Za peníze pro informátory domek. Důstojník se však očistil, chce milionové odškodné

Jan Horák Marek Pokorný Jan Horák, Marek Pokorný
8. 11. 2019 5:30
Major Zdeněk Bašný platil za výkonného policistu, jehož si nadřízení cení. V Praze 1 byl zástupcem šéfa kriminální policie. Roku 2010 na něj však padlo obvinění, že zneužívá peníze určené pro placené informátory policie. Podle obžaloby podváděl při jejich vykazování a použil je i pro svou potřebu. Soud mu však trestný čin nedoložil. Bašný chtěl proto od státu milionové odškodnění.
Zdeněk Bašný se po obvinění do služby vrátil. (ilustrační snímek)
Zdeněk Bašný se po obvinění do služby vrátil. (ilustrační snímek) | Foto: Jan Horák

V únoru 2010 prožila pražská policie otřes. Tehdejší inspekce ministerstva vnitra začala stíhat zástupce ředitele kriminální policie v Praze 1 Zdeňka Bašného kvůli podvodu a zneužití pravomoci veřejného činitele.

V letech 2008 až 2009 podle obvinění vykázal 103 tisíce korun určené pro placené informátory jiným lidem, než zanesl do protokolu. Podpis žádostí o zmíněné finanční prostředky navíc zfalšoval, když jako signatáře uvedl nadřízené.

Jeho údajná trestná činnost měla mít v dřívějším období ještě jinou podobu. V letech 2004 až 2007 podle inspekce ze stejného balíku peněz, určených pro policejní zdroje, ulil pro sebe 118 tisíc korun. Údajně je použil na rozestavění své chaty v obci Kamenný Most na Kladensku. Jenže kauza dopadla u soudu jinak, než jak ji vystavěla inspekce a státní zástupce.

Falšování podpisů a využití peněz pro jiné osoby, než uvedl, mu soud sice prokázal, nicméně ho nepotrestal. Bašný uspěl s obhajobou, že uváděním jiných jmen kryl skutečné zdroje, aby v případě úniku informací neprosákla jejich identita. V části údajného zneužití peněz pro vybudování chaty ho soud očistil.

Bašný proto podal žalobu na ministerstvo spravedlnosti a žádal po něm kompenzaci. Do uzavření své kauzy musel zůstat mimo službu.

"Domáhá se náhrady škody odpovídající jemu ušlému zisku v podobě kázeňských odměn, zdanitelných odměn, odměn za služební pohotovost, příplatku za vedení a služebního příjmu za službu přesčas," řekl Aktuálně.cz Radek Ležatka, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, jenž před soudem zastupoval resort spravedlnosti. Důstojník chtěl 1,211 milionu korun.

Zpátky ve službě na jiné pozici

Bašného nárok uplynulou středu pravomocně vyřídil Městský soud v Praze, jenž zopakoval původní rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2. Instance Bašného žalobu zamítla. "Rozhodnutí soudu prvního stupně bylo potvrzeno. To je vše, co v tuto chvíli mohu uvést. Písemně zatím rozsudek vyhotoven není," sdělila Aktuálně.cz mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Verdikt zazněl téměř šest let poté, co se pravomocně uzavřela Bašného trestní kauza. V září 2013 nejprve rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. "Neoprávněně čerpal finanční prostředky (…), kdy vznik nároků na čerpání dokládal neexistující schůzkovou činností  s informátory (…) a předmětné finanční prostředky (…) předal jiným osobám, než na které byly vykázány," zní odsuzující část prvoinstančního rozsudku, jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

Druhá Bašného žaloba

Aktuální žaloba, s níž Zdeněk Bašný neuspěl, je už druhá, kterou kvůli své trestní kauze podával. Obě poslal soudům zároveň. V první žádal o 1, 243 milionu za nemajetkovou újmu způsobenou stíháním a poškození dobrého jména. V listopadu 2017 této žalobě Městský soud v Praze částečně vyhověl, přiznal mu 199 tisíc korun.

V prosinci téhož roku se případ završil u Městského soudu v Praze. Odvolací instance potvrdila, že peníze pro sebe nezneužil. V případě falešného vykazování prostředků jiným informátorům postupoval přísněji, byť mu trest neuložil. "Odvolací soud rozhodl tak, že věc byla postoupena k případnému posouzení jako kázeňského přestupku," řekla Aktuálně.cz místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová.

Zmíněný rozsudek pro Bašného znamenal, že opět mohl, obrazně řečeno, obléct uniformu. "Policista se po rozhodnutí soudu o zproštění viny vrátil zpět do služby," řekla Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Vzhledem ke změně policejních struktur už však nepůsobí v Praze 1, ale slouží na řadové pozici kriminálky na pražském policejním ředitelství. Platové podmínky má stejné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy