Benešová: stopku pro Cepla dám Ústavnímu soudu

Kateřina Eliášová, Markéta Chaloupská
10. 3. 2009 18:27
Pražský vrchní soud rozhodl, že Cepl už se nesmí k případu justiční mafie znovu dostat

Praha - Neobvyklé, neetické, skandální. Tak označují zástupci justice rozhodnutí pražského vrchního soudu o tom, že kauzu justiční mafie už nesmí znovu posuzovat soudce Vojtěch Cepl.

Stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která slova o justiční mafii použila, kvůli stopce pro Cepla hodlá dokonce podat ústavní stížnost.

"Zákon to umožňuje, ale není to příliš obvyklé. V praxi jsem to viděl jednou nebo dvakrát," řekl Aktuálně.cz viceprezident Soudcovské unie Tomáš Mottl.

Podle něj se jedná o poměrně přísný nástroj, který může soud zvolit například v případě, že soudce při rozhodování několikrát procesně pochybil. Takovéto odůvodnění ostatně zvolil i pražský vrchní soud: v rozsudku konstatuje, že soudce Vojtěch Cepl při rozhodování několikrát procesně pochybil.

 

Ceplův rozsudek označil soud za nepřezkoumatelný pro nesrozumitelnost a založený na nepodložených spekulacích.

"To rozhodnutí jsem nečetl, nicméně o soudci Ceplovi mohu říct, že je to profesionál a zdá se mi dost nepravděpodobné, že by si nedal pozor a pochybil," dodává Mottl.

Stejný názor zastává i bývalý první viceprezident Soudcovské unie Jaroslav Mádr.

"Ta možnost v zákoně je, já jsem se s tím ale ve své praxi nikdy nesetkal," říká. "Běžné to rozhodně není," dodává.

Soudce Cepl odmítl závěry Vrchního soudu komentovat. Aktuálně.cz řekl, že by usnesení měl komentovat ten, kdo ho sepsal.

Rozhodnutí Vrchního soudu nechtěl komentovat ani ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. "Pan ministr neměl možnost to soudní rozhodnutí vidět, do té doby nemůže nic komentovat," vzkázal po své tiskové mluvčí Veronice Ludvíkové.  

Je to skandál

Vojtěchovi Ceplovi nečiní problém soudit v přímém přenosu
Vojtěchovi Ceplovi nečiní problém soudit v přímém přenosu | Foto: Ludvík Hradilek

Smířit se s tím nehodlá ani stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která slova o justiční mafii použila.

"Budu proti tomu podávat ústavní stížnost, protože to je porušení ústavního principu, nikdo nemůže být odňat svému zákonnému soudci. Námitka, že se soudce dopustil pochybení, se objevuje často a případ se soudcům vrací zpět. Ale kdyby měli u každého dávat jiného soudce, tak tady nic jiného neděláme," řekla pro Aktuálně.cz Benešová.

"Považuji to za skandální, přijde mi to velmi neetické, jiného soudce by za to určitě jezdili ukazovat v kleci. Nemohu se ani smířit s tím, že se to dozvídám z médií. Ještě jsem to ani nedostala v písemné podobě,"

Soudce Cepl mladší loni rozhodl, že se bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová nemusí Vesecké a spol. omlouvat za slova o  mafii, která použila, když komentovala způsob, jakým se vyšetřovala kauza tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

Soudce tehdy uvedl, že Vesecká a spol. postupovali v kauze Jiřího Čunka tak, že si lidé mají plné právo myslet, že chtěli zmanipulovat vyšetřování

 

Právě se děje

před 59 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy