Doktor, Pačes, Končelík: Výbor vybral kandidáty do Rady ČT

ČTK ČTK
21. 4. 2015 15:03
Sněmovna bude v květnu vybírat mezi 15 kandidáty, rada potřebuje pět nových členů.
Rada ČT.
Rada ČT. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovní volební výbor vybral 15 kandidátů, kteří se v květnu ve Sněmovně zúčastní volby pěti členů Rady České televize.

Do užší nominace se dostali současný předseda rady Jaroslav Dědič, kanoista Martin Doktor, děkan Fakulty sociálních věd Jakub Končelík, geolog Václav Cílek nebo bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes.

Zájem o zvolení do Rady ČT projevilo původně 53 kandidátů, jeden z nich později rezignoval.

Fibingerová neuspěla

Ze současných radních mandát obhajuje předseda Dědič a člen rady Jiří Kratochvíl.

Do vybrané patnáctky se rovněž dostali novinář a bývalý člen vysílací rady Petr Žantovský, někdejší šéf kabinetu Zdeněk Šarapatka, pedagog Daniel Váňa, novinář Petr Brod, historik Jiří Militký, bývalý ředitel ČT2 Jan Mrzena, univerzitní pedagog Tomáš Glanc, katolický duchovní a lékař Jaroslav Maxmilián Kašparů, historik a pedagog Nikolaj Savický.

Šanci do sněmovní volby naopak nedostaly bývalé radní Dana Makrlíková nebo Helena Fibingerová.

Právo veřejnosti

Patnáctičlenná Rada České televize je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje právo kontrolovat činnost ČT.

Postupující kandidáti:

Jaroslav Dědič

Martin Doktor

Petr Žantovský

Václav Cílek

Jakub Končelík

Jiří Kratochvíl

Zdeněk Šarapatka

Daniel Váňa

Petr Brod

Jiří Militký

Jan Mrzena

Tomáš Glanc

Václav Pačes

Jaroslav Maxmilián Kašparů

Nikolaj Savický

Do působnosti náleží například jmenovat a odvolávat generálního ředitele a na jeho návrh ředitele televizních studií, schvalovat rozpočet a závěrečný účet nebo kontrolovat plnění rozpočtu ČT.

Naposledy se rada obměnila loni v březnu, kdy poslanci zvolili šest nových členů. Současné funkční období v květnu skončí rovněž Josefu Pavlatovi, Petru Koutnému a Janu Prokešovi.

Princip fungování a výběru členů do mediálních rad je dlouhodobě diskutovaným tématem.

Politický výběr kandidátů nominovaných jednotlivými sdruženími kritizují občanské iniciativy i lidé z médií, kultury a dalších oborů.

V letošním roce se očekává změna pravidel fungování těchto rad. Ministerstvo kultury již oznámilo práce na novele zákonů upravující obě veřejnoprávní média, návrh zákonů chce předložit do konce roku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 6 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy