Justiční mafie znovu u soudu, odvolání Vesecké uspělo

Domácí Domácí
3. 3. 2009 16:24
Jako první o tom informovaly Lidové noviny
Marie Benešová krátce poté, co u Krajského soudu v Praze vyhrála
Marie Benešová krátce poté, co u Krajského soudu v Praze vyhrála | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jedna z největších soudních pří loňského roku, která skončila závěrem, že v Česku funguje justiční mafie, bude mít repete.

Vrchní soud v Praze vyhověl námitce nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké a šesti dalších vysokých představitelů tuzemské spravedlnosti - a případ vrátil na krajský soud. Informovaly o tom Lidové noviny.

Krajský soud v Praze loni rozhodl, že se bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová nemusí Vesecké a spol. omlouvat za slova o "zákulisní justiční mafii". Ty použila, když komentovala způsob, jakým se vyšetřovala kauza tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

Soud zrušil Ceplův ostrý rozsudek

Vrchní soud zrušil rozsudek Vojtěcha Cepla mladšího, který rozhodl, že Vesecká a spol. postupovali v kauze Jiřího Čunka tak, že si lidé mají plné právo myslet, že chtěli zmanipulovat vyšetřování.

Cepl přesně popsal jejich metody - od schůzek, telefonátů, šikanování zainteresovaných státních zástupců a vyšetřovatelů až po bezdůvodné předání případu do Jihlavy (což byl začátek konce Čunkova stíhání).

Přečtěte si klíčové části rozsudku v galerii:

Účastníci sporu ještě nemají rozhodnutí odvolacího soudu k dispozici, neví se tedy, proč byl případ vrácen k novému projednání.

"Rozhodnuti soudu mi ještě nepřišlo a dnes jsem mimo Prahu," řekla Marie Benešová. "Vzhledem k tomu, že neznám důvod rozhodnutí, tak se k tomu nemohu vyjádřit."

"Nejvyšší státní zástupkyně rozhodnutí soudu ještě neobdržela, nezná jeho obsah, a proto se k němu nemůže vyjádřit," vzkázala mluvčí Renaty Vesecké s tím, že jde o soukromoprávní spor.

Odvolání Vesecké a spol. proti Ceplovu rozsudku bylo nebývale tvrdé. "Soud tak bez důkazů svévolně hovoří o jakési "kolektivní" vině a jeho ničím nepodložené právní závěry o jakémsi "protistátním spikleneckém centru" nemají oporu v provedeném dokazování ani v právním hodnocení," stálo v odvolání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy