BIS: Čína měla v Česku vlastní policii, působil tu i ruský agent s novinářským krytím

Jan Horák Jan Horák
26. 10. 2023 9:00
V Česku se pohyboval novinář s vazbou na ruskou vojenskou rozvědku GRU. Firmy s ruským pozadím se tu snažily vydělat na energetické krizi. Čína stále hlouběji proniká do zdejšího akademického prostředí. Stát v mnoha případech nemá kontrolu nad tím, co se děje v jeho podnicích. Zmíněné a další poznatky uvádí ve středu vydaná výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2022.
30 sekund: BIS o ruském vlivu v Česku | Video: Aktuálně.cz

Ruská invaze na Ukrajinu započatá v únoru loňského roku rámuje výraznou část výroční zprávy Bezpečnostní informační služby, kterou Aktuálně.cz prostudovalo. Agrese režimu ruského vládce Vladimira Putina se dotkla bezpečnostní, politické i energetické situace v Česku.

"Už nyní BIS aktivně zasahuje proti snahám o porušování embarga na vývoz zboží do Ruska, preventivně monitorujeme hrozby spojené s hrozícím nekontrolovaným šířením zbraní z místa konfliktu, nadále působíme proti aktivitám ruských zpravodajských služeb na našem území," uvedl ředitel BIS Michal Koudelka.

Připomněl, že vláda Petra Fialy bezprostředně po zahájení ruské invaze zrušila ruské konzuláty v Karlových Varech a Brně. Česko muselo opustit 18 diplomatů a administrativních pracovníků. "Mezi nimi samozřejmě byly i osoby s vazbou na ruské zpravodajské služby," podotýká šéf kontrarozvědky.

Novinář podezřelý z napojení na GRU

V důsledku snahy zemí Evropské unie zbavit se kvůli válečné agresi Ruska závislosti na jeho plynu a ropě se Česko ocitlo v situaci, kdy muselo hledat náhradní zdroje. Za současného zdražení energií tak muselo mnoho Čechů najít cenově únosné řešení pro domácnost. A toho chtěly zneužít některé firmy se svou nabídkou.

"Nicméně tyto nabídky zpravidla nemohly reálně přispět k posílení energetické bezpečnosti České republiky. Jejich pozadí bylo totiž často velmi nedůvěryhodné a v některých případech nasvědčovalo tomu, že prostředníci slouží pouze pro uplatnění zájmů ruských subjektů," upozorňuje kontrarozvědka.

BIS ve zprávě nazvala Rusko největší bezpečnostní hrozbou pro Česko. Kontrarozvědka třeba monitorovala člověka podezřelého ze spojení s ruskou vojenskou rozvědku GRU. "Tato osoba využívala novinářského krytí k účasti na mezinárodních akcích spojených s přítomností prominentních osobností ruské opozice," uvádí BIS.

Služba také zaznamenala zvýšené nasazení ruských zpravodajců proti představitelům ruské opozice žijícím v Česku. Protože se však pohybují v otevřeném akademickém prostředí, je pro BIS i vzhledem k vysoké konspirativnosti ruských operativců složité jejich akce proti oponentům Putinova režimu odhalit.

Protivládní demonstrace mají ruskou stopu

BIS potvrdila, že protivládní demonstrace započaté na Václavském náměstí loni v září, akci tehdy zorganizoval Ladislav Vrabel, mají ruskou stopu. Podle kontrarozvědky "Rusko využilo spřízněných osob, aby skrze demonstrace prosazovalo jemu konvenující témata v informačním prostoru EU". Typická jsou volání po vystoupení z EU či NATO.

Rusko se podle kontrarozvědky intenzivně snaží získat informace týkající se mezinárodních vztahů, svou kyberšpionáž zaměřuje proti ministerstvu zahraničí, ambasádám či think-tankům. Podle BIS ruským režimem podporovaný aktér provedl kybernetický útok, jenž měl souvislost s válkou na Ukrajině.

"Kybernetickému aktérovi se podařilo krátkodobě kompromitovat několik jednotlivých e-mailových schránek na oficiální doméně jedné české státní instituce, které poté zneužil pro rozesílání dalších škodlivých zpráv," stojí ve zprávě k dalšímu útoku, jenž byl součástí aktivit globálně působící ruské skupiny.

Bezpečnostní informační služba

Bezpečnostní informační služba

  • Bezpečnostní informační služba je jednou ze tří zpravodajských služeb země, jde o kontrarozvědku s vnitřním polem působnosti. Sbírá, třídí a vyhodnocuje informace důležité pro bezpečnost, demokratické zřízení a ochranu ekonomických zájmů Česka.
  • Vedle zbývajících zdejších služeb, civilní rozvědky a Vojenského zpravodajství, spolupracuje i se západními agenturami. BIS se zodpovídá vládě, s jejím vědomím jí může zadávat úkoly i prezident. Kabinet i hlava státu jsou také příjemci jejich informací, například v roce 2020 obdrželi od BIS 300 dokumentů. Poznatky kontrarozvědky využívá i policie i zbylé tajné služby, od BIS jich dostali předloni 350.
  • Veřejnou výroční zprávu vydává BIS na podzim, popisuje v ní především obecné bezpečnostní trendy. Konkrétní poznatky shrnuje utajená výroční zpráva. Roční rozpočet BIS je zhruba 2,3 miliardy korun, kontrarozvědka má přibližně tisíc pracovníků.

Přestože celkový počet ruských kybernetických útoků přímo podporovaných putinovským režimem podle BIS klesl, objevil se nový fenomén. Na tuzemskou informační strukturu začali na vlastní pěst podnikat útoky samostatní ruští hackeři. BIS je nazývá "hacktivisty". Jejich akce ponejvíce spočívají v přehlcení vybraných webových stránek.

Čína využívá lidi z českého mediálního prostoru

Obsáhle se BIS věnuje také čínskému vlivu v Česku. Trvá trend, kdy se Čína snaží budovat pozitivní obraz svého komunistického režimu. "K tomuto účelu Čína využívá i zavedenou spolupráci s některými představiteli českého mediálního prostoru," píše se v dokumentu s tím, že Čína pro své zájmy stále více využívá krajany žijící v Česku.

Kontrarozvědka dokonce v Česku zaznamenala působení takzvaných zahraničních policejních stanic, které čínský režim zpravidla používá ke sledování příslušníků svých komunit žijících v zahraničí. Nicméně vysloveně nelegální aktivitu čínské policie kontrarozvědka nezjistila.

BIS varuje před výjezdy českých akademiků do Číny. Přetrvává riziko spolupráce s tamními tajnými službami, které právě na domácí půdě verbují spolupracovníky nejraději. "Pokračoval zájem Číny o společnosti, zboží či know-how, jejichž získání by napomohlo posílení Číny v technologické oblasti a zvýšení jejích vědeckých a výzkumných kapacit," píše BIS.

Také čínský režim vedl proti domácím státním institucím kybernetické útoky. Některé spočívaly v tom, že se jejich aktéři vydávali za představitele napadené instituce. Intenzita čínských operací v kybernetickém prostředí vzrostla v době českého předsednictví v Radě Evropské unie. "Některé z těchto kybernetických aktivit byly minimálně zčásti úspěšné," stojí ve zprávě.

Stát nemá přehled o dění ve svých firmách

Česká dezinformační scéna podle BIS zneužívala ruskou agresi vůči Ukrajině. Aby oslovila široké publikum, vládní pomoc ukrajinským uprchlíkům líčila jako snahu zlikvidovat vlastní lidi. "Jednotící linkou dezinformačních webů se stal narativ, že pozornost vlády je údajně zaměřena pouze na pomoc uprchlíkům a český občan je opomíjen," uvádí služba.

BIS dále upozorňuje na dění ve státních podnicích, nad nimiž nemá stát kontrolu. Vedení firem dlouhodobě obchází dozorčí rady nominované vládou, nesdílí s nimi informace. "Vedení některých subjektů se snažila zkreslovat hospodářské výsledky a účelově s nimi manipulovat s cílem vylepšit reálný stav, a to i vůči svým dozorčím orgánům."

Domobranecká scéna je podle BIS roztříštěná, nicméně typické je pro ni podléhání proruským konspiračním teoriím. S touto skupinou se pojí jedno riziko. "Mezi paramilitárními a domobraneckými uskupeními se stále intenzivněji šířil trend ozbrojování palnými zbraněmi," píše BIS. Zatím však nemá poznatky, že by se někdo snažil použít zbraně k násilnému trestnému činu.

Muslimskou komunitu v Česku hodnotí kontrarozvědka jako umírněnou, hrozba islámského terorismu je podle ní nízká. Projevů radikalizace u zdejších muslimů ubylo. "Naopak přibylo záchytů rizikových jedinců mezi osobami zdržujícími se na našem území krátkodobě," píše BIS s tím, že však žádné přímé ohrožení Česka nenastalo.

Video: Kdo neví, co to je ruská propaganda, tak je slepý a hluchý, řekl šéf BIS ve sněmovně (25. 9. 2023)

"Kdo v tuto chvíli řekne, že neví, co to je ruská propaganda, tak je slepý a hluchý," uvedl Koudelka. | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

Další zprávy