Video: Jak chtěl Zemanův přítel vyslat tanky na Prahu

20. 5. 2009 7:23
Unikátní videozáznam, jak před 20 lety hrozilo, že revoluci zastaví tanky

Praha - "My, ta dělnická třída v armádě, jsme sem dnes v noci přijeli do Prahy sami, nikdo nás k tomu z našich nadřízených nevyzýval, prostě jsme cítili svoji povinnost obránců této vlasti, tlumočit naše názory, postoje a stanoviska drtivé většiny příslušníků Československé lidové armády."

Takto před dvaceti lety, 1. prosince 1989 vystoupil tehdejší velitel tankové divize ve Slaném Zdeněk Zbytek, dnes milionář s excelentními kontakty na Rusko, jeden z blízkých přátel expremiéra Miloše Zemana a muž, který je v kontaktu s řadou dalších vlivných politiků i lobbistů.

Aktuálně.cz se podařilo získat záznam Zbytkova ohnivého projevu ze sjezdu rolníků z roku 1989 - z doby, kdy se chystala nová vláda - během něhož ubezpečoval tamní komunisty, že je připraven zasáhnout proti sametové revoluci.

"I když Zbytek explicitně neřekl, že tanky vytáhnou na Prahu, tak v tom projevu jasně naznačoval, že je ochoten zasáhnout," říká bývalý ministr obrany a pozdější velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský.

Přehrajte si videozáznam z roku 1989

"Žádáme vládu Československé socialistické republiky, aby prosadila v naší společnosti přísné respektování platné ústavy, zákonů a norem všemi občany bez rozdílu, a aby vzala k odpovědnosti ty, kteří veřejně hanobili hlavu státu a vrchního velitele ozbrojených sil Československé socialistické republiky," řečnil za bouřlivého potlesku před ostatními "soudruhy" nynější milionář Zbytek.

Luboš Dobrovský po Listopadu dokonce navrhoval, aby byl za tento čin Zbytek obviněn. Ale neúspěšně: "Vojenský prokurátor byl tehdy Kříženecký (pozdější neúspěšný kandidát komunistů na prezidenta - pozn. red.), ten to zametl pod koberec," řekl Aktuálně.cz exministr.

Mimochodem: Kříženecký byl mnohem později společníkem v jedné z firem spojených se Zbytkem a jeho obchodními partnery.

Český žralok?

Poté, co Zbytek odešel z armády, respektive ho Dobrovský vyhodil, se vrhl na podnikání. Dnes patří mezi hrstku Čechů, o nichž lze říci, že se ani mezi "žraloky" v Moskvě neztratí.

Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Má velké kontakty na ruské politiky a lidi z ruského byznysu. Využívá svých starých kontaktů a zprostředkovává příležitosti českým firmám," řekl před časem Aktuálně.cz někdejší velvyslanec v Rusku a dnešní ukrajinský ambasador Jaroslav Bašta.

A pohybovat se umí i v českých vodách. Nejenže má velmi blízko k Miloši Zemanovi, několik let se na akcích, které Zbytek pořádá nebo spolupořádá, pohybuje řada dalších významných lidí.

Vede cesta na Hrad?

Například v půlce letošního května převzal patronát nad jednou ze "Zbytkových" konferencí sám šéf Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček.

Vlček to vysvětloval tím, že ho o to požádal bývalý premiér Miloš Zeman.

"Požádal mě o to Zeman, tak jsem mu vyhověl," řekl Aktuálně.cz Vlček s tím, že nevěděl, kdo konferenci pořádá. "Kdybych to věděl, tak bych tam nevystoupil," dodává.

Ke Zbytkovi se otevřeně hlásí například bývalý ministr zahraničí Jan Kavan. "Znám ho několik let, tohle byla druhá nebo třetí konference, kde jsem vystoupil," sdělil. To, že má Zbytek nadstandardní vztahy s Ruskem, mu prý nevadí. "Nadstandardní vztahy má i prezident Klaus."

Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: Ondřej Besperát

A není daleko od pravdy. Někteří účastníci během třídenní květnové konference zavítali i na Hrad k prezidentovi Václavu Klausovi. Zeman do sídla české hlavy státu dorazil například s Vladimírem Ivanovičem Jakuninem, což je šéf Světového společenského fóra, které ale spíše funguje jako lobby ruského průmyslu v Evropě

Antl, Šlouf...

Jméno Zbytek zná i vysoce postavený expolicista a dnes senátor Miroslav Antl. Podle serveru týden.cz byl například na večírku právě v jedné z budov Ruské federace v pražské ulici Na Zátorce, kterou BIS monitoruje kvůli podezření, že se v ní scházejí ruští špioni.

Jak letos na jaře upozornil deník Aktuálně.cz, pro radu si sem několikrát zašel i kontroverzní lobbista a bývalý aparátčík Miroslav Šlouf.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
Další zprávy