Další návštěvník u kontroverzních Rusů: Miloš Zeman

Sabina Slonková, Martina Macková, Markéta Chaloupská
20. 11. 2008 8:45
Do budov Ruské federace dochází i lobbista Šlouf
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Chce být příštím prezidentem, ovlivňuje politiku druhé nejsilnější parlamentní strany a současně podniká zahraniční cesty s kontroverzními podnikateli.

Někdejší ministerský předseda Miloš Zeman se navíc zařadil mezi lobbisty a politiky, kteří docházejí do komplexu budov Ruské federace v pražské rezidenční čtvrti Bubeneč.

O ruské vily se už roky zajímají tuzemské bezpečnostní složky kvůli podezření, že je využívá ruská špionáž, která v posledních letech zesílila své aktivity v Praze.

Sejdeme se Na Zátorce

Deník Aktuálně.cz již informoval, že v domech v ulici Na Zátorce coby návštěvníka dobře znají lobbistu Miroslava Šloufa. Nyní se ukazuje, že i Miloše Zemana.

"Dneska tu není, odjel do Rakouska," reagovala minulý týden jedna z recepčních ruských budov na dotaz, jestli je tu Miloš Zeman. Nad otázkou se nijak nezarazila.

O aktivitách někdejšího premiéra byla přesně informována. Miloš Zeman v té době skutečně byl ve Vídni na konferenci Dialog civilizací. Český expremiér tu přednesl řeč na téma dialogu s Ruskem.

Společnost Zemanovi dělal Zdeněk Zbytek, bývalý plukovník Československé lidové armády a dnešní utajený milionář. Jinak také Šloufův přítel a podnikatel s excelentními kontakty na bývalé státy Sovětského svazu.

Se Zbytkem za Rusy

Miloš Zeman stejně jako jeho pravá ruka Miroslav Šlouf nepopírá, že v budovách Ruské federace byl. Stejně jako Šlouf ale návštěvy bagatelizuje.

"Byl jsem tam jednou. Za podnikatelem Zbytkem, protože je předseda klubu, který se zabývá tématem, o kterém jsem přednášel ve Vídni. Mluvil jsem na téma Rusko a Evropa a chtěl jsem znát názory lidí, kteří se tímto zabývají," sdělil Aktuálně.cz Zeman.

Zdeněk Zbytek Aktuálně.cz řekl, že na otázky odpovídat nebude.

Putin náhodou nedorazil

Jisté ale je, že se Zemanem byli i v říjnu na ostrově Rhodos. Tam - stejně jako minulý týden ve Vídni - organizovala konferenci společnost World Public Forum (WPF).

Společnost v čele s ředitelem Ruských drah Vladimirem Jakuninem má za úkol pěstovat dialog kultur, spíše však funguje jako lobby ruského průmyslu v Evropě.

Na nedávné konferenci ve Vídni se měl Miloš Zeman podle původních plánů setkat i s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Ten ale nakonec svou účast zrušil kvůli havárii na ruské ponorce.

"Měl na konferenci přijet, ale nakonec vzhledem k událostem kolem ruské ponorky, nedorazil. Ale byla tam řada jiných hostů, včetně rakouského kancléře," potvrdil Zeman.

K tématu o kontaktech vlivných Čechů na Rusy připravujeme další podrobnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 41 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy