Spolupracovník rozhlasu nastříkal "pepřák" do očí bezdomovcům. Ze sjezdu ČSSD jej vyvedli

Oběma mužům poté pomohli ostatní přítomní novináři a politici. Český rozhlas se od chování svého externího spolupracovníka distancoval.
Video: Aktálně.cz

Hradec Králové - Novinář Štěpán Kotrba na sjezdu ČSSD v Hradci Králové nastříkal bezdomovcům do očí pepřový sprej poté, co jej požádali o peníze. Podle jeho slov na něj útočili. To však rozporují další novináři i politici, kteří byli incidentu přítomni, včetně reportérky Aktuálně.cz. "Po nás jenom chtěli drobné," řekl europoslanec Miroslav Poche s tím, že oba muži byli příjemní. Český rozhlas se od jednání Kotrby, který s médiem spolupracuje externě, distancoval.

Incident se stal před budovou Střelnice, kde se koná sjezd ČSSD, poté, co dva bezdomovci požádali o drobné. Podle redaktorky Aktuálně.cz oba bezdomovci přitom nebyli agresivní, chvíli předtím konverzovali s novináři na místě, chovali se mile, zajímali se o dění na sjezdu a požádali o cigarety.

Napadeným mužům pomohli ostatní novináři a také europoslanec Poche. Muže odvedli na záchod, aby si vypláchli oči, a později jim donesli také kávu. 

"Po nás jenom chtěli drobné," popsal incident europoslanec Miroslav Poche, který v tu chvíli stál vedle Kotrby. Tento novinář nejprve do bezdomovců strčil. "Pak jim z dvaceti centimetrů nastříkal sprej do očí. Něco takového jsem neviděl," řekl Poche. 

Kotrba tvrdí, že na něj jeden z bezdomovců útočil, což podle reportérky Aktuálně.cz není pravda. "Bral mě za ruku a chtěl po mně peníze," vysvětlil svou reakci Kotrba s tím, že takové chování považuje za útok.

Zástupci sekretariátu ČSSD následně požádali Kotrbu o to, aby vrátil akreditaci a opustil sjezd.

Kotrba se na stranický sjezd akreditoval za Český rozhlas, se kterým občas externě spolupracuje. Podle mluvčího rozhlasu Jiřího Hošny občas pro ČRo vypracovává analýzy. "Žádné informace o incidentu se ke mně zatím nedostaly. Pokud to bylo za hranou zákona nebo hranicí etiky, Český rozhlas se od toho musí distancovat a vyvodit z toho důsledky," řekl Aktuálně.cz Hošna.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy