Za rok o dvě miliardy víc vědě, navrhuje Bělobrádkova rada

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2015 16:19
Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace projednává také nový zákon, který obsahuje Bělobrádkův návrh na vznik nového ministerstva pro vědu.
Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek | Foto: DVTV

Praha - Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace schválila návrh rozpočtu na vědu pro příští tři roky, který připravil vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Sdělila to Adéla Klimešová z tiskového oddělení úřadu.

Podle návrhu má stát příští rok na vědu uvolnit 28,7 miliardy korun, což je téměř o dvě miliardy více než letos. Na rok 2017 by mělo jít 29,3 miliardy korun a na rok 2018 až 29,9 miliardy Kč. Podle úřadu jde o historicky nejvyšší rozpočet na vědu a výzkum.

Nové ministerstvo

O návrhu bude ještě jednat vláda v rámci schvalování státního rozpočtu. Rada jednala také o změnách v hodnocení výzkumných organizací, ty ale zůstanou tématem i dalšího zasedání 24. dubna. Debatuje se mimo jiné i o novém zákonu, jehož součástí je vznik ministerstva pro vědu.

"Věda je dlouhodobě podfinancována, náklady přitom i kvůli novým vědeckým centrům rostou," uvedl Bělobrádek. Připravuje rozpočet na to, že v roce 2023 půjde na výzkum méně peněz. V té době totiž skončí financování z evropských fondů.

Téměř dvoumiliardové navýšení je určeno na rozvoj výzkumných organizací. Ministerstvu školství, pod něž spadají vysoké školy, by se rozpočet zvedl o jednu miliardu. Zcela neuspokojena ale zůstala Technologická agentura ČR.

Ta sice dostojí svým závazkům, ale podle předsedkyně Rut Bízkové nebude moct spustit program Epsilon. V něm jako jediném mají spolupracovat vědecké organizace s firmami na výzkumu v životním prostředí a dopravě.

"V oblasti dopravy a životního prostředí tak žádná nová podpora nebude," řekla Bízková. Ovlivní to podle ní i nová výzkumná centra, která nebudou moct dostát jednomu ze svých závazků.

Akademie věd ČR má dostat o 300 milionů víc a ministerstvo průmyslu o téměř 265 milionů korun víc. Větší rozpočet by měl podpořit také čtyřicítku vědeckých center, které v posledních letech vznikly po celém Česku z evropských peněz a u nichž jsou dohady kolem budoucího financování.

Atašé pro český výzkum v cizině

Ještě letos by měl vzniknout nový post - vědecký atašé, který bude v cizině zastupovat český výzkum. První zemí, kde bude působit, je Izrael. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové by se o zřízení postu mělo brzy rozhodnout a vypsat otevřené výběrové řízení.

Atašé by mohl do Tel Avivu vyjet ještě letos. Na financování tohoto postu bude ale podle Lagronové nutné převést peníze z Úřadu vlády ze sekce pro výzkum na ministerstvo zahraničí, protože jeho rozpočet s tím nepočítá.

Bělobrádek uvažuje také o tom, že by se "vědní" zmocněnci vyslali do Spojených států a Německa. Mají zajišťovat kontakty pro tuzemský základní i aplikovaný výzkum, hledat možnosti spolupráce i zprostředkovávat oboustranné výměnné pobyty vědců.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy