Další návštěvník u kontroverzních Rusů: Miloš Zeman

Sabina Slonková, Martina Macková, Markéta Chaloupská
20. 11. 2008 8:45
Do budov Ruské federace dochází i lobbista Šlouf
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Chce být příštím prezidentem, ovlivňuje politiku druhé nejsilnější parlamentní strany a současně podniká zahraniční cesty s kontroverzními podnikateli.

Někdejší ministerský předseda Miloš Zeman se navíc zařadil mezi lobbisty a politiky, kteří docházejí do komplexu budov Ruské federace v pražské rezidenční čtvrti Bubeneč.

O ruské vily se už roky zajímají tuzemské bezpečnostní složky kvůli podezření, že je využívá ruská špionáž, která v posledních letech zesílila své aktivity v Praze.

Sejdeme se Na Zátorce

Deník Aktuálně.cz již informoval, že v domech v ulici Na Zátorce coby návštěvníka dobře znají lobbistu Miroslava Šloufa. Nyní se ukazuje, že i Miloše Zemana.

"Dneska tu není, odjel do Rakouska," reagovala minulý týden jedna z recepčních ruských budov na dotaz, jestli je tu Miloš Zeman. Nad otázkou se nijak nezarazila.

O aktivitách někdejšího premiéra byla přesně informována. Miloš Zeman v té době skutečně byl ve Vídni na konferenci Dialog civilizací. Český expremiér tu přednesl řeč na téma dialogu s Ruskem.

Společnost Zemanovi dělal Zdeněk Zbytek, bývalý plukovník Československé lidové armády a dnešní utajený milionář. Jinak také Šloufův přítel a podnikatel s excelentními kontakty na bývalé státy Sovětského svazu.

Se Zbytkem za Rusy

Miloš Zeman stejně jako jeho pravá ruka Miroslav Šlouf nepopírá, že v budovách Ruské federace byl. Stejně jako Šlouf ale návštěvy bagatelizuje.

"Byl jsem tam jednou. Za podnikatelem Zbytkem, protože je předseda klubu, který se zabývá tématem, o kterém jsem přednášel ve Vídni. Mluvil jsem na téma Rusko a Evropa a chtěl jsem znát názory lidí, kteří se tímto zabývají," sdělil Aktuálně.cz Zeman.

Zdeněk Zbytek Aktuálně.cz řekl, že na otázky odpovídat nebude.

Putin náhodou nedorazil

Jisté ale je, že se Zemanem byli i v říjnu na ostrově Rhodos. Tam - stejně jako minulý týden ve Vídni - organizovala konferenci společnost World Public Forum (WPF).

Společnost v čele s ředitelem Ruských drah Vladimirem Jakuninem má za úkol pěstovat dialog kultur, spíše však funguje jako lobby ruského průmyslu v Evropě.

Na nedávné konferenci ve Vídni se měl Miloš Zeman podle původních plánů setkat i s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Ten ale nakonec svou účast zrušil kvůli havárii na ruské ponorce.

"Měl na konferenci přijet, ale nakonec vzhledem k událostem kolem ruské ponorky, nedorazil. Ale byla tam řada jiných hostů, včetně rakouského kancléře," potvrdil Zeman.

K tématu o kontaktech vlivných Čechů na Rusy připravujeme další podrobnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy