Schválení zprávy se hlavně kvůli tomuto sporu zdrželo o několik měsíců. V posledních pěti letech byla zpráva zveřejněna v druhé polovině května. Dokument nakonec Bezpečnostní rada státu vzala na vědomí až ve čtvrtek ráno - tedy o půl roku později, než bylo v minulosti obvyklé.
"Bezpečnostní rada státu dnes vzala na vědomí Zprávu o extremismu v původním znění tak, jak byla předložena ministerstvem vnitra," potvrdil informace ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček s tím, že materiál bude následně projednán na vládě.
Zpráva hned na několika místech zmiňuje SPD. "Hnutí SPD není z pohledu definice ministerstva vnitra extremistickým subjektem. Vybírá si ale podobná témata jako pravicoví extremisté a nezřídka k nim zaujímá i podobné názory," píše se například ve zprávě.
Hrad v připomínkovém řízení označil za naprosto nepřijatelné, aby "autoři pranýřovali politické a jiné subjekty jen proto, že nesdílejí jejich pohled na určité společenské jevy".
Přešlapy SPD
SPD v minulosti musela vysvětlovat několik alarmujících výroků. Například bývalý tajemník Jaroslav Staník je před soudem kvůli tomu, že měl na půdě sněmovny slovně posílat menšiny do plynu. Policie také prověřovala poslance Miloslava Roznera (SPD), který o romském táboru v Letech prohlásil, že se jedná o "neexistující pseudokoncentrák". Stíhán ale nebude.
Poslankyně Tereza Hyťhová (SPD) zase loni v listopadu vyjádřila pochopení pro lidi, kteří vyhrožovali prvňáčkům z Teplic. Na fotografii, která kolovala po internetu, totiž byly i snědší děti. Policie nakonec konstatovala, že u Hyťhové nejde o trestný čin.