BIS varuje: Rusové mění metody. Vracejí se do 80. let

Markéta Chaloupská
31. 8. 2009 12:30
Ruská rozvědka v Česku posiluje, loni se zajímala i o poslance
Foto: Jan Langer

Praha - Ruští špioni se v Česku vrátili k metodám z éry SSSR a vyvíjejí tlak i na české politiky a jejich asistenty.

Výroční zpráva české tajné služby BIS za rok 2008 jinak stejně jako loni varuje před tím, že aktivita ruských zpravodajců v České republice narůstá.

"V případě českých státních a politických struktur lze doložit setrvalý zájem ruských zpravodajských důstojníků operujících pod diplomatickým krytím o kontakty s českými politiky, zejména členy parlamentu, jejich asistenty a pracovníky oddělení zahraničních styků politických stran. Jedná se o dlouhodobý jev, jehož počátky lze vysledovat až do roku 1990," dočteme se ve zprávě.

Navíc BIS upozorňuje, že se ruští špioni vrací k metodám, které se používali v 80. letech dvacátého století. V posledních několika letech se tak ruští zpravodajci snažili ovlivnit různá občanská uskupení nebo mezinárodní organizace.

"Formy a metody, které pro svou činnost ZS využívají, jsou do značné míry inspirované formami a metodami, které v 80. letech 20. století sovětská špionáž úspěšně uplatňovala k ovlivňování mírového hnutí v západní Evropě. Účinnost tehdejší a současné propagandy na jednotlivce i celé skupiny obyvatel je, bez ohledu na jejich kulturní, sociální, ekonomické či politické zázemí, srovnatelná," píše BIS.

Podle tajné služby o tom ale drtivá většina členů těchto sdružení ani neví.

Mezi odpůrci stavby amerického radaru byli i příznivci komunistů, mezi demonstranty přišli i europoslanci Ransdorf a Remek
Mezi odpůrci stavby amerického radaru byli i příznivci komunistů, mezi demonstranty přišli i europoslanci Ransdorf a Remek | Foto: Pavla Hejlová

"Jedná se o oběti, které jsou pod rouškou ušlechtilých ideí zneužívány ke zcela jiným účelům," konstatuje BIS. 

Služba také uvádí, že se v této souvislosti zajímala o nejmenovanou obchodní společnost , která "je s vysokou pravděpodobností ad hoc využívána ruskou stranou k provádění aktivních opatření na podporu ruských zájmů v ČR."

Chceme slyšet kdo a jak

Šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc (ČSSD) hodlá kvůli zprávě svolat jednání.

"Očekávám, že se sejdeme hned s prvním zasedáním Poslanecké sněmovny," upřesnil.

Podle jeho stranického kolegy a člena komise Jana Hamáčka jde totiž ve zprávě BIS o závažná konstatování.

"Pokud má BIS takovéto poznatky, tak očekávám, že nás s nimi seznámí důkladněji a upřesní rozsah aktivit ruské zpravodajské služby," míní Hamáček.  

Jan Klas z ODS si dokonce myslí, že je situace je kritická.

"Proces probíhá už dlouhou dobu a je čím dál tím víc intenzivní. Ruské zájmy se v bývalých satelitech a ve Střední Evropě stále více umocňují. Vyhoštění dvou ruských diplomatů byl jen střípek toho všeho," vysvětlil.

Radar v Brdech

Před ruským vlivem ostatně varovala i Výroční zpráva BIS za rok 2007. V ní stálo, že se ruští agenti pokoušejí ovlivnit mínění české veřejnosti na plánovanou výstavbu americké protiraketové základny v Brdech.

Česká tajná služba také upozorňovala na to, že se ruští zpravodajové také snaží získat informace o české ekonomice. Aktivní jsou přitom hlavně bývalí zpravodajští důstojníci, kteří teď působí jako diplomaté.

Oko za oko

De facto se tyto informace potvrdily nedávno, kdy Česko vyhostilo dva ruské špiony s diplomatickým pasem. Deník Respekt dokonce uvedl, že Česká republika měla důkazy, aby vyhostila čtyři až pět ruských diplomatů.

Nestalo se to prý jen proto, že by Česko v takovém případě přišlo o všechny své lidi v Rusku, protože každá země vždy reaguje na vyhoštění vyhoštěním stejného počtu sil na protistraně.

České tajné služby mají na české ambasádě v Moskvě dohromady zhruba pět zpravodajců, zatímco ruských agentů v tuzemsku působí minimálně sto. 

Zeman a Šlouf

Koho přesně se Rusové snažili ovlivnit, BIS ve veřejné části zprávy neuvedla.

Blízké vazby na Rusko však mají někteří čeští lobbisté a politici.

Jak psal deník Aktuálně.cz loni na podzim, budovy Ruské federace v pražské Bubenči navštěvuje například Miroslav Šlouf a expremiér Miloš Zeman.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy