Benešová: Vzít případ soudci? Oblíbený trik žalobců

Kateřina Eliášová
10. 3. 2009 22:30
Vrchní soud nařídil nové líčení. S novým soudcem
Marie Benešová odchází od soudu
Marie Benešová odchází od soudu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Neetické a skandální. Tato slova použila stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová při hodnocení úterního verdiktu Vrchního soudu.

Soud nařídil znovu projednat ostře sledovanou kauzu justiční mafie. Zároveň případ odňal jeho původnímu soudci, Vojtěchu Ceplovi mladšímu.

Důvod? Cepl při rozhodování v kauze prý několikrát procesně pochybil.

Cepl loni rozhodl, že se bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová nemusí omlouvat své nástupkyni Renátě Vesecké a jejím kolegům omlouvat za slova o mafii, která použila, když komentovala způsob, jakým se vyšetřovala kauza tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

"Tento postup je opravdu velmi mimořádný. Celé mi to připomíná právě ty praktiky, které jsem kritizovala," řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz Benešová.

Také zástupci justice, které Aktuálně.cz oslovilo, považují rozhodnutí Vrchního soudu odejmout případ Ceplovi za neobvyklé, neetické a skandální.

Foto: Aktuálně.cz
Kauza "justiční mafie"
Benešová: stopku pro Cepla dám Ústavnímu soudu
Justiční mafii už nesmí posuzovat Cepl, rozhodl soud
Justiční mafie znovu u soudu, odvolání Vesecké uspělo

A.cz: Co říkáte na rozhodnutí Vrchního soudu? Překvapilo Vás, počítám...

Chtěla bych především zdůraznit, že se usnesení objevilo například na stránkách Radiožurnálu, advokátní kanceláře doktora Tomana (zastupuje ve sporu Renátu Veseckou - pozn. red.), faxovali mi ho různá média. Já ale doteď to usnesení nemám v ruce. To je skandální. Vnímám to jako neetické pochybení Vrchního soudu.

(Mluvčí vrchního soudu Jan Fořt Aktuálně.cz se později proti tomuto výroku ohradil s tím, že na Usnesení je již spisová značka Krajského soudu a tudíž únik do médií musel způsobit Krajský soud - pozn.red.)

Odejmout případ soudci? Oblíbený trik

A.cz: Stojí tam, jak určitě víte, že případ už nesmí soudit sodce Cepl. 

Pokud jde o samotný obsah, že se to zrušuje a dává se to jinému samosoudci, tak tam mě zaujal bod dvě (nařízení, že se věc přiřazuje jinému soudci - pozn. red.). To je oblíbený trik žalobců, kteří už dříve případy odnímali zákonnému soudci.

A.cz: Stalo se to už dříve? Máte s tím zkušenosti?

Takto byla soudci díky panu Němcovi odňata kauza Katarského prince, uhlobarony z Ostravy, tedy  Koláček a spol., zase odňal původnímu soudci pan doktor Kučera (ten žaluje spolu s Veseckou Benešovou - pozn. red) a Vesecká pak odňala Čunka. Budu proti tomu podávat ústavní stížnost, protože to je porušení ústavního principu, případ nemůže být odňat svému zákonnému soudci. Námitka, že se soudce dopustil pochybení, se objevuje často a případ se soudcům vrací zpět. Ale kdyby měli u každého dávat jiného soudce, tak tady nic jiného neděláme.

Přesně tyto praktiky jsem kritizovala

A.cz: Takže není běžné, že po případné výtce pochybení je případ soudci ihned odňat?

Ne, tento postup je opravdu velmi mimořádný. Celé mi to připomíná právě ty praktiky, které jsem ve sporu s doktorkou Veseckou kritizovala. Takže zvažuji jestli současně nenapadneme objektivitu Vrchního soudu. A zejména co do vztahu pana doktora Kučery, který vehementně chce, aby jeho kárná žaloba byla projednána Vrchním soudem Praha. Chápu to tedy tak, že Vrchní soud Praha by asi měl být příznivěji nakloněn než Vrchní soud v Olomouci. Pak já chci tedy opak a já chci se svojí věcí do Olomouce.
(Kárnou žalobu na Pavla Kučeru v souvislosti s jeho aktivitami kolem kauzy šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka podala předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová - pozn.red.)

A.cz: Co říkáte na ty výtky Vrchního soudu?

Ty výtky si ještě zanalyzujeme, protože teď mám moc práce. Chce to chladnou hlavu, vyspat se na to a pak to důkladně zanalyzovat.

Renáta Vesecká, nejvyšší státní zástupkyně
Renáta Vesecká, nejvyšší státní zástupkyně | Foto: Ondřej Besperát

A.cz: Vnímáte to jako účelové rozhodnutí?

Tak nějak.

A.cz: Tušíte už, kdo by tu kauzu mohl převzít?

To nevím, na krajském soudě mě zná spoustu lidí, takže hrozí podjatost. Navíc, bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec teď volá po kárném řízení a odvolání soudce Cepla. Kdo tedy bude pak chtít tuto kauzu s "těmito poznatky" převzít?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy