Bělobrádek chce vědě přidat dvě miliardy, sejde se s Babišem

ČTK ČTK
23. 4. 2015 13:19
Lidovecký vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek chce navýšit příští rozpočet pro vědu o další půl miliardu. Česko by tak přispívalo o dvě miliardy víc než letos.
Vicepremiér Pavel Bělobrádek.
Vicepremiér Pavel Bělobrádek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) chce na výzkum a vývoj přidat příští rok dalších 500 milionů korun. Stát by tak na vědu přispíval přes 29,1 miliardy Kč. Proti letošnímu roku by to byl nárůst o více než dvě miliardy korun.

O návrhu rozpočtu bude ale jednat ještě s ministerstvem financí. V pátek ho předloží vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace.

"Proběhlo připomínkové řízení a z něho se ukázalo, že se tam objevují další kritické věci v systému, které nemůžeme žádným způsobem ignorovat. Minimální částka proto byla navýšena o 500 milionů," uvedl Bělobrádek. Z pohledu rozpočtu jde prý o částku, která se vejde do statistické chyby.

V rámci návrhu by byly posíleny rozpočty Grantové a Technologické agentury každá po stovce milionů korun. Ministerstvu školství by šlo navíc o 300 milionů korun, zejména kvůli financování nových výzkumných infrastruktur a mezinárodní spolupráci.

Vládní rada už na konci března schválila Bělobrádkův návrh rozpočtu pro příští tři roky. V něm původně navrhoval, aby se pro rok 2016 uvolnilo na vědu ze státní pokladny zhruba 28,7 miliardy Kč.

Letošní rozpočet přitom činí 26,9 miliardy Kč. Na rok 2017 by mělo podle návrhu jít 29,3 miliardy a na rok 2018 až 29,9 miliardy korun. Bělobrádkův úřad tehdy uvedl, že jde o historicky nejvyšší rozpočet na vědu a výzkum.

Pitná voda a prasečí kejda je jeden a ten samý materiál, přeměna je jen otázka fyziky, říká Michael Carvan z Výzkumného Technologického Institutu. Vodu jde podle něj z odpadu vyrobit za pár vteřin. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy