Video: Jak chtěl Zemanův přítel vyslat tanky na Prahu

20. 5. 2009 7:23
Unikátní videozáznam, jak před 20 lety hrozilo, že revoluci zastaví tanky

Praha - "My, ta dělnická třída v armádě, jsme sem dnes v noci přijeli do Prahy sami, nikdo nás k tomu z našich nadřízených nevyzýval, prostě jsme cítili svoji povinnost obránců této vlasti, tlumočit naše názory, postoje a stanoviska drtivé většiny příslušníků Československé lidové armády."

Takto před dvaceti lety, 1. prosince 1989 vystoupil tehdejší velitel tankové divize ve Slaném Zdeněk Zbytek, dnes milionář s excelentními kontakty na Rusko, jeden z blízkých přátel expremiéra Miloše Zemana a muž, který je v kontaktu s řadou dalších vlivných politiků i lobbistů.

Aktuálně.cz se podařilo získat záznam Zbytkova ohnivého projevu ze sjezdu rolníků z roku 1989 - z doby, kdy se chystala nová vláda - během něhož ubezpečoval tamní komunisty, že je připraven zasáhnout proti sametové revoluci.

"I když Zbytek explicitně neřekl, že tanky vytáhnou na Prahu, tak v tom projevu jasně naznačoval, že je ochoten zasáhnout," říká bývalý ministr obrany a pozdější velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský.

Přehrajte si videozáznam z roku 1989

"Žádáme vládu Československé socialistické republiky, aby prosadila v naší společnosti přísné respektování platné ústavy, zákonů a norem všemi občany bez rozdílu, a aby vzala k odpovědnosti ty, kteří veřejně hanobili hlavu státu a vrchního velitele ozbrojených sil Československé socialistické republiky," řečnil za bouřlivého potlesku před ostatními "soudruhy" nynější milionář Zbytek.

Luboš Dobrovský po Listopadu dokonce navrhoval, aby byl za tento čin Zbytek obviněn. Ale neúspěšně: "Vojenský prokurátor byl tehdy Kříženecký (pozdější neúspěšný kandidát komunistů na prezidenta - pozn. red.), ten to zametl pod koberec," řekl Aktuálně.cz exministr.

Mimochodem: Kříženecký byl mnohem později společníkem v jedné z firem spojených se Zbytkem a jeho obchodními partnery.

Český žralok?

Poté, co Zbytek odešel z armády, respektive ho Dobrovský vyhodil, se vrhl na podnikání. Dnes patří mezi hrstku Čechů, o nichž lze říci, že se ani mezi "žraloky" v Moskvě neztratí.

Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Má velké kontakty na ruské politiky a lidi z ruského byznysu. Využívá svých starých kontaktů a zprostředkovává příležitosti českým firmám," řekl před časem Aktuálně.cz někdejší velvyslanec v Rusku a dnešní ukrajinský ambasador Jaroslav Bašta.

A pohybovat se umí i v českých vodách. Nejenže má velmi blízko k Miloši Zemanovi, několik let se na akcích, které Zbytek pořádá nebo spolupořádá, pohybuje řada dalších významných lidí.

Vede cesta na Hrad?

Například v půlce letošního května převzal patronát nad jednou ze "Zbytkových" konferencí sám šéf Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček.

Vlček to vysvětloval tím, že ho o to požádal bývalý premiér Miloš Zeman.

"Požádal mě o to Zeman, tak jsem mu vyhověl," řekl Aktuálně.cz Vlček s tím, že nevěděl, kdo konferenci pořádá. "Kdybych to věděl, tak bych tam nevystoupil," dodává.

Ke Zbytkovi se otevřeně hlásí například bývalý ministr zahraničí Jan Kavan. "Znám ho několik let, tohle byla druhá nebo třetí konference, kde jsem vystoupil," sdělil. To, že má Zbytek nadstandardní vztahy s Ruskem, mu prý nevadí. "Nadstandardní vztahy má i prezident Klaus."

Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: Ondřej Besperát

A není daleko od pravdy. Někteří účastníci během třídenní květnové konference zavítali i na Hrad k prezidentovi Václavu Klausovi. Zeman do sídla české hlavy státu dorazil například s Vladimírem Ivanovičem Jakuninem, což je šéf Světového společenského fóra, které ale spíše funguje jako lobby ruského průmyslu v Evropě

Antl, Šlouf...

Jméno Zbytek zná i vysoce postavený expolicista a dnes senátor Miroslav Antl. Podle serveru týden.cz byl například na večírku právě v jedné z budov Ruské federace v pražské ulici Na Zátorce, kterou BIS monitoruje kvůli podezření, že se v ní scházejí ruští špioni.

Jak letos na jaře upozornil deník Aktuálně.cz, pro radu si sem několikrát zašel i kontroverzní lobbista a bývalý aparátčík Miroslav Šlouf.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Taylor Swiftová prodala 846 tisíc kusů nového alba, počítají se do toho i svetry

Nové album Folklore americké popové hvězdy Taylor Swiftové vede tabulku prodejnosti v USA. Podle časopisu Billboard zaznamenalo ekvivalent 846 tisíc prodaných kusů, což je po jediném týdnu třetí nejvyšší číslo za poslední čtyři roky. Lépe se dařilo už jen zpěvaččiným předchozím deskám Reputation s 1,2 miliony kusů v roce 2017 a loňskému Lover s 867 tisíci kusy.

V éře streamování je hranice milionu prodaných kusů už možná nepřekročitelná, konstatuje deník New York Times. Podle něj Swiftová samotného alba Folklore ve skutečnosti prodala jen 615 tisíc kusů, zbytek tvoří balíčky nové desky s reklamními předměty jako pouzdrem na telefon nebo pletenou vestou. Celkem takto nahrávku Folklore nabízela v 17 variantách. Žebříček Billboard podobné propagační nabídky od října přestane zohledňovat.

Za pár dnů od vydání deska Folklore zaznamenala 290 milionů streamů. Právě kvůli oblibě streamování přes služby jako Spotify nebo YouTube časopis Billboard na měření prodejnosti užívá složitý přepočet, kdy se za jedno prodané album považuje také 10 samostatně prodaných písní, 1250 skladeb streamovaných přes placený účet nebo 3750 písní streamovaných přes účet zdarma s reklamami.

Zdroj: New York Times
před 1 hodinou

Kumpošt byl zvolen viceprezidentem lyžařské federace FIS

Roman Kumpošt se stal jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní lyžařské federace (FIS). Ve funkci nahradil Slovince Janeze Kocijančiče, který před měsícem zemřel. Mandát bude Kumpošt vykonávat minimálně do jara 2021, kdy je na programu 52. Kongres Mezinárodní lyžařské federace, na němž bude znovu voleno předsednictvo FIS. Informoval o tom Svaz lyžařů ČR.

"Zvolení viceprezidentem Mezinárodní lyžařské federace je pro mne ohromnou poctou. Jsem velmi rád, že mohu ve strukturách FIS pracovat na takto prestižní pozici. Velkou osobní výzvou je navázat právě na Janeze Kocijančiče, který byl velkou osobností a mým dlouholetým mentorem," uvedl v tiskové zprávě Kumpošt, který byl do role viceprezidenta zvolen jednohlasně předsednictvem FIS.

Sedmapadesátiletý Kumpošt je předsedou dozorčí rady Svazu lyžařů ČR, v Mezinárodní lyžařské federaci působí od roku 1989 a posledních deset let je členem předsednictva FIS. V letech 2010-13 vedl úsek severské kombinace.

Aktuálně vede pracovní skupinu, jejímž úkolem je zajištění nejefektivnějšího zavedení zákazu používání fluorovaných vosků do všech lyžařských a snowboardových disciplín, a pracovní skupinu pro koordinaci aktivit klasických disciplín FIS.

Kongres FIS se měl původně konat letos začátkem října v Curychu, ale kvůli pandemii koronaviru byl odložen na 5. června 2021 do slovinské Portorože.

Další zprávy