromě majetkových škod hlásí některé země i zraněné a mrtvé, napsala agentura DPA.

V Maďarsku zůstalo po bouřkách přes 100 000 domácností bez elektřiny. Na mnoha místech Řecka oproti tomu naměřili více než 35 stupňovou teplotu. Portugalsko nadále bojuje s rozsáhlými lesními požáry, proti kterým zasahovalo přes 2100 hasičů. V severní Itálii silné bouře vyvracely stromy, ochromily elektrickou síť a zatopily kempy u Jaderského moře.

autor: ČTK | 11. 8. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama