Ukrajinský politik Arťom Pavlovič Marčevskij se od roku 2015 angažoval v domácí politice ve prospěch Ruska. Posledních pět let ruské zájmy prosazuje u některých členů politických stran zastoupených v Evropském parlamentu. Šíří mezi nimi dezinformace, které v důsledku ohrožují celistvost Ukrajiny.
"V Česku sehrál klíčovou roli v převzetí Voice of Europe s.r.o. jako prostředku k vlivovému působení a šíření dezinformací a propagandy zaměřené proti územní celistvosti, nezávislosti, svrchovanosti, stabilitě a bezpečnosti Ukrajiny," stojí v aktualizovaném sankčním seznamu, jejž Aktuálně.cz prostudovalo.
Firma sídlící v Praze provozuje stejnojmenný informační web, má také účty na sociálních sítích Facebook, X (dříve Twitter) či YouTube. Pořádala rovněž panelové diskuse a podobné akce s mezinárodní účastí. Veškerá její produkce měla jediný cíl: podrývat pozici Ukrajiny na evropské scéně.
Zpochybnění obranyschopnosti Ukrajiny
"Dezinformační narativy Voice of Europe jsou zejména systematicky zaměřeny na zpochybňování obranyschopnosti Ukrajiny a její podpory ze strany mezinárodních partnerů a na ovlivňování veřejného mínění s cílem snížit podporu Ukrajiny a jejích obyvatel," stojí v sankčním dokumentu.
Voice of Europe současně slouží jako prostředek k financování novinářů a některých kandidátů ve volbách do Evropského parlamentu, aby hájili zahraničněpolitické zájmy Ruska. Tím se v první řadě myslí rozložení územní celistvosti, svrchovanosti a bezpečnosti Ukrajiny
Dezinformační platformu financuje politik a podnikatel ukrajinského původu Viktor Volodymyrovyč Medvedčuk, který má blízké vazby na ruského vládce Vladimira Putina. Marčevskij aktivity Voice of Europe řídil právě podle Medvedčukových pokynů.
Vlivný oligarcha s vazbami na Putina
Letos sedmdesátiletý Medvedčuk byl před rokem 2022 jako vlivný politik a oligarcha klíčovým propagátorem proruské politiky na Ukrajině. Předloni ho kvůli tomu ukrajinské úřady zbavily občanství a zadržely. Nicméně později ho propustily.
"Dlouhodobě udržuje úzké osobní vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, z čehož čerpá prospěch. To potvrzuje i skutečnost, že byl po zadržení ukrajinskými orgány v roce 2022 vydán do Ruské federace výměnou za skupinu ukrajinských válečných zajatců," uvádí se v sankčním dokumentu.
Z Ruska vede pod hlavičkou hnutí "Jiná Ukrajina", založeného loni v dubnu, politickou a propagandistickou kampaň proti Kyjevu. "Pokračuje v podpoře vlivových operací zaměřených vně Ruské federace, zahrnujících šíření ruských dezinformací a propagandy ohledně útočné války na Ukrajině," stojí v dokumentu.
Rozhodnutí Fialovy vlády znamená, že veškerá česká aktiva obou mužů a firmy jsou zmražená. Nemohou s nimi žádným způsobem nakládat. "Rozhodli jsme se tímto krokem zasáhnout vlivovou síť, která by měla závažný dopad na bezpečnost České republiky," oznámil Fiala. Současně poděkoval BIS, která zadokumentovala operaci na 300 stranách.
Ruské peníze brali politici šesti evropských zemí
Podle Deníku N spustila BIS operaci proti Marčevskému a Medvedčukovi loni na jaře, kdy začal web Voice of Europe ve stávající podobě fungovat. Médium také upozornilo, že ruské peníze v hotovosti prostřednictvím obou sledovaných mužů přebírali politici Německa, Francie, Polska, Belgie, Nizozemska a Maďarska. Dělo se tak i v Praze.
Případ se má týkat také německé krajně pravicové strany Alternativa pro Německo, jež dlouhodobě vystupuje proti vojenské podpoře Ukrajiny. Kteří politici spolupracovali na propagandistické akci proti Ukrajině, informovala BIS partnerské zpravodajské služby v dotčených evropských zemích. Čeští politici mezi nimi nejsou.
Bezpečnostní informační služba
- Bezpečnostní informační služba je jednou ze tří zpravodajských služeb země, jde o kontrarozvědku s vnitřním polem působnosti. Sbírá, třídí a vyhodnocuje informace důležité pro bezpečnost, demokratické zřízení a ochranu ekonomických zájmů Česka.
- BIS se zodpovídá vládě, s jejím vědomím jí může zadávat úkoly i prezident. Kabinet i hlava státu jsou také příjemci jejich informací. Vedle zbývajících zdejších služeb, civilní rozvědky a Vojenského zpravodajství, spolupracuje i se západními agenturami. Loni od nich přijala 14 tisíc zpráv, naopak sama jim postoupila 2 500 dokumentů.
- BIS a rozvědka v roce 2023 společně prověřily 199 diplomatů a jejich blízkých, kteří v Česku žádali o akreditaci na ambasády.
- Veřejnou výroční zprávu vydává BIS na podzim, popisuje v ní především obecné bezpečnostní trendy. Konkrétní poznatky shrnuje utajená výroční zpráva. Roční rozpočet BIS je zhruba 2,3 miliardy korun, kontrarozvědka má přibližně tisíc pracovníků.
"Podařilo se nám odhalit a zmapovat aktivity vlivové sítě financované z Ruska a působící na území České republiky. Akce BIS odhalila, jakým způsobem Rusko vlivově působí na území států Evropské unie a jak se snaží ovlivňovat politické procesy," uvedla k tomu sama kontrarozvědka. Její ředitel Michal Koudelka se středečního zasedání vlády účastnil.