Bém: Paroubek při hlasování o nedůvěře prohraje

Teď jsou důležité volby, pak se uvidí, říká
Paroubek prohraje hlasování o nedůvěře, myslí si pražský primátor Bém
Paroubek prohraje hlasování o nedůvěře, myslí si pražský primátor Bém | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - První místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém nevěří, že ČSSD uspěje při hlasování o nedůvěře vládě.

Socialisté prosadili hlasování o pádu vlády už na příští středu, ale Pavel Bém v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká: "Jsem přesvědčen, že Jiří Paroubek neuspěje a nepřinese mu to nic kladného, spíše naopak."

Bém také mluví o nejbližších klíčových bodech pro ODS, zejména hlasování o rozpočtu na rok 2009.

"Těžko si lze představit, že v roce našeho předsednictví EU tady budeme vládnout s rozpočtovým provizoriem," varuje Bém. Několik koaličních poslanců už pohrozilo, že by pro Kalouskův návrh rozpočtu nemuseli zvednout ruku.

Volby a důvěra

A.cz: ČSSD už sice hlasování o nedůvěře vyvolala několikrát neúspěšně, ale nemůže jí to vyjít po volbách? Jak by měly dopadnout volby, aby to vláda ustála? 

Nechci příliš spekulovat o vztahu volební výsledek versus stabilita vlády. Vláda dnes vládne ve stavu spíše než křehké stability křehké nestability. ODS nese ve vládě reformní étos, je lídrem koalice, pak pochopitelně není v té úplně nejmodřejší formě. Jakékoliv oslabení v návaznosti na možný neúspěch ve volbách se do křehké vládní nestability musí nutně promítnout.
Kdyby to dopadlo katastrofálně, promítne se to do vládní nestability. Pokud výsledek voleb dopadne rozumně, projde ODS projde jedním výškovým táborem, řečeno horolezeckou hantýrkou. A tím dalším výškovým táborem je ono nesmyslné hlasování o nedůvěře vládě.

A.cz: Jedna věc je ustát hlasování o nedůvěře, druhá pak, jak prosadit rozpočet...

Návrh rozpočtu na rok 2009 je dalším výškovým táborem.
Vládnou v roce našeho předsednictví EU s rozpočtovým provizoriem je sice možné, ale nebylo by to příliš šťastné. A tady se budeme dotýkat toho, jak úspěšní jsme nebo jak ambiciózní budeme ve snaze naplnit naše volební reformní sliby. To vše se musí v rozpočtu zrcadlit.
Rozpočet musí mít reformní charakter. Hlasování o něm bude mimořádně složité a vstoupit do tohoto tábora a projít jím bude velmi bolestivé.

Přeskočíme jeden tábor

A.cz: Vy procházíte výškovými tábory ale je to pořád ten plán, že vám to jde. Už Petr Nečas říkal, že existuje plán B. Existuje nějaký plán toho, že by například vláda padla?

My horolezci máme úžasné rčení. Když někde visíte za jednu ruku v kolmé stěně a nevíte kudy dál, jste první na laně a je otázka času, jak dlouho se vám podaří na té jedné ruce viset, kolega spolulezec, který vás jistí, říká: "Jestli je to nelezitelné, tak to přeskoč." Prostě to těžké místo vynechej a jdi dál.
Já odpovím touto úsměvnou metaforou. Já si dovedu představit, že při nějakém problému v některém z těch postupových táborů některý můžeme vynechat a přeskočit ho. V té metafoře se vám to stane, protože vám nic jiného nezbyde.

A.cz: Jak chcete obejít ten tábor, kdy bude případně vládě vyslovena nedůvěra? Vy nemáte připravenou jinou cestu?

Jsou okamžiky a tábory, které vynechat nemůžete, není tábor jako tábor. Jistě i s nedůvěrou se dá vládnout, nevím, jestli se dá s nedůvěrou řídit unii v rámci předsednictví. Evropská elita by se na to dívala asi poněkud rozpačitě.

A.cz: A co s tím tedy, když to nelze vynechat?

Pak se děj vůle boží. Ještě jednu horolezeckou metaforu. Horolezci jsou mimořádně praktičtí a pragmatičtí. Oni vědí, že se věci skládají z postupných kroků a že konec konců, co bude v tom posledním táboře, to Bůh suď. Teď je důležité, abychom se dostali do druhého výškového tábora. To jsou volby a pak se uvidí.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy