Češi vyhostili dva ruské diplomaty, Moskva se zlobí

Domácí Domácí
17. 8. 2009 18:30
Je to další provokace, zlobí se ruský ministr zahraničí
Foto: Jan Langer

Praha - Vojenské zpravodajství údajně získalo informace, že dva ruští diplomaté pracují pro ruské tajné služby. České úřady proto vyhostily zástupce vojenského přidělence, dalšímu muži doporučily, aby se nevracel z dovolené.

Zjistila to Mf Dnes s odvoláním na diplomatické zdroje. Ministerstvo zahraničí ani velvyslanectví informaci nepotvrdily.

"K informacím tohoto typu, ať už se staly, nebo nestaly, se ministerstvo nevyjadřuje," řekl mluvčí ministerstva zahraničních věcí Milan Řepka.

Mluvčí ruské ambasády Vladimir Fjodorov informace o vyhoštění odmítl. "To bude nějaký nesmysl. O ničem takovém nevím," řekl internetovému vydání listu.

Sdílný nebyl ani premiér Jan Fischer, který novinářům po jednání vlády pouze řekl, že záležitost nebude komentovat.

Vyhoštění tak nepřímo potvrdil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jde o další provokaci, řekl podle agentury ITAR-TASS novinářům v Astrachani.

Na agenty upozorňovala i BIS

Vyhoštění je považováno za jednu z nejostřejší reakci na podezřelé aktivity cizích diplomatů.

O činnosti ruských tajných služeb se zmiňovala i výroční zpráva BIS. V ní stálo, že se ruští agenti pokoušejí ovlivnit mínění české veřejnosti na plánovanou výstavbu americké protiraketové základny v Brdech.

Loni na podzim online deník Aktuálně.cz upozornil na to, že budovy Ruské federace v pražské Bubenči navštěvují i vlivní čeští lobbisté a někdejší politici. Jsou mezi nimi například Miroslav Šlouf a expremiér Miloš Zeman.

 

Právě se děje

Další zprávy