Bém chválí Topolánka: Vláda finanční krizi zvládá

Petr Holub, Kateřina Eliášová
16. 10. 2008 19:00
EU podle Béma při finanční krizi nepostupuje koordinovaně
Mirek Topolánek a Pavel Bém
Mirek Topolánek a Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek

Praha -  První místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém jen několik hodin před otevřením volebních místností zmírnil své předvolební handrkování s premiérem Topolánkem.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz ho naopak vychválil za příkladný přístup k současně probíhající krizi na finančních trzích.

"Já nesmírně oceňuju vládu, premiéra Topolánka i ministra financí Kalouska, že se drží při zemi a postupují s velkou ostražitostí," řekl Bém v předvolebním rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Kritika dopadla ale na Evropskou unii. Podle Béma evropské státy nepostupují při krizi na finančních trzích dostatečně koordinovaně.

Konkrétně zemím EU vyčetl vzájemné soutěžení, kdo dá víc na sanaci bank či garanci vkladů občanů. 

Bém zároveň uvedl, že peníze Prahy nejsou ohroženy a hlavní město o ně rozhodně nepřijde. Přiznal, že má kvůli finanční krizi paradoxně problém s tím předčasně splatit dluh.

A.cz: ODS stále zdůrazňuje, že je třeba pokračovat v započatých reformách. Neměli byste spíše přehodnotit svoji politiku a začít uvažovat místo o reformách a o tom, jak zemi připravit na ekonomické zpomalení?

To je úkol pro vládní ekonomy a ministry z ekonomických resortů. Asi už nikdo nevěří tomu, že by se krize na světových a evropských finančních trzích mohla České republice vyhnout. Nikdo nepochybuje, že se české ekonomiky současná situace dotkne. Už před řadou měsíců ekonomové avizovali, že lze očekávat zpomalení ekonomického růstu.

Nevím, jestli se pro současný stav či prognózu hodí termín "očekávání ekonomické recese" nebo možná "připravení se na ekonomickou recesi". Každopádně je realitou, že s tím státní rozpočet musí počítat na úrovni odhadovaných příjmů státního rozpočtu. S velkou pravděpodobností by to měl být i impuls pro některá rozumná opatření, která by mohla zpomalit očekávané zpomalení ekonomického růstu nebo vytvořit podmínky pro udržení prorůstové tendence.

A.cz: Například podpora exportu?

Určitě. Měli bychom se vyhnout tomu nesmyslnému závodění v síle a míře státní ingerence do současné finanční krize tak, jak to dnes vidíme v pro mě neuvěřitelném rozměru v zemích EU. Pro mě je to největší rozčarování od vstupu České republiky do Unie.

EU nepostupuje koordinovaně 

A.cz: V jakém smyslu?

Když svítí sluníčko a všechno běží klidně, spolupráce nejrůznějších evropských politik je jednoduchá. A když začne trochu foukat a sněžit, tak se situace přiostří a teprve tehdy se ukáže síla a schopnost postupovat koordinovaně. Teď se dost přiostřilo a je vidět, že řada států EU na veškeré své závazky a sliby nemyslí je jim bližší košile než kabát. To je něco, co eurorealisté dávno očekávali. Nejhorší ze všeho by pro nás bylo, kdybychom se zapojili do tohoto soutěžení, kdo dá víc, kdo dá větší garance, kdo zasanuje tu či onu banku.

Pavel Bém
Pavel Bém | Foto: Roman Souček

A.cz: Tady se to ale, zatím, neděje...

Já nesmírně oceňuju vládu, premiéra Topolánka i ministra financí Kalouska, že se drží při zemi a postupují s velkou ostražitostí. Nejsem ekonom, ale věřím tomu, že řada těch neuvěřitelných podpůrných a pomocných opatření centrálních vlád zemí EU přinese více škody než užitku v konečném účtování. Takže ano, je třeba se připravit na to, že přijdou huběnější léta. My v ODS čas od času říkáme:" Dobře už bylo".

Praha se o peníze bát nemusí

A.cz: Může se ekonomická krize promítnout nějak v Praze?

Mě jako primátora zajímá, jestli se současná krize na finančních trzích může dotknout depozit hl. města Prahy, jestli se může dotknout Pražanů a jejich úspor a jestli se může nějakým jiným způsobem doktnout infrastruktury a rozvoje města.

A.cz: A jak na tom tedy Praha je?

Otázka je, jestli Praha může přijít o nějaké své peníze. Jednám se všemi generálními řediteli velkých bank, kde má Praha uložena svá depozita. Nechávám se od nich ujišťovat o stabilitě těchto depozit a v tuto chvíli nemám žádnou indikaci, že by finanční prostředky města byly ohroženy. Mám za sebou desítky jednání a desítky písemných příslibů a závazků.

A.cz: Úspory Pražanů jsou podle Vás ohroženy nebo ne?

Ocenil jsem příslib garancí vlády za vklady občanů do výše 50 tisíc eur. Myslím si, že v situaci, kdy se Evropa dostala do závodění, která vláda udělá a dá víc, to bylo jediné možné východisko. A zároveň to považuji za rozumné východisko. Uklidňuje mě to a dává mi to možnost říci Pražanům, že jejich vklady jsou v bezpečí.

Splatit předčasně dluh? Problém

A.cz: A co developerské projekty v Praze, rozvoj infrastruktury?

Pražský primátor Pavel Bém (ODS)
Pražský primátor Pavel Bém (ODS) | Foto: aktualne.cz

V řadě oblastí je už dnes vidět, že developeři se budou hůře dostávat k dobrým úvěrům. Není vyloučeno, že pokud se k nim dostanou, úvěry budou dražší. A není vyloučeno, že v takovém případě nastane obtížné závodění s hmotou, s rozsahem zástavby v daném území. Vytvoří to neuvěřitelné tlaky na držení územního plánu v parametrech tak, jak je nastaven. Je tedy nepochybné, že v návaznosti na aktuální situaci se dostaneme do konfrontace s developery na území města, ale nám nezbývá nic jiného, než být tvrdí.

A.cz: Takže Prahu de facto finanční krize nějak vážně nezasáhla...

To, kde se dotýká současná finanční krize v paradoxech hlavního města Prahy, je příběh předčasného splacení jednoho z našich úvěrů respektive emise cenných papírů. Jako primátor jsem zdědil několikamiliardový dluh. S radními jsme se shodli na tom dluh splácet, ne jej prohlubovat. Teď jsme se rozhodli, že předčasně splatíme jeden závazek města ve výši 4 miliard korun.

Ale náš smluvní partner na druhé straně přichází s tím, že se mu to nehodí, protože tento cenný papír je jedním z nejbonitějších produktů, který příslušná banka má. Paradoxně ta situace na finančních trzích nám trochu hází klacky pod nohy v naší snaze umořit jeden z městských závazků.

 

Právě se děje

Další zprávy