Bělobrádek 700 milionů na vědu nedostane, rozhodl Babiš

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 17. 9. 2014 17:11
Ministr financí Andrej Babiš předsedovi KDU-ČSL přislíbil 100 milionů. O dalších penězích se rozhodne podle auditu hospodaření.
Pavel Bělobrádek.
Pavel Bělobrádek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha Místopředseda vlády a předseda lidovců Pavel Bělobrádek nedostal 700 milionů korun na vědu, o které žádal. Ministr financí Andrej Babiš (ANO)  mu místo toho slíbil pouze 100 milionů.

Sumu zbývajících 600 milionů dá ale stát do rozpočtové rezervy. Dohodli se na tom předsedové koaličních stran. Další peníze podmíní audit o hospodaření.

Už dříve Babiš slíbil, že na vědu a výzkum příští rok přidá 900 milionů. Nynější rozpočet na tento resort činí zhruba 26,5 miliardy korun.

Na dotaz, zda dostane požadovaných 700 milionů korun, Bělobrádek po jednání novinářům řekl: "Zatím ne, ale je to dohodnuto, že přijdou."

Babiš chce, aby byl nejprve zpracován audit vědeckých center. "Věda a výzkum jsou roztříštěny mezi 11 resortů. Problém jsou minulá vědecká centra. Trvám na tom, aby se udělal audit, aby se znala ta udržitelnost, protože střílet od boku nemůžeme," uvedl po jednání Babiš.

"Do konce roku by měla být připravena analýza, která se bude týkat udržitelnosti vědecké infrastruktury v ČR, včetně udržitelnosti nových kapacit, které byly vybudovány za evropské peníze," řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podle něj se vláda do konce prvního čtvrtletí 2015 k tématu vrátí, a pokud analýza prokáže, že je potřeba více peněz, bude připravená další prostředky uvolnit.

Podle něj se vláda do konce prvního čtvrtletí 2015 k tématu vrátí a pokud analýza prokáže, že je potřeba více peněz, bude připravená další prostředky uvolnit. "Jsem přesvědčen, že se ukáže, že potřeba jsou," dodal Bělobrádek.

Spor o výši prostředků na vědu byl jednou z posledních nevyřešených záležitostí při přípravě rozpočtu na rok 2015. Návrh rozpočtu koalice projedná ještě s tripartitou.

 

Právě se děje

Další zprávy