Za peníze pro informátory domek. Důstojník se však očistil, chce milionové odškodné

Major Zdeněk Bašný platil za výkonného policistu, jehož si nadřízení cení. V Praze 1 byl zástupcem šéfa kriminální policie. Roku 2010 na něj však padlo obvinění, že zneužívá peníze určené pro placené informátory policie. Podle obžaloby podváděl při jejich vykazování a použil je i pro svou potřebu. Soud mu však trestný čin nedoložil. Bašný chtěl proto od státu milionové odškodnění.
Zdeněk Bašný se po obvinění do služby vrátil. (ilustrační snímek)
Zdeněk Bašný se po obvinění do služby vrátil. (ilustrační snímek) | Foto: Jan Horák

V únoru 2010 prožila pražská policie otřes. Tehdejší inspekce ministerstva vnitra začala stíhat zástupce ředitele kriminální policie v Praze 1 Zdeňka Bašného kvůli podvodu a zneužití pravomoci veřejného činitele.

V letech 2008 až 2009 podle obvinění vykázal 103 tisíce korun určené pro placené informátory jiným lidem, než zanesl do protokolu. Podpis žádostí o zmíněné finanční prostředky navíc zfalšoval, když jako signatáře uvedl nadřízené.

Jeho údajná trestná činnost měla mít v dřívějším období ještě jinou podobu. V letech 2004 až 2007 podle inspekce ze stejného balíku peněz, určených pro policejní zdroje, ulil pro sebe 118 tisíc korun. Údajně je použil na rozestavění své chaty v obci Kamenný Most na Kladensku. Jenže kauza dopadla u soudu jinak, než jak ji vystavěla inspekce a státní zástupce.

Falšování podpisů a využití peněz pro jiné osoby, než uvedl, mu soud sice prokázal, nicméně ho nepotrestal. Bašný uspěl s obhajobou, že uváděním jiných jmen kryl skutečné zdroje, aby v případě úniku informací neprosákla jejich identita. V části údajného zneužití peněz pro vybudování chaty ho soud očistil.

Bašný proto podal žalobu na ministerstvo spravedlnosti a žádal po něm kompenzaci. Do uzavření své kauzy musel zůstat mimo službu.

"Domáhá se náhrady škody odpovídající jemu ušlému zisku v podobě kázeňských odměn, zdanitelných odměn, odměn za služební pohotovost, příplatku za vedení a služebního příjmu za službu přesčas," řekl Aktuálně.cz Radek Ležatka, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, jenž před soudem zastupoval resort spravedlnosti. Důstojník chtěl 1,211 milionu korun.

Zpátky ve službě na jiné pozici

Bašného nárok uplynulou středu pravomocně vyřídil Městský soud v Praze, jenž zopakoval původní rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2. Instance Bašného žalobu zamítla. "Rozhodnutí soudu prvního stupně bylo potvrzeno. To je vše, co v tuto chvíli mohu uvést. Písemně zatím rozsudek vyhotoven není," sdělila Aktuálně.cz mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Verdikt zazněl téměř šest let poté, co se pravomocně uzavřela Bašného trestní kauza. V září 2013 nejprve rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. "Neoprávněně čerpal finanční prostředky (…), kdy vznik nároků na čerpání dokládal neexistující schůzkovou činností  s informátory (…) a předmětné finanční prostředky (…) předal jiným osobám, než na které byly vykázány," zní odsuzující část prvoinstančního rozsudku, jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

Druhá Bašného žaloba

Aktuální žaloba, s níž Zdeněk Bašný neuspěl, je už druhá, kterou kvůli své trestní kauze podával. Obě poslal soudům zároveň. V první žádal o 1, 243 milionu za nemajetkovou újmu způsobenou stíháním a poškození dobrého jména. V listopadu 2017 této žalobě Městský soud v Praze částečně vyhověl, přiznal mu 199 tisíc korun.

V prosinci téhož roku se případ završil u Městského soudu v Praze. Odvolací instance potvrdila, že peníze pro sebe nezneužil. V případě falešného vykazování prostředků jiným informátorům postupoval přísněji, byť mu trest neuložil. "Odvolací soud rozhodl tak, že věc byla postoupena k případnému posouzení jako kázeňského přestupku," řekla Aktuálně.cz místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová.

Zmíněný rozsudek pro Bašného znamenal, že opět mohl, obrazně řečeno, obléct uniformu. "Policista se po rozhodnutí soudu o zproštění viny vrátil zpět do služby," řekla Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Vzhledem ke změně policejních struktur už však nepůsobí v Praze 1, ale slouží na řadové pozici kriminálky na pražském policejním ředitelství. Platové podmínky má stejné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy