Blesk do vás udeří, když se pohybujete. Pak nepomůžou ani hromosvody, říká odborník

Michal Polák Michal Polák
29. 6. 2017 17:36
Při středeční bouřce blesk udeřil do ženy, která procházela Novoborskou ulicí na pražském Proseku. Podle mluvčího záchranky Ondřeje Fraňka šlo o velmi vzácný případ, který za 25 let kariéry nepamatuje. Josef Brechler z katedry fyziky atmosféry na Univerzitě Karlově se domnívá, že úder bleskem v zastavěném území mohl způsobit pohyb ženy, při kterém prý vzniká takzvané krokové napětí. Ženu, které se po zásahu bleskem zastavilo srdce, se záchranářům podařilo oživit. Mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Markéta Ehrenbergerová odmítla její stav komentovat.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Pražská záchranná služba ve středu informovala o vzácném případu, kdy do ženy na pražském Proseku udeřil blesk. Profesor Josef Brechler z katedry fyziky atmosféry potvrzuje, že se jedná o naprosto ojedinělý jev. K zásahům bleskem v naprosté většině případů dochází na rovných prostranstvích v přírodě.

"Problém nastává pokud se člověk v bouřce pohybuje. Mezi chodidly, které se dotýkají země, nejsou nevodivé a odizolované, vzniká krokové napětí. To může způsobit, že do člověka praští blesk bez ohledu na to, že jsou kolem nainstalované hromosvody a v blízkosti stojí podstatně vyšší budovy," vysvětlil Brechler. Pokud by se žena nepohybovala, k zásahu by podle vědce nemuselo dojít.

Profesor Jan Bednář z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že nejnebezpečnější je pro člověka po zásahu bleskem zástava srdce. "Blesk může a nemusí způsobit povrchové popáleniny. Ty jsou nepříjemné, ale nebývají smrtelné. Úder elektrickým proudem o síle desetisíců voltů a kiloampérů by byl nebezpečný, pokud by trval déle. Krátkodobé působení v řádu mili- nebo mikrosekund nezpůsobí trvalé vnitřní poškození, ale pouze šok," tvrdí Bednář.

Žena z Proseku měla štěstí, že záchranáři byli na místě velmi rychle. Podle mluvčího záchranky Fraňka se ji díky tomu podařilo oživit. "Oživování sice trvalo asi 40 minut, ale člověka délka samotné procedury příliš nediskredituje z hlediska prognózy," vysvětluje Franěk.

Mluvčí záchranky ale s profesorem Bednářem nesouhlasí v tom, že popáleniny utrpěné při zásahu bleskem nejsou tolik závažné. "Zástava srdce se dá poměrně dobře léčit. Rozsáhlé popáleniny ani v dnešní medicíně řešit neumíme," vysvětlil Franěk.

Jak závažné popáleniny žena utrpěla, není známo, mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Markéta Ehrenbergerová odmítla její stav komentovat. "Mohu pouze potvrdit, že jsme ve středu odpoledne přijali ženu po zásahu bleskem," řekla Ehrenbergerová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy