Nastrčená bomba prošla na letiště přes Bártovu ABL

Martina Machová Sabina Slonková, Martina Machová
10. 9. 2011 7:00
Poslanci mluví o nevídaném skandálu, policie případ vyšetřuje

Praha - Nákladové prostory mezinárodního letiště v Ruzyni, kam se kvůli totálnímu selhání ochrany v minulých dnech dostala maketa bomby, střeží bezpečnostní agentura ABL.

Právě tato firma, kterou vybudoval lídr Věcí veřejných Vít Bárta a již stále vlastní jeho rodina, najala bez jakéhokoli detailního prověřování na post strážného člověka, jehož na letiště vyslala redakce Aktuálně.cz. S cílem, aby bezpečnostní poměry v nákladových prostorách letiště prozkoumal.

Společnost ABL rovněž vybavila svého nového zaměstnance ID kartou, která jej opravňovala i ke vstupu na letištní plochu nebo k odbaveným zásilkám, jež už prošly rentgenem a mířily do letadel. Pohyb "nováčka" v takzvaných S.R.A. zónách, které na Ruzyni patří mezi nejstřeženější, přitom nadřízení či kolegové z ABL během jeho směn nijak nekontrolovali.

Během několika služeb, které v cargu na letišti v barvách ABL absolvoval, se nikdo nepodíval, co si zcela nový a tudíž neznámý kolega přináší v batohu. Do střežených zón tak pohodlně postupně pronesl pepřový sprej, kuchyňský nůž s patnácticentimetrovou čepelí a nakonec i nefunkční napodobeninu bomby ukrytou v mobilním telefonu.

Politici: ABL musí hned skončit

Bezpečnostní experti z řad poslanců mají jasno: Jde o takové selhání, že by firma měla letiště opustit.

O tom je přesvědčen například Jan Vidím (ODS): "V setině vteřiny by měla být vypovězena smlouva se současnými strážci a měla by se najmout jiná společnost, která bude garantovat, že se nic takového nebude opakovat. Ten, kdo společnost najal, by měl dostat padáka," prohlásil Vidím a dodal: "To je takový skandál, že v předvečer desátého výročí 11. září je to nevídané."

Obdobně smýšlí i Jeroným Tejc (ČSSD), ten je ale přesvědčen, že odpovědnost padá na vrub i státní firmy Letiště Praha.

Foto: Aktuálně.cz

"Je evidentní, že došlo k selhání celé ochrany letiště. Tato díra ohrožuje všechny a závažným způsobem. Ukazuje se, že bezpečnostní agentury mají svá děravá místa zejména kvůli vysoké fluktuaci zaměstnanců," řekl poslanec.

Vinu podle něj nese také vedení letiště. "I ono si mělo prověřovat, jak funguje ostraha té konkrétní bezpečnostní agentury," vysvětluje. Podle Tejce je pak na zvážení, jestli má být smlouva s agenturou vypovězena, nebo má být společnost jinak potrestána.

Obraťte se na...

Agentura ABL se po zveřejnění případu obrnila mlčením. Jediným, kdo za firmu komunikuje s médii, je mluvčí Martin Marcilis. Telefon však během pátku nezvedal, po urgencích Aktuálně.cz v sekretariátu vedení společnosti poslal SMS s tím, že se ozve později.

Stanovisko, v němž by firma selhání ochrany vysvětlila, do pátečních večerních hodin nedorazilo.

Redakce Aktuálně.cz kontaktovala i manažery firmy, kteří mají na starost přímo chod ABL na letišti - čísla na ně si náš spolupracovník opsal během svých směn na letišti ze štítků ve střeženém prostoru.

Ani tito oslovení manažeři však nehodlali o čemkoli bavit. "Obraťte se na mluvčího firmy," uvedl jeden z nich.

Do třetice zvolili stejnou strategii i zástupci firmy Skyport, která cargo, kde coby ochranka působí ABL, provozuje. "Obraťte se na vedení Letiště Praha," tlumočila stanovisko firmy asistentka generálního ředitele (ten nezvedal mobilní telefon, ani nereagoval na SMS).

A státní akciovka Letiště Praha? "Z vašeho článku vyplývá, že se popisovaný incident stal mimo prostory chráněné zaměstnanci Letiště Praha, a.s. Z tohoto důvodu se k danému incidentu nemůžeme vyjádřit," stojí ve stanovisku.

Obrázek z letiště pro politika Víta Bártu. ABL tu podle něj
Obrázek z letiště pro politika Víta Bártu. ABL tu podle něj | Foto: Aktuálně.cz

Vážnost případu nicméně už ve čtvrtek potvrdila reakce ministrů vnitra Jana Kubice a dopravy Pavla Dobeše, kteří obratem nechali zpřísnit kontrolu v bezpečnostních zónách letiště. Do příběhu se vložila i policie, která si od Aktuálně.cz vyžádala obrazové záznamy a rozjela vyšetřování.

A Bárta nakonec: ABL letiště nestřeží

A jak reagoval neformální lídr Věcí veřejných Vít Bárta, který zůstává symbolem ABL, i když firmu oficiálně prodal příbuzným? Aktuálně.cz v osobním rozhovoru řekl, že prý ABL letiště vůbec nestřeží.

"Všechny terminály ruzyňského letiště jsou v kompetenci pana Dvořáka (ředitel Letiště Praha - pozn. red.). ABL je v žádném případě nehlídá. Je to tisíc zaměstnanců ruzyňského letiště a jsou to státní zaměstnanci," tvrdí Bárta.

Redakce Aktuálně.cz má nicméně k dispozici dokumenty, které vyslaný člověk s agenturou ABL pro práci na letišti uzavíral.

Disponuje také záznamy, na nichž se dotyčný pohybuje v bezpečnostních zónách ve vestě s logem ABL. Webové stránky společnosti navíc mezi svými klienty uvádějí společnost Skyport, která provozuje právě cargo na Ruzyni.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy