Beneš dal Stalinovi cizí vilu. Rusko teď uhýbá dědicům

Kateřina Eliášová
18. 2. 2009 7:49
Do případu vstoupila i česká ministerstva
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Chcete se soudit s Ruskem? Pak můžete čekat více než půl roku, než si vůbec tato velmoc převezme žalobu.

Navíc, vedle soudu, advokáta a překladatele, zaměstnáte také několik úředníků ministerstva zahraničí, ministerstva spravedlnosti a taky českého velvyslanectví v Moskvě.

Důkladnou zkušenost s tím udělala advokátka Irena Benešová, která zastupuje Američanku Lisbeth Popper. Popper podala už druhou žalobu na Ruskou federaci.

Lisbeth Popper je dcerou Jiřího Poppera, původního majitele bubenečského zámečku, ve kterém nyní sídlí ruská ambasáda. Popper chce vrátit dům, jeho vybavení a pozemky, které Rusku po válce - podle Popperovy rodiny nezákonně - věnoval prezident Edvard Beneš.

Pražský obvodní soud pro Prahu 6 už poslal na ruské velvyslanectví žalobu, ta ale otálí s jejím převzetím.

"Podle mě Rusové otálejí s převzetím žaloby a vymýšlejí další a další způsoby, jak případnou soudní při oddálit," myslí si advokátka Benešová.

Ruská ambasáda k případu mlčí a na opakované dotazy ze strany Aktuálně.cz nereaguje.

Dopisová válka úředníků

Pražský obvodní soud loni v červnu doručil na ruské velvyslanectví kompletní žalobu, ambasáda ji ale odmítla přijmout. Soud proto požádal o pomoc české ministerstvo zahraničí.

Foto: Ludvík Hradilek

Začal kolotoč diplomatických dopisů a ujišťování se o vzájemné úctě mezi oběma státy.

V srpnu 2008 oznámilo ministerstvo zahraničí soudu, proč ruské velvyslanectví opakovaně žalobu nepřijalo: "Písemnosti byly velvyslanectvím vráceny s tím, že musí být doručeny prostřednictvím českého zastupitelského úřadu přímo Ministerstvu zahraničních věcí Ruské federace."

České ministerstvo zahraničí se proto obrátilo na naše velvyslanectví v Moskvě a požadavek ruské ambasády splnilo. Jenže Rusko opětovně odmítlo žalobu převzít.

Ruské ministerstvo české straně odepsalo, že žalobu nepřijme a že ji česká strana musí poslat prostřednctvím ministerstva spravedlnosti. Odvolalo se tak na mezinárodní smlouvu mezi oběma státy z roku 1983.

Rusko: Ambasáda je náš majetek

Foto: Ludvík Hradilek

Ruské ministerstvo zahraničí v dopise českému protějšku taky nepřímo naznačilo, jak se k celé věci staví.

Rusko ambasádu i nadále vnímá jako svůj majetek. Dokud soud nerozhodne jinak, má na to právo. Beneš sice věnoval Rusku zámeček a pozemky, které nepatřily státu, ale Popperům, musí to být ale až soud, který tento jeho krok označí za nelegální.

Ruští diplomaté taky Praze napsali, že doufají v "nepřipuštění použití donucovacích prostředků a způsobení škody na nemovitém majetku Ruské federace, který je používán v souladu s mezinárodním právem". 

Chceme klid

Rusové upozornili taky na to, že místnosti diplomatických misí jsou nedotknutelné a nemohou být předmětem zabavení. Česko má taky podle dopisu z Ruska povinnost zabránit jakémukoliv rušení klidu mise či újmě její důstojnosti.

Soud tak bude muset v nejbližší době řešit diplomatický oříšek.

Popperovi totiž odeslali další žalobu, v níž požadují vrácení majetku. Aby mohli svůj majetek, který v domě po válce zůstal, označit, musel by soud ruskému velvyslanectví nařídit, aby umožnilo přístup zástupcům rodiny do prostor velvyslanectví.

"Majetek rodiny Popperů chceme určovat podle vědomostí a také dobových fotografií a porovnat je se skutečností, kterou máme opět zprostředkovanou. Například existují záběry, kterak ruský velvyslanec vítá v hale ambasády Václava Klause. Za nimi jsou jasně vidět Popperovy starožitnosti," vysvětlila advokátka Popperů Benešová.

 

Právě se děje

Další zprávy