Biolog si stěžoval Bruselu, Chalupův úřad ho odstavil

Pavel Baroch
12. 9. 2012 16:26
Evropská mise prověří, zda se na Šumavě při kácení smrků neporušily unijní předpisy
Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Vimperk - Biolog Mojmír Vlašín byl jedním z těch, kdo si na jaře stěžoval Evropské komisi v Bruselu na to, že správa Národního parku Šumava porušuje při kácení kůrovcových smrků unijní předpisy o ochraně evropsky chráněných oblastí Natura 2000.

Teď ve středu si dvoučlenná mise z Bruselu chce přímo na Šumavě ověřit, zda má Vlašín pravdu.

Vyrazí i na místa, která Vlašín ve své stížnosti zmiňuje, včetně oblasti u Ptačího potoka, kde se loni v létě blokádníci svými těly marně snažili kácení zabránit.

Bruselskou delegaci doprovodí čeští experti, biolog Vlašín mezi nimi ovšem nebude. Program včetně složení delegace organizuje ministerstvo životního prostředí a to Vlašína do skupiny nezařadilo.

"Z Evropské komise mi přitom psali, že vyžadovali, abych se mise také zúčastnil. Dokonce jsem si kvůli tomu přeložil dovolenou," řekl Aktuálně.cz Vlašín. I tak se na seznamu zúčastněných osob neobjevil.

Mojmír Vlašín při loňské blokádě u Ptačího potoka, kde byl mluvčím.
Mojmír Vlašín při loňské blokádě u Ptačího potoka, kde byl mluvčím. | Foto: Ludvík Hradilek

Není to schůzka se stěžovateli

Na Šumavu přijede Stefan Leiner, vedoucí oddělení Natura 2000 v Evropské komisi, a Ctibor Kocman, pracovník tohoto oddělení.

"Cesta Evropské komise na Šumavě se koná na základě pozvání ministra a ministerstvo životního prostředí stanoví ve spolupráci s Evropskou komisí program. Nejde tedy o schůzku Evropské komise se stěžovateli," zdůvodnil mluvčí ministerstva Matyáš Vitík biologu Vlašínovi, proč na Šumavu nepojede.

"Ministerstvo navíc seznam stěžovatelů od Evropské komise neobdrželo," dodal Vitík.

Biolog Vlašín je přesvědčen, že se ho ministerstvo bojí a že se úřad ministra Tomáše Chalupy snaží mezi delegovanými omezit kritiky současného vedení šumavského parku a naopak dát větší prostor "svým" lidem.

To mluvčí Vitík odmítl. "Mezi pozvanými jsou obě názorové skupiny," sdělil Vitík.

Kritici jsou v menšině

Při pohledu na seznam lidí, kteří se mají s bruselskou delegací během její dvoudenní návštěvy setkat, ovšem jednoznačně převažují ti, kteří současné vedení šumavského parku podporují.

Například ze sedmi pozvaných expertů, kteří by měli vyrazit s evropskými úředníky do terénu, jsou jen dva, kteří otevřeně kritizují vedení parku za zásahy proti kůrovci ve vzácných oblastech Šumavy. Je to profesor ekologie Pavel Kindlmann z Akademie věd a ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Kromě Vlašína se na seznam "nevešla" ani Kindlmannova kolegyně z Akademie věd Zdeňka Křenová, členka Stínové rady Národního parku Šumava a jedna z největších českých odbornic na šumavskou přírodu.

Foto: Ludvík Hradilek

Česká strana je opatrná

Že vyjednávání s ministerstvem životního prostředí nebylo jednoduché, naznačuje dopis evropského úředníka, do něhož mělo možnost Aktuálně.cz nahlédnout.

Píše se v něm, jak se Evropská komise snažila, aby se mohl exkurze na vybraná místa na Šumavě zúčastnit i někdo z oponentů. "V tomto je ale česká strana velmi opatrná," uvádí se v listu, v němž se připomíná, že Brusel navrhoval profesora Kindlmanna.

"Možná že bych dokázal vyjednat účast ještě jedné osoby, ale to by bylo asi maximum," píše se dále v dopise.

Schůzka s ekoteroristy

Kromě cesty na vybraná místa na Šumavě mají oba evropští úředníci naplánováno několik schůzek. Mezi pozvanými opět převažují ti, co podporují současný šumavský kurz správy národního parku a vedení ministerstva životního prostředí.

Kromě pracovníků ministerstva a národního parku budou se zástupci Evropské komise mluvit například starostové dvanácti obcí šumavského regionu, senátor Tomáš Jirsa nebo sdružení Šumava 21 a Zachraňme Šumavu, které na Bučině u Kvildy na konci srpna odhalilo ceduli se seznamem ekoteroristů, bývalých ministrů a vědců, kteří podle organizace nesou odpovědnost za "zdevastované šumavské lesy".

Foto: Ludvík Hradilek

Z těch, kteří vedení parku kritizují, byli na schůzku s evropskými úředníky pozváni například lidé z ekologického Hnutí Duha nebo Okrašlovacího spolku Zdíkovska.

Přepustíme místo Vlašínovi

Hnutí Duha se ale svého místa u stolu s evropskými úředníky chtělo vzdát, aby se s nimi mohl setkat právě biolog Mojmír Vlašín, kterého ministerstvo životního prostředí na seznam pozvaných expertů nezařadilo.

"Doktor Vlašín je respektovaný i renomovaný odborník na ochranu přírody a hlavně - on byl autorem původní stížnosti na ilegální ničení vzácné přírody na Šumavě, kvůli které sem experti Evropské komise jedou," řekl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. 

"Ministerstvo si zřejmě nemyslí, že by měl být pozván, ale my ano. Proto jsme se rozhodli, že mu přenecháme své místo u stolu," konstatoval Kotecký.

Připomněl, že úřad Tomáše Chalupy pozval na jednání starosty, senátory i občanská sdružení, která nemají se stížností nic společného. "Doktora Vlašína však ignorovali. Je to, jako kdyby se konal soud bez státního zástupce," dodal Kotecký.

Ministerstvo životního prostředí ovšem na nabídku Hnutí Duha nepřistoupilo, takže Mojmír Vlašín má na jednání se zástupci Evropské komise zavřené dveře.

 

Právě se děje

Další zprávy