Brno - Exministr dopravy Vít Bárta se s konečnou platností nemusí omlouvat podnikateli a politikovi z Ústeckého kraje Petru Bendovi za označení "slavný kmotr" a další kritické výroky. A Benda nezíská ani odškodnění 100 tisíc korun.
Jeho dovolání proti verdiktu Vrchního soudu v Praze z roku 2012 zamítl Nejvyšší soud, vyčetla ze soudní databáze agentura ČTK.
Bárta před třemi lety v České televizi naznačil, že Benda ze zákulisí ovlivňuje aktivity Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v Ústeckém kraji.
Benda to označil za lež a obrátil se na soud se žalobou na Bártu a na ministerstvo dopravy.
Městský soud v Praze původně dospěl k závěru, že se Bárta vyjadřoval jako občan a politik. Proto zamítl žalobu proti ministerstvu, naopak Bártovi uložil povinnost omluvit se a zaplatit Bendovi za zásah do osobnostních práv 100 tisích korun.
Podle vrchního soudu však Bárta mluvil jako ministr dopravy, odpovědnost proto nese úřad jako právnická osoba. Zamítnutí žaloby na ministerstvo je však již dávno pravomocné, úřad už tak ani v odvolacím řízení nebyl účastníkem řízení. Benda tak vyšel naprázdno a závěry vrchního se pokusil zpochybnit v dovolání k NS.
Tvrdil, že Bárta mluvil za sebe, o čemž svědčí i to, že se ministerstvo od jeho výroků později distancovalo.
NS však verdikt potvrdil. "Žalovaný se vyjádřil jako ministr, tedy jako člen vlády, vrcholného orgánu výkonné moci, a to ohledně možné korupce na ŘSD. Přičemž platí, že výrok pronesený ministrem v rámci jeho pravomoci nevybočuje z plnění úkolů státu," stojí v rozsudku NS.
Rozhodnutí padlo už koncem minulého roku, dnes soud zveřejnil plné znění.
Bárta se stal ministrem dopravy jako představitel Věcí veřejných, zanedlouho ale pod tlakem rezignoval, nakonec přešel do opozice. V posledních sněmovních volbách neúspěšně kandidoval za Úsvit přímé demokracie. Benda je bývalý předseda ústecké krajské organizace ČSSD, později spolu s Jiřím Paroubkem odešel do strany LEV 21. Loni krátce zasedal ve Sněmovně.