Bém: 7 hejtmanů a obhajoba 9 senátorů? Splnitelný cíl

Petr Holub, Kateřina Eliášová
16. 10. 2008 18:45
Pokora neuškodí, říká 1. místopředseda ODS
Skromnost a pokora ODS neuškodí, tvrdí Bém
Skromnost a pokora ODS neuškodí, tvrdí Bém | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zisk sedmi hejtmanství a obhájení devíti senátních pozic je podle 1. místopředsedy ODS Pavla Béma splnitelný cíl.

"Ještě před půl rokem bych si stanovil volební cíl dvojciferným číslem, dnes jsem daleko skromnější," řekl Bém v rozhovoru pro Aktuálně.cz, který vznikl den před volbami.

Druhý muž ODS a zároveň kritik předsedy Topolánka předpovídá velmi těsné volební výsledky. Podle něj hejtmani ODS doplatí i na to, co Pavel Bém nazývá "velkou pražskou politikou".

"Letos je ta situace jiná v tom, že ODS je vládní stranou. Jsme nejsilnější stranou v koaličním kabinetu a spolupracujeme s dvěma relativně malými stranami, které jsou vždy ve výhodnější pozici, protože si mohou klást tvrdé podmínky a troufnu si tvrdit, že mohou ODS i vydírat," uvedl Bém.

Pokora především

A.cz: Před čtyřmi lety ODS vyhrála krajské volby takovým způsobem, že to bylo jedno z největších vítězství ve volbách po listopadu 1989. Co z toho můžete letos obhájit?

Každý obhájený hejtmanský mandát pro nás bude úspěchem. Ještě před půl rokem bych si stanovil volební cíl dvojciferným číslem, dnes jsem daleko skromnější. Myslím si, že nám neuškodí skromnost a pokora. Za relativní úspěch bych považoval zisk sedmi hejtmanských postů. To neznamená jen zvítězit v příslušném kraji, ale nalézt prostor pro vytvoření slušné krajské koalice. Pevně věřím, že to je splnitelný cíl.

A.cz: A volby do senátu?

Nemyslím si, že obhájení devíti senátních pozic je pro ODS nesplnitelný cíl. Doplňovací volby ve 27 senátních obvodech jsou ale vždy obrovskou loterií. Záleží často například na volbě kandidáta, na místních specifikách, na volební účasti...

A.cz: Říkáte, že dnes je situace jiná, než byla před čtyřmi i osmi lety, kdy jste měli lepší výsledek. V čem je ta změna?  V tom, že tentokrát je ODS vládní stranou?

Je realitou, že krajské volby 2004 skončily fantasticky. Měli jsme vítězství i v krajích, kde jsme obvykle konfrontováni s úspěchy  socialistické politiky, která je zaměřena pouze a jen na sliby a vytváření virtuálních realit. 
Před čtyřmi lety jsme těžili ze synergie efektů  - kvalitních krajských kandidátů, dobrých krajských volebních programů a taky ze skutečnosti, že jsme se na úrovni celostátní politiky mohli vymezit vůči sociální demokracii, respektive socialistům, kteří měli po šesti letech vlády nejenom věcné problémy, ale také kriminální a troufnu si tvrdit i personální na úrovni politických špiček... A to se samozřejmě promítlo do toho skvělého výsledku.
Je nezpochybnitelným faktem, že dnes je politický kontext úplně jiný. ODS je vládní stranou, nese rozhodující zodpovědnost za práci a za úspěchy koaličního kabinetu. Proto velí zdravý selský rozum ke skromnosti a pokoře.

Aféry a kampaň? Sníží účast

A.cz: Ovlivní volby předvolební aféry - Morava, Tlustý, Langer...?

Je nepochybné, že se to v nějaké síle do volebního výsledku promítne. Já chci věřit, že tyto kauzy výsledek voleb neovlivní zásadně. Spíše se to promítne - s ohledem na politickou kulturu v zemi a na styl vedení volební kampaně do nízké volební účasti. Socialisté vedou konfrontační kampaň, obviňující, postavenou na tvrdých prohlášeních, které jsou často polopravdami, někdy i čistokrevnou lží. Myslím si, že budeme svědky jedné z nejnižších volebních účastí od listopadu '89.

A.cz: To říkáte podle zkušeností z předvolebních mítinků? Na co se vás lidé ptají?

Zažil jsem hodně volebních kampaní. Pamatuji si, že mi na mítinku občan řekl: "Já vás nevolím, ale jste mi sympatický". Řekl to, byť deklaroval, že patří do jiného tábora. To je v dnešní atmosféře pohádka. Dnes se setkáváte se zakaboněnými tvářemi občanů, kteří nechtějí moc slyšet o velké politice, které "velká pražská" politika unavuje a troufnu si tvrdit, že jí mnoho nevěří.
Jiné to je, když na mítink přijde lídr, hejtman. Není náhodou, že hejtmani patří k nejoblíbenějším politickým osobnostem a mají velkou podporu. Typově Jan Zahradník, Petr Bendl, Evžen Tošenovský, ale i na Zlínsku Libor Lukáš nebo na Vysočině Miloš Vystrčil jsou oblíbení a mají to teď nekonečně těžké.
Jako krajští lídři jsou pro významnou část veřejnosti v daném kraji přijatelní, ale jsou konfrontováni s celkovým politickým kontextem v republice. A jsou konfrontováni i s relativně úspěšnou snahou socialistů nevést volební kampaň do krajů s krajskými tématy, ale vést ji primárně jako referendum o vládě a přinášet celorepubliková témata, které kraje nemohou vyřešit.

Bude to těsné

A.cz: A voliči? Mluví častěji o celorepublikových tématech (zdravotnictví, důchody) nebo o krajských problémech (dopravní investice, vzdělání)?

Příznivce ODS a obecně pravici zajímá, co konkrétního se v kraji stane a co se tam odehrálo. Kladou konkrétní otázky, proč se například nepostavila školka.
Příznivci levice přicházejí s bezuzdnou kritikou, která je založena na socialistické propagandě. ČSSD (a dá se to doložit na konkrétních případech) vyvolává  v lidech strach. Nic nenabízí a přesto u části veřejnosti získává.

A.cz: Mohli by si hejtmani vzít příklad z toho, jak jste dělal kampaň před dvěma lety vy, kdy jste v Praze vyhrál? (ODS získala téměř 54,5 procent hlasů voličů - pozn.red.)

Teď je naprosto jiná situace.
Naši hejtmani vedou skvělé kampaně, mají na čem stavět. Například Vysočina byla před osmi lety jedním z nejméně rozvinutých krajů. Za osm let, kdy tu vládne hejtman ODS, se dostala na první místo z hlediska dynamiky nejrychleji rostoucích regionů. To není samo sebou. Kromě podnikatelů, kapitálu, pracovitosti lidí, muselo pomoct i vedení kraje.
Naši hejtmané dělají svou práci dobře a já jim nechci radit. Formy, jak oslovit veřejnost v Praze, jsou jiné než v krajích. Já se snažím přinést přidanou hodnotu, která přinese možná jen pár hlasů.
Ale i to je dobré, protože se obávám, že výsledky letos budou poměrně těsné, předvolební průzkumy tomu nasvědčují. V některých krajích to bude hodně vyrovnané.  Tam může záležet na několika hlasech.

 

Právě se děje

Další zprávy