Nastrčená bomba prošla na letiště přes Bártovu ABL

Martina Machová Sabina Slonková, Martina Machová
10. 9. 2011 7:00
Poslanci mluví o nevídaném skandálu, policie případ vyšetřuje

Praha - Nákladové prostory mezinárodního letiště v Ruzyni, kam se kvůli totálnímu selhání ochrany v minulých dnech dostala maketa bomby, střeží bezpečnostní agentura ABL.

Právě tato firma, kterou vybudoval lídr Věcí veřejných Vít Bárta a již stále vlastní jeho rodina, najala bez jakéhokoli detailního prověřování na post strážného člověka, jehož na letiště vyslala redakce Aktuálně.cz. S cílem, aby bezpečnostní poměry v nákladových prostorách letiště prozkoumal.

Společnost ABL rovněž vybavila svého nového zaměstnance ID kartou, která jej opravňovala i ke vstupu na letištní plochu nebo k odbaveným zásilkám, jež už prošly rentgenem a mířily do letadel. Pohyb "nováčka" v takzvaných S.R.A. zónách, které na Ruzyni patří mezi nejstřeženější, přitom nadřízení či kolegové z ABL během jeho směn nijak nekontrolovali.

Během několika služeb, které v cargu na letišti v barvách ABL absolvoval, se nikdo nepodíval, co si zcela nový a tudíž neznámý kolega přináší v batohu. Do střežených zón tak pohodlně postupně pronesl pepřový sprej, kuchyňský nůž s patnácticentimetrovou čepelí a nakonec i nefunkční napodobeninu bomby ukrytou v mobilním telefonu.

Politici: ABL musí hned skončit

Bezpečnostní experti z řad poslanců mají jasno: Jde o takové selhání, že by firma měla letiště opustit.

O tom je přesvědčen například Jan Vidím (ODS): "V setině vteřiny by měla být vypovězena smlouva se současnými strážci a měla by se najmout jiná společnost, která bude garantovat, že se nic takového nebude opakovat. Ten, kdo společnost najal, by měl dostat padáka," prohlásil Vidím a dodal: "To je takový skandál, že v předvečer desátého výročí 11. září je to nevídané."

Obdobně smýšlí i Jeroným Tejc (ČSSD), ten je ale přesvědčen, že odpovědnost padá na vrub i státní firmy Letiště Praha.

Foto: Aktuálně.cz

"Je evidentní, že došlo k selhání celé ochrany letiště. Tato díra ohrožuje všechny a závažným způsobem. Ukazuje se, že bezpečnostní agentury mají svá děravá místa zejména kvůli vysoké fluktuaci zaměstnanců," řekl poslanec.

Vinu podle něj nese také vedení letiště. "I ono si mělo prověřovat, jak funguje ostraha té konkrétní bezpečnostní agentury," vysvětluje. Podle Tejce je pak na zvážení, jestli má být smlouva s agenturou vypovězena, nebo má být společnost jinak potrestána.

Obraťte se na...

Agentura ABL se po zveřejnění případu obrnila mlčením. Jediným, kdo za firmu komunikuje s médii, je mluvčí Martin Marcilis. Telefon však během pátku nezvedal, po urgencích Aktuálně.cz v sekretariátu vedení společnosti poslal SMS s tím, že se ozve později.

Stanovisko, v němž by firma selhání ochrany vysvětlila, do pátečních večerních hodin nedorazilo.

Redakce Aktuálně.cz kontaktovala i manažery firmy, kteří mají na starost přímo chod ABL na letišti - čísla na ně si náš spolupracovník opsal během svých směn na letišti ze štítků ve střeženém prostoru.

Ani tito oslovení manažeři však nehodlali o čemkoli bavit. "Obraťte se na mluvčího firmy," uvedl jeden z nich.

Do třetice zvolili stejnou strategii i zástupci firmy Skyport, která cargo, kde coby ochranka působí ABL, provozuje. "Obraťte se na vedení Letiště Praha," tlumočila stanovisko firmy asistentka generálního ředitele (ten nezvedal mobilní telefon, ani nereagoval na SMS).

A státní akciovka Letiště Praha? "Z vašeho článku vyplývá, že se popisovaný incident stal mimo prostory chráněné zaměstnanci Letiště Praha, a.s. Z tohoto důvodu se k danému incidentu nemůžeme vyjádřit," stojí ve stanovisku.

Obrázek z letiště pro politika Víta Bártu. ABL tu podle něj
Obrázek z letiště pro politika Víta Bártu. ABL tu podle něj | Foto: Aktuálně.cz

Vážnost případu nicméně už ve čtvrtek potvrdila reakce ministrů vnitra Jana Kubice a dopravy Pavla Dobeše, kteří obratem nechali zpřísnit kontrolu v bezpečnostních zónách letiště. Do příběhu se vložila i policie, která si od Aktuálně.cz vyžádala obrazové záznamy a rozjela vyšetřování.

A Bárta nakonec: ABL letiště nestřeží

A jak reagoval neformální lídr Věcí veřejných Vít Bárta, který zůstává symbolem ABL, i když firmu oficiálně prodal příbuzným? Aktuálně.cz v osobním rozhovoru řekl, že prý ABL letiště vůbec nestřeží.

"Všechny terminály ruzyňského letiště jsou v kompetenci pana Dvořáka (ředitel Letiště Praha - pozn. red.). ABL je v žádném případě nehlídá. Je to tisíc zaměstnanců ruzyňského letiště a jsou to státní zaměstnanci," tvrdí Bárta.

Redakce Aktuálně.cz má nicméně k dispozici dokumenty, které vyslaný člověk s agenturou ABL pro práci na letišti uzavíral.

Disponuje také záznamy, na nichž se dotyčný pohybuje v bezpečnostních zónách ve vestě s logem ABL. Webové stránky společnosti navíc mezi svými klienty uvádějí společnost Skyport, která provozuje právě cargo na Ruzyni.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy