Boom soukromých školek: Za 10 let jich je trojnásobek

ČTK ČTK
21. 2. 2014 12:04
Privátní střední školy naopak skomírají, chybí jim peníze
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Soukromé mateřské školy jsou dobrý byznys a jejich počet poroste, naopak řada privátních středních škol kvůli úbytku žáků ani nevybírá školné a peníze shání jinde.

Prohlásil to předseda Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska Vladimír Kolder.

To potvrzují statistiky ministerstva školství - za posledních deset let přibyl téměř trojnásobek soukromých mateřských škol, naopak počet soukromých středních škol klesl z 361 na 306.

Pokles soukromých škol kopíruje demografickou křivku. V posledních letech stále přibývá dětí nastupujících do školek a na první stupeň základních škol, kdežto na střední školy přicházejí populačně slabé ročníky.

Ještě v roce 2003 bylo soukromých školek jen 74 a navštěvovalo je 3310 dětí. V tomto školním roce dochází do 249 školek přes 8500 předškoláků.

Soukromým školkám se daří hlavně v Praze

Boom soukromých zařízení pro malé děti se podle Koldera týká hlavně Prahy. Není výjimkou, že měsíční školné se pohybuje kolem 15 tisíc korun, školky však poskytují různé nadstandardní služby. Kromě přijímání dětí od dvou let nabízejí třeba dlouhou otevírací dobu.

"Můj osobní pohled je, že to je pro vnímání soukromých škol nešťastné," komentoval Kolder jejich vysoké ceny. Podle něj jsou rodiče ochotni platit jen proto, že kvůli nedostatečné kapacitě obecních školek nemají kam jinam své děti dát.

Díky vysoké poptávce podle něj privátní mateřské školy ještě přibudou, v menší míře se může zvýšit i počet soukromých základních škol. Ty už na tom ale zdaleka nejsou finančně tak dobře, dětí totiž přibývá jen pomalu. Od roku 2003 se počet soukromých základních škol zvýšil z 92 na 105.

Soukromé střední školy ustupují od vybírání školného

Kritická je ale situace na soukromých středních školách. Sdružení už má vytipované některé rizikové školy do sta žáků, u nichž reálně hrozí zánik. Zatímco ještě před pár lety přicházelo na střední školy 140 tisíc žáků devátých tříd, nyní je jich jen 90 tisíc.

Řada škol, zejména učilišť, si nemůže dovolit vybírat školné, protože by přišly o většinu žáků. Školné se na středních školách pohybuje mezi 10 až 15 tisíci korun ročně, u základních škol je ještě nižší. Například Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Kuřimi nejenže nevybírá školné u oborů obráběč kovů, strojní mechanik a elektrikář, ale slibuje navíc stipendium až 500 korun měsíčně.

Soukromé školy mají nárok na příspěvek od státu 60 procent normativu veřejných škol, v některých případech až 90 procent. Veřejné školy ale kromě toho dostávají peníze od zřizovatelů, tedy obcí či krajů. Soukromé školy získávají tyto peníze ze školného. Peníze se snaží vydělat také třeba prodejem výrobků žáků či nabídkou služeb.

Chce to sponzora

Finančně dobře jsou na tom školy s bohatým sponzorem, takových je však jen hrstka. Patří mezi ně třeba síť gymnázií PORG s ročním obratem přes sto milionů korun, za nimiž stojí bývalý šéf ČEZ Martin Roman, či základní škola a gymnázium Open Gate miliardáře Petra Kellnera v Babicích u Prahy.

Díky vynikajícím výsledkům a prestiži se zde také vybírá adekvátní školné, například v Open Gate je to 155 tisíc korun ročně, v případě studentů bydlících na kolejích až 470 tisíc ročně. I tyto školy ale poskytují úlevy, třeba vynikajícím žákům z chudých rodin.

 

Právě se děje

Další zprávy