Justiční mafie znovu u soudu, odvolání Vesecké uspělo

Domácí Domácí
3. 3. 2009 16:24
Jako první o tom informovaly Lidové noviny
Marie Benešová krátce poté, co u Krajského soudu v Praze vyhrála
Marie Benešová krátce poté, co u Krajského soudu v Praze vyhrála | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jedna z největších soudních pří loňského roku, která skončila závěrem, že v Česku funguje justiční mafie, bude mít repete.

Vrchní soud v Praze vyhověl námitce nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké a šesti dalších vysokých představitelů tuzemské spravedlnosti - a případ vrátil na krajský soud. Informovaly o tom Lidové noviny.

Krajský soud v Praze loni rozhodl, že se bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová nemusí Vesecké a spol. omlouvat za slova o "zákulisní justiční mafii". Ty použila, když komentovala způsob, jakým se vyšetřovala kauza tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

Soud zrušil Ceplův ostrý rozsudek

Vrchní soud zrušil rozsudek Vojtěcha Cepla mladšího, který rozhodl, že Vesecká a spol. postupovali v kauze Jiřího Čunka tak, že si lidé mají plné právo myslet, že chtěli zmanipulovat vyšetřování.

Cepl přesně popsal jejich metody - od schůzek, telefonátů, šikanování zainteresovaných státních zástupců a vyšetřovatelů až po bezdůvodné předání případu do Jihlavy (což byl začátek konce Čunkova stíhání).

Přečtěte si klíčové části rozsudku v galerii:

Účastníci sporu ještě nemají rozhodnutí odvolacího soudu k dispozici, neví se tedy, proč byl případ vrácen k novému projednání.

"Rozhodnuti soudu mi ještě nepřišlo a dnes jsem mimo Prahu," řekla Marie Benešová. "Vzhledem k tomu, že neznám důvod rozhodnutí, tak se k tomu nemohu vyjádřit."

"Nejvyšší státní zástupkyně rozhodnutí soudu ještě neobdržela, nezná jeho obsah, a proto se k němu nemůže vyjádřit," vzkázala mluvčí Renaty Vesecké s tím, že jde o soukromoprávní spor.

Odvolání Vesecké a spol. proti Ceplovu rozsudku bylo nebývale tvrdé. "Soud tak bez důkazů svévolně hovoří o jakési "kolektivní" vině a jeho ničím nepodložené právní závěry o jakémsi "protistátním spikleneckém centru" nemají oporu v provedeném dokazování ani v právním hodnocení," stálo v odvolání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy