V opozici se vašich ubohých 15 poslanců smíchá do podivného koktejlu, varoval ČSSD Zeman

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
18. 2. 2018 12:05
Prezident Miloš Zeman naléhal na delegáty sjezdu ČSSD v Hradci Králové, aby vstoupili do vlády s hnutím ANO a vyjednali si co nejlepší podmínky. Pokud podle Zemana zůstane ČSSD v opozici, ztratí ještě více voličů. Pokud jde o nového předsedu ČSSD, Zeman nikoho nedoporučil, jen varoval, aby v čele nestanula šedivá, nudná a úřednická osoba.
Pokud ČSSD chce, aby žádný její zákon neprošel, ať jde do opozice, řekl na sjezdu strany prezident Miloš Zeman. | Video: DVTV

Hradec Králové - Být to na bývalém předsedovi ČSSD a nynějším prezidentovi Miloši Zemanovi, měla by jít sociální demokracie zcela jednoznačně do vlády s hnutím ANO. Zeman tuto variantu několikrát zopakoval při svém nedělním dopoledním projevu před delegáty sjezdu ČSSD v Hradci Králové, kde byl v roce 1993 zvolený šéfem ČSSD. 

"Moje doporučení zní: Nechcete-li upadnout do zapomnění, pracujte. A pracovat můžete pouze, když budete v jakémkoliv složení, v jakékoliv konfiguraci účastni vládních aktivit," naléhal Zeman na delegáty sjezdu.

Zeman argumentoval především tím, že v opozici bude sociální demokracie zcela bezbranná a nevýrazná, což podle něj povede k ještě horším volebním výsledkům, než bylo sedm procent hlasů v parlamentních volbách říjnu loňského roku. Připomněl přitom výrok bývalého sociálně demokratického politika Rudolfa Bechyněho, který byl v letech 1922 až 1924 ministrem školství. Ten prohlásil, že "suchá je skýva opozice".

"Já bych dodal, že ta skýva není ani posolená. To znamená, že ti z vás, kdo vás budou v dobré víře vyzývat, abyste odešli do opozice, vás budou vyzývat, abyste nic nedělali. Abyste nepracovali ani pro tuto republiku, ani pro sociální demokracii. Těch vašich ubohých patnáct poslanců se prostě smíchá do jakéhosi podivného koktejlu s těmi ostatními poslanci," tvrdil prezident, který se dočkal dlouhého potlesku před projevem i po něm.   

Nevolte si předsedou nikoho nudného a šedivého

Pokud jde o nového předsedu sociální demokracie, Zeman nikoho konkrétního nedoporučil. Hned na začátku projevu ale jmenoval tři kandidáty na předsedu, kteří jej podpořili v prezidentských volbách, a to Jana Hamáčka, Milana Chovance a Jiřího Zimolu. Naopak ostře kritizoval Bohuslava Sobotku, který vedl ČSSD do loňského června.

"Dostali jste se na sedm procent především proto, protože ve vašem čele nestála osobnost. Je to smutné, ale je to tak," prohlásil Zeman a přál delegátům, aby si tentokrát osobnost vybrali. "Pokud to bude šedivá, nudná, úřednická bytost, pak opět nezískáte žádné voliče se všemi důsledky, k nimž to povede," sdělil Zeman. 

Zatímco v roce 1993 přijížděl na sjezd ČSSD do Hradce Králové jako řadový člen, v neděli 18. února jej delegáti vítali jako prezidenta republiky prezidentskými fanfárami. Zeman se ve svém projevu o svém tehdejším zvolení a následném vzestupu ČSSD zmínil.

"Byla to nejkrásnější politická léta mého života. A víte proč? Protože jsme šli nahoru, bylo to heroické období, kdy každý rok přibývala procenta preferencí a my jsme vstoupili hlavním vchodem do Strakovy akademie," popisoval Zeman. Jako obvykle ale nezapomněl připomenout rok 2003, kdy ho část sociálních demokratů nepodpořila při volbách prezidenta. 

"Toto období skončilo zradou, komplexem méněcennosti, skončilo závistí a díky tomu i pádem. Já bych vám chtěl popřát, abyste už tuto chybu nikdy neopakovali, protože tím oslabujete svou vlastní stranu," loučil se Zeman po půlhodinovém projevu.   

Zatímco v sále ho čekal především potlesk, venku si musel všimnout při příjezdu demonstrantů, kteří protestovali proti jeho chování. Lidé měli ústa zalepená páskami a drželi transparenty s nápisy "S ANO? Ne!", "ČSSD, nechoďte do vlády s estébákem", "Pane Zemane, mýlíte se. Donášet a špiclovat není OK" a "Stydím se za prezidenta ČR".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy