Praha - Od dubna platí nová pravidla o připojování slunečních elektráren a dalších obnovitelných zdrojů do sítě.
Smyslem novely vyhlášky Energetického regulačního úřadu je přitom vytlačit spekulanty se zeleným proudem, kteří mají značnou zásluhu na tom, že úřady v únoru pozastavily připojování nových solárních elektráren. Spekulanti totiž blokují značnou část sítě a svou rezervaci pak prodávají skutečným fotovoltaickým podnikatelům.
"Počítáme s tím, že se podstatná část skutečně odblokuje," řekl předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. Jednou z novinek je placení zálohy na příspěvek za připojení do sítě, který se dosud platil najednou až po zapojení zdroje do elektrického vedení.
Maximální výše zálohy je 50 milionů, ale v reálu se částka například u velkých fotovoltaických elektráren bude pohybovat v milionech.
Nesplníš termíny? Přijdeš o rezervaci
Investor bude nově muset postavit fotovoltaickou elektrárnu do půl roku, pokud bude mít výkon do 30 kilowatt, respektive do roka, když bude mít výkon vyšší.
V nové vyhlášce se vůbec objevuje více závazných termínů, například do kdy se musí podepsat smlouva o připojení nového zdroje. A pokud žadatel termín nedodrží, nebo neuhradí požadovanou zálohu, o rezervaci v síti přijde.
Zájemce o připojení nové sluneční či větrné elektrárny bude muset navíc předložit i souhlas majitele pozemků, kde bude obnovitelný zdroj postaven, nebo ukázat harmonogram výstavby.
Rezervace se už nemůže prodlužovat
Vyhláška chce vyčistit skutečné zájemce o stavbu obnovitelných zdrojů od spekulantů dokonce i zpětně. Pamatují na to takzvaná přechodná ustanovení.
"Jsou naprosto stěžejní," konstatoval místopředseda úřadu Blahoslav Němeček. Až dosud bylo například možné donekonečna obnovovat kladná stanoviska k rezervaci sluneční či větrné elektrárny v síti. Stačilo, aby spekulant například řekl, že stále jedná s majitelem pozemku.
Podle nové vyhlášky už ovšem tato stará povolení nebude možné znovu prodloužit. Až vyprší, bude muset investor uzavřít řádnou smlouvu, anebo o rezervaci přijde.
"Platnost většiny rezervací skončí nejpozději v srpnu, kdy vyprší lhůta platnosti, a dále už ji nelze prodloužit. Podle nové vyhlášky se již rezervace vydávat nebudou, ale bude se rovnou uzavírat smlouva o připojení. Její podmínky jsou novou vyhláškou nastaveny tak, že ji nelze uzavírat jen spekulativně," uvedla Česká průmyslová fotovolatická asociace.
Kolik je spekulantů? Nikdo neví
Pokud nová vyhláška skutečně "zabere", kolik ze současných tisíců zájemců o připojení k síti zmizí? Energetický regulační úřad si netroufá odhadnout, kolik je na trhu skutečných spekulantů.
Od vyčištění sítě od spekulantů si hodně slibuje fotovoltaická asociace, podle níž mají právě tito podnikavci podstatný díl viny na tom, že úřady vyhlásily stop-stav pro nové zelené zdroje.
"Za značnou částí již vydaných povolení stojí spekulanti, kteří mají zásadní podíl na současné situaci, z níž navíc profitují. Všichni ostatní jsou tím samozřejmě poškozeni," konstatoval Jaromír Řehák, předseda představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace.
Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Ambruz & Dark soudí, že vyhláška přišla pozdě. "Pokud se mělo zabránit spekulativním blokacím, opatření se mělo aplikovat alespoň před dvěma lety. Dnes, kdy je připojování pozastaveno a od nového roku se pravděpodobně výrazně sníží výkupní ceny, je pozdě," tvrdí Hrnčíř.
Blogy na Aktuálně.cz:
Jan Beránek z Greenpeace: České energetické obludárium | |
Jaderný fyzik František Janouch: Strašení Černobylem je demagogie |