Bomba na Ruzyni: Ministři žádají rychlou změnu zákonů

Martina Machová Martina Machová
27. 9. 2011 12:20
Ministři dopravy a vnitra tak reagují na zjištění redakce Aktuálně.cz
Členové výboru pro obranu a bezpečnost: Exministr František Bublan, vedle ministr dopravy Pavel Dobeš.
Členové výboru pro obranu a bezpečnost: Exministr František Bublan, vedle ministr dopravy Pavel Dobeš. | Foto: Jan Langer

Praha - Ministerstva dopravy a vnitra chystají změnu zákona, který by vrátil pravomoc Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) prověřovat zaměstnance soukromých společností pracujících na letišti Ruzyně v Praze.

Na jednání branně bezpečnostního výboru to přislíbil jak šéf resortu dopravy Pavel Dobeš, tak jeho kolega z vnitra Jan Kubice.

Reagují tak na zjištění redakce Aktuálně.cz, která popsala kolaps bezpečnostních opatření na mezinárodním letišti, kam se deset let po teroristických útocích z 11. září podařilo postupně pronést (experty připravenou) věrnou napodobeninu bomby, kuchyňský nůž či pepřový sprej.

"Jde o systémové pochybení v režimu ochrany letiště, musí se změnit systém prováděných kontrol i systém vlastní ostrahy nákladní části letiště," komentoval situaci na letišti poslanec Věcí veřejných Jiří Štětina. "Pro soukromé firmy je zásadní zisk a úspory. A úspory se dějí na úkor bezpečnosti," řekl v narážce na to, že stát prodal Cargo a odpovědnost přenesl na soukromou firmu.

Ministr dopravy, pod něhož Ruzyně patří, slíbil novelu zákona o civilním letectví. "Připravujeme novelu, která se bude věnovat i ochraně před protiprávními činy, a zde bude rovněž uvedeno prověřování zaměstnanců NBÚ," řekl poslancům Dobeš.

Podle Jana Kubiceho již NBÚ na starost prověřování osob pracujících na letišti jednou měl, skončilo ovšem v polovině roku 2006.

Pravidla změnili senátoři

Reportérka Aktuálně.cz Sabina Slonková, spoluautorka zjištění o bezpečnostních poměrech na Ruzyni, na jednání poslaneckého výboru.
Reportérka Aktuálně.cz Sabina Slonková, spoluautorka zjištění o bezpečnostních poměrech na Ruzyni, na jednání poslaneckého výboru. | Foto: Jan Langer

"Senátorskou iniciativou došlo k oslabení systému ověřování osob," uvedl. V současnosti stačí k práci na letišti jen prověrka ze strany zaměstnavatele a Úřadu pro civilní letectví.

Podle ministrů pak došlo jak k selháním jednotlivců, tak k systémové chybě, když nebyl dostatečně prověřen člověk, kterého poslala s maketou bomby na letiště redakce. V současnosti případ prověřuje policie i Bezpečnostní informační služba (BIS).

Ministr dopravy výbor rovněž informoval o současných opatřeních, ke kterým se přistoupilo bezprostředně poté, co byla ochrana letiště prolomena.

"Místo, které bylo označené za problematické, tedy Skyport, je nyní pod mimořádným státním dozorem," uvedl Dobeš.

Poslancům výboru rovněž slíbil, že pro ně vypracuje dvě zprávy o celé události. Jedna se bude věnovat aktuálním opatřením, která následovala po zjištění bezpečnostní díry, a bude obsahovat i jmenovité určení osobní odpovědnosti. Druhá má nastínit, jak podobným skandálům předcházet.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy